Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Aracı İpotek Etsem Kredi Çıkar mı,Önemli Tavsiyeler

18.02.2017
277

Bankalar gün geçtikçe tüketiciler için kolaylık sunsa da kredi notu uygulaması ile birlikte işler biraz zorlaştı. Kredi notu uygulaması artık kredi çekerken büyük zorluklar yaşatsa da tüketicilerin kredi ihtiyaçlarında bir değişiklik olmadı. Krediye ihtiyaç duyan ve kredi notu düşük olan vatandaşlar bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilense de onlarında başvurabileceği seçenekler bulunmakta. Bu yazımızın amacı da kredi notu kötü olan tüketicilerin ihtiyaç duydukları krediyi alabilmeleri için deneyebileceği seçeneklerden bahsetmek olacak.

Aracı İpotek Etsem Kredi Çıkar mı

Kredi notu düşük olup istediği krediyi bankalardan tahsis edemeyen tüketicilerin yapması gereken ilk ve en önemli iş aylık ödeme tutarlarını zamanında bankaya ulaştırmak olacaktır. Bankaya olan borcunuzun miktarı her ne olursa olsun onlar için önemli olan tek durum zamandır. Siz tüketicilerinde kredi notunuzu olumsuz etkilememek adına yapması gereken zamanında bankaya olan borcunuzu yatırmaktır. Eğer sizlere belirtilen süre zarfında gerekli ödemeyi yapmazsanız banka tarafından olumsuz bir şekilde değerlendirilirsiniz ve kredi notunuz düşer.

Kredi notunuz kötü ve nakit paraya ihtiyacınız var, şimdi bu durumda neler yapabileceğiniz hakkında bilgi verelim. Kredi notu düşük olan müşteriler nasıl kredi çekebilir sorusunun cevabını ararken öncelikle kredi çekmek isteyen müşterinin üzerine kayıtlı arsa, ev , araba gibi mülkün olup olmadığına bakılır. Eğer varsa arsa, ev, araba gibi gayrimenkul veya menkullerini ipotek ettirmesi gerekir. Kredi notu düşük olan tüketicilerin başvurduğu ipotek yolunda unutulmaması gereken önemli bir nokta var. Eğer evinizi, arsanızı veya arabanızı bankaya kredi karşılığında ipotek ederseniz borcun tamamını ödeyene kadar mallarınız hakkında satış işlemi gerçekleştiremezsiniz, bu yüzden vade süresi boyunca elden çıkaramayacağınız mülkünüzü özenle seçmeniz gerekir.  İpotek yöntemine tüketici tarafından karar verildikten sonra banka kredi notu sebebiyle olumsuz yanıtladığı talebiniz hakkında büyük ihtimalle kararını değiştirir. Ayrıca borç bittikten sonra eviniz, arsanız veya arabanızın üzerinden ipoteğin kaldırılma süresi de 1 hafta sürebilir. Bankalarla yapılan birebir görüşmeler sonucunda bu zamanın düşürülme ihtimalide vardır.

Kredi için ipotek ettirecek mal varlığım yok diyen tüketiciler içinde bilgilendirme yapalım. İpotek ettirecek bir şeyi olmayan müşteri nasıl kredi çeker sorusunun tek çıkış yolu var ‘’kefil’’ bulmak. Banka kredisine ihtiyacınız var ama ipotek ettirebilecek bir mal varlığınız yok hem de kredi notunuz düşük. Bu durumda yapılabilecek tek şey kredi notu iyi olan bir kefil ile bankaya başvurmak olacaktır. Bankalar söz konusu kredi işine kefil girdiğinde sorun çıkarmamaktadır. Banka bu durumda sizin yerinize hazırlanan sözleşmeyi kefilinize imzalatacak ve siz çektiğiniz krediden her ne kadar sorumlu iseniz kefiliniz de o kadar sorumlu olacaktır. Siz kredi notum düşük, ipotek edecek mülkümde yok diyorsanız çareniz imza atacak bir kefil bulmaktır. Ancak nasıl kredi çekmek isteyince banka sizin ödemelerinizi kontrol ediyor, zamanında borcunuzu ödeyip ödemediğinize bakıyorsa aynı şekilde kefilinize de bu araştırmaları yapacaktır. Yani kefilinizin de kredi notunun iyi olması sizin işinizi kolaylaştıracak. Eğer çekeceğiniz tutar fazla ise bankaya iki kefil ile gidin, bu durumda olumlu yanıt alma ihtimaliniz daha da artacak.

Bir önceki yazımız olan Çekilen veya Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir ? başlıklı makalemizde bireysel ihtiyaç kredisi, İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir ve Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.