Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

10 Adımda En Kolay KOSGEB Kredisi Alma Taktikleri

28.02.2017
273

Ekonominin canlanması, girişimci sayısının artması, iş kurmak isteyenleri gerekli teşvikin yapılması için devlet gerekli desteklerde bulunuyor. İş kurmak isteyenlere gerekli para yardımının yapılması için de devlet temelli birçok yöntem bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de KOSGEB’dir.

GOSGEB kredisi kullanmak isteyen birçok girişimci, nasıl bir yol izlemesi gerektiğini, işini daha nasıl kolaylaştırabildiğini merak ediyor. Bizde 10 adımda en kolay KOSGEB kredisi alma yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

10 Adımda En Kolay KOSGEB Kredisi Alma Taktikleri

KOSGEB Kredi Aşamaları

Başvuru: yeni bir işe adım atmak için KOSGEB yöntemini kullanmaya karar verdiniz. Kredi veya hibeyi bu yöntemle alacaksınız ancak nasıl başvuru yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yapmanız gereken ilk iş ikametgahınızın bulunduğu bölgedeki iş-kur’a başvuru yapmanız gerekir.

2- KOSGEB Girişimcilik Eğitimi: Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adlı eğitime katılım gerçekleştireceksiniz. KOSGEB’in bu eğitimi kurumun anlaşmalı olduğu üniversiteler veya kurumlar arayıcılığı ile verilmektedir. İş- kurdan aldığınız belge ile iş yerinize veya evinize en yakın olan kurumu seçerek buraya başvuru yapmanız gerekmektedir.

3- Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ‘ne Devam Konusu: KOSGEB tarafından sunulan eğitimlere düzenli olarak devam etmeniz, devamsızlık yapmamanız gerekiyor. Derslere devam etmez sizin lehinize olacaktır. Çünkü, kaydını yaptırarak derslere devam etmeyen bu sebeple eğitimi gerçekleşmemiş sayılan adayların sayısı çok fazladır. Bu yüzden eğitimlerde devam oldukça önemli.

4- Eğitimi Ciddiye Almak: Eğitimlerin sizlere faydası çok büyük olacaktır. Alacağınız eğitimler işlerinizle alakalı olacağı için ileride her anlamda işinize yarayacak olmasını unutmamanız ve ciddiye almanız gerekiyor. Sonuç olarak, eğitimlere sadece devamsızlık hakkınızın dolmaması için gidiyorsanız, anlatılanları ciddiye almıyorsanız KOSGEB kredisinden veya hibesinden yararlanma hayalleriniz suya düşer. KOSGEB yetkilileri eğitimler söz konusu olunca oldukça titiz davranırlar.

 5- Proje Hazırlama: sadece eğitimlere düzenli katılmanız yeterli olmuyor. KOSGEB kredisi ve hibesi için sonuç olarak hazırladığınız projenin gerçekçi olması çok önemli. Projeyi dikkate almadıysanız ve özenmediyseniz maalesef imkanlardan yararlanamazsınız. Ayrıca, KOSGEB’e sunduğunuz projenin daha önceden yapılmış örneği yoksa, alanında ilk ise size olumlu cevap gelme ihtimalide oldukça artıyor.

6- KOSGEB Kredisinin Miktarları Hakkında Bilgi Sahibi Olmak: ortaya çıkaracağınız proje için daha iyi bir plan yapmanızda kredi miktarını bilmenizde fayda var. KOSGEB’den faizsiz kredi alanında 100 bin TL’ye kadar, hibe alanında ise bin TL’ye kadar destek alabilme ihtimaliniz bulunuyor. Aldığınız kredilerin geri ödemesi yıl sonra başlar.

7- Daha Önceden KOSGEB ‘ten Faydalanmış Bir Yakınınız Varsa Tecrübelerinden Yararlanın: etrafınızda KOSGEB eğitimlerine girmiş, projesi kabul edilmiş ve kredi kullanan bir yakınınız varsa onun tecrübelerinden faydalanmanız sizin için iyi olacaktır. Etrafınızda böyle biri yoksa internetten forumlarda yazılan yorumlardan bilgi alabilirsiniz.

8- Planlı Bir Şekilde Hareket Edin: KOSGEB’e başvuru yaparken ne istediğine karar vermiş olun. Yapacağınız iş ne ise hakkında detaylı araştırma yapıp sabit kalın. Başvurudan proje sunumuna kadar her şeyi hesaplayın, kararlı bir şekilde yola devam edin. Yola çıkarken aklınızda olan projeyi işin sonuna kadar götürün.

9- KOSGEB yetkililerinin titiz davrandıklarını unutmayın: ‘’eğitimlere sürekli katılmaya gerek yok, projeyi üstün körü yapayım, fazla incelenmez. ‘’ gibi düşünceleri sakın aklınızdan geçirmeyin. Çünkü KOSGEB yetkilileri her şeyi inceliyor, hem de fazlasıyla. Projeniz iyiyse ve girişim işinde kararlıysanız korkmayın, titiz olmalarının sebebi krediyi kötüye kullanmak isteyenler.

10- Ne Olursa Olsun Bu Konuda KOSGEB görevlilerinden başka kimseye itimat etmeyin: KOSGEB adını kullanan bu sayede insanları dolandırarak para kazanmaya çalışan kişi sayısı çok fazla. Siz bunlara itibar etmeyin. İhtiyacınız olan her türlü bilgi için sadece KOSGEB yetkilileri ile iletişime geçin. İnterneti kullanarak konu hakkında bilgi sahibi olmakta sizler için yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Şartları ve Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde girişimcilik eğitimini, KOSGEB kredisi ve KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.