G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur?

05.03.2017
247

Türkiye’de birçok meslek ve işletmeci vardır. Herkes bankalar kredi çekmek için başvurabilir ve kredi çekme koşullarını yerine getirdiği sürece kredi çekebilir. Peki hayatı boyunca asgari ücret ile çalışan birisi kredi çekebilir mi? Asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur? Ne kadar kredi çekebilir?

Asgari ücretli bir bireyin kredi çekme talebi verdiği doğrultuda farklı bir yöntem uygulanır. O an ülkede kabul edilen net asgari ücret ne kadar ise o ücret ikiye bölünür. İkiye bölündüğünde ortaya çıkan fiyat, kredi çektiği takdirde aylık yapabileceği en fazla ödeme tutarı olarak gösterilir. Asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur? Kredi notu hesaplama sistemi kredi kartları borçlarının düzenli ödenmesi ile oluşur. Bu yüzden belirli bir ortalama olmayıp her bireyin ödemelerine göre farklı bir kredi notu oluşur.

Bilindiği üzere Türkiye’de hizmet veren 9 banka bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu (KKB) oluşturdu. Kredi kayıt bürosu tarafından tüketicilere banka ilişkileri sonrasında verilen kredi notları da kişilerin hayatında büyük önem taşıyor. Tüketicilerin birçoğu konudan bir hayli uzak. Ancak kredi notu herkesin öğrenmesi gereken bir bilgi. Eğer kredi notu hakkında haberdar olmadan bir bankaya başvuru yapılırsa alınan notun kötü olması durumunda yapılacak olan olumsuz dönüş tüketiciyi şok edecektir. Kredi notu hayatımızda bir iki defa değil devamlı etki edecek bir kavram. Tüketicilerin kredi notunu kolaylıkla öğrenebilmesi için mobil iletişim şirketleri dahi devreye girdi.

Kredi notu beraberinde çok farklı sorular doğururken asgari ücretli çalışanlar notlarında nasıl bir durumla karşılaşacaklarını merak ediyor. Asgari ücretle çalışanların kredi notu ilgilileri tarafından oldukça merak ediliyor. Bizlerde şimdi asgari ücretli kesimin kredi notu akıbeti hakkında bilgi vermeye çalışarak durumu izah edeceğiz.

Kredi notu belirlenirken asıl önemli olan kişinin aylık gelirinden ziyade borçlarına sadık olma durumudur. Kredi notu da zaten kişinin aylık gelirini değil ödeme alışkanlıklarını temsil eder. Eğer bir tüketicinin kredi notu düşükse bu kişinin borç ödeme durumunda sıkıntı olduğu ve borç miktarının fazla olduğunun belirtisidir. Kredi notu yüksek olan bir tüketicinin de borç ödemelerini düzenli yaptığı aynı zamanda makul oranlarda borçlanmaya gittiğinin belirtisidir. Fark ettiyseniz kredi notu iyi veya kötü olan kişilerden örnek verirken aylık gelirlerini hesaba katmadık, notun iyi veya kötü olmasını belirleyen etkenlerde sunmadık. Bunun sebebi, tüketicinin aylık gelirinin kredi notunu etkilemiyor olmasıdır. Elbette aylık gelir baz alınır ancak diğer etkenler kadar bir müdahale durumu yoktur.

Durumu bir örnekle daha anlaşılır kılalım; diyelim ki 3600 TL maaşlı bir doktor var ve bu doktor sürekli kredi kullanımı gerçekleştiriyor, ödemelerini gününde yapmıyor, kredi kart ekstrelerini zamanında yatırmıyor. Doktorun yanına birde onun maaşının 1/3’ne denk gelen bir asgari tutarla çalışan tüketici varsayalım ancak asgari tutarla çalışan tüketici borçlarına sadık ve ödemelerini gününde yapıyor. Bu durumda iki kişi de kredi notlarını öğrendiğinde asgari tutarla çalışan kişinin kredi notu daha fazla çıkacaktır. Sonuçta kişilerin aylık geliri değil borç ödeme alışkanlığı, borcuna sadık olup olmaması ve bankalara yaptığı borç miktarıdır. Bunların yanı sıra, aylık gelir, ev durumu (kira mı), artı bir geliri var mı gibi durumlarda değerlendirilir ancak diğer hususlar kadar dikkate alınmaz.

Yine de asgari ücretle çalışan bir tüketicinin kredi notu ortalama kaç olur sorusuna kesin bir cevap vermek gerekirse kredi notu zaten 0-1900 arasında değişen bir rakam bu kişinin de kredi notu 1000’den aşağı olmaz. Bu rakam bir örnek olup kredi notu tamamen kişiye bağlıdır ve değişiklik göstermektedir. Yine tüketiciye bağlı olarak bu rakam 1200’lere de çıkabilir. Bu oranlarda asgari ücretle çalışan bir vatandaşın çekeceği krediyi karşılayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.