Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Acemi Yatırımcı Olduğunuzun 6 Kanıtı

26.12.2016
336

Elde edilen birikimlerinizi çeşitli yollarla (borsa veya forex gibi) değerlendirmek isterken hatalara düşebilirsiniz. Geri dönüşü olan hatalar yapabilirsiniz, fakat geri dönüşü olmayan hatalar size pahalıya patlayabilir. Deneyimli bir borsa yatırımcısı olmak isteyenlere acemi yatırımcı profiline ait 6 hatadan bahsedeceğiz ve acemi yatırımcılara öneriler sunacağız.

1) Risk Yönetimini Öğrenin

Acemi yatırımcıların en çok düştüğü hata olan risk yönetimi, deneyimlenerek öğrenilir. Kulaktan dogma bilgilerle risk yönetimi öğrenmeye çalışmak yanlış olacaktır. Forumlardan, çeşitli kaynaklardan ve uzmanların görüşlerinden örnek alarak yatırım yapmaya çalışan acemi yatırımcıların işlemleri kayıpla sonuçlanabilmektedir.
Piyasada herkesin bir tarzı olmalıdır ve özellikle para kazanmak için girilen bir ortamda tarz sahibi insanlar açık bir şekilde kimseye tüyo vermemeyi tercih ederler. Yapmanız gereken şey, öncelikle demo bir hesap edinmek ve deneyimleyerek risk yönetimini öğrenmektir. Ayrıca kendi tarzınızı oluşturmalı, dünya piyasasını takip etmeli, araştırmalar yaparak notlar almalısınız.
Bir diğer riskli durum ise acemi yatırımcıların kaldıraç sistemini çok yüksek düzeyde kullanmalarıdır ve bu yöntem size kazançtan çok kayıp getirebilmektedir.

2) Kararsızlığınızı Yenin

Alım-satım konularında oluşturduğunuz profilde kararsızlık yaşamanız size kayıp yaşatacaktır. Bu gibi kararsızlıklar genellikle acemi yatırımcı profilinde şu ikilemlerle karşımıza çıkar:
– Biraz daha beklemeliyim.
– Yükselmesini bekleyeyim, öyle satarım.
– Düşmesini bekleyeyim, öyle alayım.
Bu tarz ikilemlere düşen acemi yatırımcıların yapması gereken şey, öncesinde yapılan araştırmalara ve analizlere yönelerek durumlara yön vermeyi öğrenmelerinden geçmektedir. Alım-satım konularında kararlı olmalı ve bir sonraki işlemlerinize odaklanmalısınız.

Acemi Yatırımcı Olduğunuzun 6 Kanıtı

3) Çok Fazla İşlem Yaparak, Daha Fazla Kazanamazsınız

Çok sık işlem yaparak hatalarını görmeyi göz ardı eden acemi yatırımcılar, yanlışlarını ve doğrularını görmeyi engellemektedirler. Yatırım tarzına sahip olamayan acemi yatırımcılar piyasa içerisinde kaybolup giderler. Art arda işlem yapmanın yerine, az işlem yaparak ve işlemlerinizi inceleyerek ilerlemek sizi acemi yatırımcı profilinden kurtarmaya yardımcı olacaktır. Hatalarınızı görmek için bir süre piyasaya ara vermelisiniz.

4) Kimsenin Peşinden Gitmeyin

Finans piyasasında en çok düşülen bir diğer hata ise sürü psikolojisi ile hareket etmektir. Acemi yatırımcı profilinde en çok dikkat çeken konu sürü psikolojisine uyarak diğer yatırımcılar alıyor diye almak veya satıyor diye satmaktır. Diğer yatırımcıların ne gibi işlemler yaptığını önemsemeden kendi araştırmalarınız ve analizlerinizle hareket etmeli ve işlemlerinizi kendi tarzınıza göre yapmalısınız.

5) Birden Fazla Piyasada Aktif Olmaya Çalışmayın

Açgözlülük ve tabiri caizse kurnazlık yaparak daha fazla kazanmaya çalışan acemi yatırımcılar birden fazla piyasada aktif olarak işlerini zorlaştırmaktadır. Henüz birisinde tam olarak başarıyı yakalayamamış bir yatırımcı elindeki piyasanın zorluklarıyla baş edemezken başka bir piyasada aktif olmaya çalışarak elinizdeki kazançtan olma riskiniz bulunmaktadır. Acemi yatırımcılara öneri olarak sunabileceğimiz şey ise; birbiriyle ilişkisi olan piyasalara yönelmelidir. Örneğin altın ve altın piyasasına bağlı diğer piyasalara hakimseniz bir süre boyunca altın piyasasından gelir elde etmek sizin yararınıza olacaktır.

6) Sırrınız Olsun

Hiçbir büyük ve uzman borsa yatırımcılarını yatırımlarından ve kazançlarından bahsederken göremezseniz. Haber konusu olmadığı sürece, büyük ve uzman yatırımcılar bir sırmışçasına bu bilgileri kendilerine saklarlar; yatırımlarıyla ve kazançlarıyla kibirlenmezler. Bu yatırımcılar aynı şekilde kayıplarınızı dile getirmemeyi tercih ederler. Sabırlı ve sakindirler; piyasadaki işlemlerini organize bir şekilde yaparlar. Piyasada yeni olan yatırımcılar, acemi yatırımcı profilinde olduklarından kazançlarını ve kayıplarını büyük bir heyecan ve panikle çevresindeki insanlara anlatırlar. Acemi yatırımcı profili dışına çıkmak istiyorsanız siz de uzman yatırımcılar gibi kayıplarınızı ve kazançlarınızı sır saklar gibi gizli tutmayı öğrenmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.