Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Araç Kredisi İkinci Elde Yaş Sınırı Ve Koşulları

20.02.2017
597

Döviz kurunda meydana gelen yükseliş hayatımızdaki yerini kötü bir şekilde göstermeye başladı. Yükselen kur ile vatandaş zorluk çekse de otomotiv sektöründe meydana gelen fiyat artışı için üreticiler bir şekilde çare bulmaya çalışıyor. Vatandaş 0 araçlarda beklediği fiyatı göremeyince çareyi ikinci el araçlara göz atmakta buluyor. Son zamanlarda ikinci el otomotivler tercih edilenler arasında yerini aldı.

Bizde son zamanlarda sık sık duyduğunuz araç kredisi ikinci elde yaş sınırı nedir sorusunun cevabını ve bu durum için gerekli olan şartları sizlere sunacağız.

Araç Kredisi İkinci Elde Yaş Sınırı Ve Koşulları

Her Yaşta ki Arabaya Kredi Çıkmıyor

  1. el taşıt kredisi söz konusu olunca bankaların nelere dikkat ettiğine hangi konulara hayır dediğine bakmamız gerekiyor. Bunlardan biri de aracın yaşı. Bütün bankaların kullandığı tek bir sınır yok ancak genel olarak kredi verilen araçların yaşının 5’e kadar olduğunu söyleyebiliriz. Eğer aracın yaşı fazla ise bankalar bu durumda çekimser davranıyor. Araç kredisinde bazı bankalar 5, bazı bankalar maksimum 8 yaş sınırı koyarken Yapı Kredi’nin ve Garanti Bankası’nın bu durumda 10 yaş sınırının bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Günlük hayatta en çok duyduğunuz bankaların bu konu hakkındaki tutumlarını sizlere belirtecek olursak QNB Finansbank’ın 8 yaş (aracın yaşı ve kredi vadesinin toplamda 10 yılı geçmemesi gerekiyor), aynı şekilde İNG Bank’ın da 8 yaş iken Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ta 5 yıl şartı bulunuyor.

İkinci El Aracın Ne Kadarına Kredi Çıkıyor?

İkinci el araçlar söz konusu olunca yaş sınırında olduğu gibi finansman oranları da bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Genel olarak finansman durumundan örnek verirsek % 70  ile 75 arasında olduğunu söyleyebiliriz. Eğer araç için kredi çekiyorsanız öncelikle bütün bankalardan bir kredi örneği almanız bu işten daha karlı çıkabilmenizi sağlayacaktı. Çünkü, eğer istediğiniz aracın fiyatı 50 binden fazla ise finansman oranı %50’ye kadar düşebilir, bunun için Garanti Bankası’nı örnek olarak gösterebiliriz. Kredi çekeceğiniz kurum Garanti Bankası olursa ve aracınızın fiyatı da 50 bin TL üzerinde ise banka sizin finansman oranınızı indirecektir.

Kasko Zorunlu mu?

Diğer durumlarda olduğu gibi kasko söz konusu olunca da bankalar arasında farklılıklar gözetilebiliyor. Bazı bankalar sizden kasko talep etmeyebilir, bazı bankalarda kasko yerine ferdi kaza sigortası yapmayı teklif edebilir. İkinci el araç için kredi veren bankaların kefil istediğini de söylemek gerekir.

Bankaların İkinci El Taşıt Kredisi Faiz Oranları

İkinci el araçlar için kredi veren bankalar hakkında bilgi verdikten sonra birde hangi bankanın ne kadar faiz oranı uyguladığına göz atalım.

Akbank %1,09

Halk Bankası %1,15

Odeabank %1,15

Vakıfbank %1,08

QNB Finansbank %1,19

Kuveyt Türk Katılım Bankası araç finansmanı için faiz oranı % 1,17

Ziraat Bankası %1,19

Denizbank %1,24

Türkiye İş Bankası %1,20

Garanti Bankası %1,29

Bir önceki yazımız olan VDF ile Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde nasıl taşıt kredisi alınır ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.