Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

AnadoluBank 100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi

23.02.2017
229

Anadolu Bank’ın reklamını, afişlerini diğer bankalar kadar göremiyor olabilirsiniz. Ancak aklınızda konut kredisi fikri varsa teklif almanız gereken bankalardan birisi de Anadolu Bank. Anadolu Bank bünyesinden konut kredisi çekmek isteyen tüketicilere uygun olanaklar sağlıyor ve cazip fırsatlarla tüketicinin karlısına çıkıyor. Üstelik Anadolu Bank’ta konut kredisinin faiz oranı da % 0,95.

AnadoluBank 100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi

AnadoluBank ‘la Ev Almak Kolay

Konut kredisi almak istiyorsanız yolunuzun mutlaka Anadolu Bank’a düşmesi gerektiğini daha önce söylemiştik. Anadolu Bank’ın konut kredisinde faiz oranının da % 0,95 olduğu verdiğimiz bilgiler arasında. Faiz oranını göz önünde bulundurarak yıllık maliyetinin hesaplamalar doğrultusunda %13,46 olduğu karşımıza çıkıyor. Şimdi diğer merak edilen konulardan aylık ödemeler, masraflar ve toplamda geriye ödenecek tutarın hesaplamalarına bakalım ve bu bankayı tercih listeniz arasına almanız gerektiğini belirtelim.

Anadolu Bank’ın 120 ay vadeli 100 bin TL için Konut Kredisi Ödeme Tablosu

Toplam geri ödenecek tutar: 168.943 TL,

Aylık taksit tutarı: 1.400 TL,

Toplam ödenecek faiz: 68.028 TL,

Faiz oranı: %0,95,

Yıllık maliyet oranı: %13,46,

Anadolu Bank Konut Kredisi Masrafları

Masrafların toplam tutarı: 915 TL (eksper ve ipotek ücretinde farklı durumlara bağlı olarak değişebilir, olası bir rakamdır)

Kredinin tahsis ücreti: Binde 5 oranındadır. Eğer 100 bin TL’lik kredi söz konusu ise kredi tahsis ücreti 500 TL olur.

Ekspertiz masrafı: ekspertiz tutarı konutlara göre farklılık gösterir bu kredide ekspertiz ücreti 415 TL olarak hesaplanmıştır.

İpotek masrafı: satın aldığınız konutun üzerine ipotek koyulur ve bu işlem 150 TL’ye mal olur.

İstenen Belgeler

Anadolu Bank’tan kredi çekerken de diğer bankalarda olduğu gibi klasik evraklar istenmektedir. Bu belgeler; gelir belgesi (iş yeri tarafından onay alan son ayın maaş bordrosu), kimlik (ehliyet veya nüfus cüzdanı da geçerli), ikametgâh belgesi (ya da son ayın faturalarından biri) son olarak da satın almak istediğiniz konutun tapusunu yanınıza almanız gerekiyor.

Sigorta Yapılması İsteniyor

Eğer konut kredisi yaptırıyorsanız banka tarafından bireysel olarak hayat sigortası yaptırmanız istenecektir. Ayrıca hayat sigortasının yanı sıra Konut için Doğal Afet Sigortası yani (DASK) yaptırmanız gerekiyor.

Kredi Çekmeden Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Her bankanın olduğu gibi Anadolu Bank’ta kredi verirken tüketicilerinden kefil isteme hakkına sahip. Ancak Anadolu Bank kefil şartında bulunmayan bankalar arasında yer alıyor. Eğer banka sizden kefil talep ederse de sizin yanınızda bulundurduğunuz belgeleri kefilinde bankaya ulaştırması gerekmekte.

Anadolu Bank’ın finansman oranı hakkında da bilgi vermek gerekirse oran konutun ekspertiz değerinin %75’i ile sınırlı durumda. Ayrıca bankadan kredi çekerek aldığınız evin, arsanın veya konutun üzerine borç bitene kadar ipotek konulacağını da bilmeniz gerekiyor. Borcunuz bittiğinde banka tarafından ipotek kaldırılıyor ancak siz bu süre zarfında mülkü satamıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.