G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Az Riskli Kredi Notu Nedir? Ne Anlama Gelir?

06.03.2017
251

Bireysel kredi notu herkese göre değişmektedir. Bankların şartlarına göre kredi notunuz nasılsa ona uygun krediler verilir. Az riskli kredi notu nedir? Türkiye’de kredi notları 0 ile 1900 arasında değerlendirilmektedir. 1100 ile 1499 arası kredi notu az riskli grubuna girmektedir. Az riskli kredi notu ile birçok bankadan kredi alma şansınız vardır.

Bankalardan kredi alabilmek için birçok işlemlere tabi tutulursunuz. Size ait araç, ev, arsa gibi ve düzenli maaş gelirinizi isterler. Bunlara bakarak kredi alabilirsiniz ama bunlardan daha önemli olan şart ise kredi notudur. Kredi notu kullanmış olduğunuz kredi kartlarının düzenli ödenmesi ile oluşan bir sistemdir. Kredi kartı borcunuzu ne kadar düzenli bir şekilde ve aksatmadan öderseniz ona göre bir kredi notu oluşturulur.

Her vatandaş hayatının bir anında nakit paraya ihtiyaç duyabilir. Bu kiradan kurtulmak isteyen birinin ev almak için olabilir, bir taşıt almaya karar veren bir tüketicinin nakit ihtiyacı için olabilir eğitim masrafı için olabilir yani bir insan her alanda nakit paraya ihtiyaç duyabilir. Planlarımızın arasına Kredi almak gibi bir seçenek eklediğimizde öncelikle ne tür bir kredi çekmek istediğimize sonra da hangi bankalarda kendimize uygun kredi bulabileceğimize bakarız. Kendimize uygun imkanlarla kredi olanağı sağlayan bir banka bulduğumuzda da hemen bankaya başvurumuzu yapar sonrasında krediyi gerekli alanda kullanırız.

Söylerken çok basit geliyor ama bankadan kredi çekmek bu kadar basit bir olay mı? Banka verdiği parayı neye dayanarak veriyor, tüketicide aradığı özellikler ne? Veya bankalar tüketiciler hakkında bir araştırma yapıyor mu?

Tabi ki… bankalardan kredi çekmek söylendiği kadar kolay değil, olamaz da ! bankalar kendisine başvuruda bulunan her tüketici için önce bir araştırma yapar. Limit Kontrol Sistemi (LKS) ile tüketicinin adına çıkarılmış kredi kartları, kredi borçlar vs. gibi mali kayıtlarına bakılır. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu tarafından her müşterinin adına bulunan bir kredi notu vardır. Bankalarda kendisine gelen başvurular sonucunda bu notlara erişebilirler. Şimdi kredi notu meselesini biraz açalım…

Kredi notu; Müşterilerin bankadan çektiği krediler, kullandığı kredi kartları, kredili mevduat hesapları, taksitlendirilmiş kredileri nasıl kullandığı ve kullanılan ürünlerin geri ödemesini düzenli yapıp yapmadığına bakılmak sureti Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmektedir. Kredi kayıt Bürosu tarafından yapılan puanlama sonucunda tüketici çok iyi, iyi, az riskli, orta riskli, çok riskli olarak gruplara ayrılmaktadır. Çok riskli grubunda yer alan tüketiciler maalesef banka işlemlerinde oldukça zorlanır.

Az riskli kredi notu nedir ne anlama gelir; sorusuna geri dönerek durumu ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışalım. Az önce belirttiğimiz gibi tüketiciye kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmektedir. Eğer Kredi Kayıt Bürosu tüketiciye 800-1100 rakamları arasında bir puan veriyorsa bu kişi az riskli grubunda yer alır. Eğer tüketici bu grupta yer alıyorsa ne kredi çekmesi imkansız olan grupta nede kesinlikler kredi çekebilecek grupta yer alır. Bu kişilerin kredi çekmesi net değil ama muhtemeldir. Tüketici muhtemelen olan durumunun netlik kazanmasını istiyorsa ilk iş olarak kredi borcunun tamamını büyük küçük demeden ödemeli ve kendi işini kolaylaştırmalıdır.

Kredi notu hakkında birbirinden farklı şeyler söyledik ancak kredi notunuzu nasıl öğreneceğinizi söylemedik. Şimdi not öğrenme meselesine geçelim. Kredi notunuzu Findeks üzerinden veya bazı özel bankalar arayıcılığı ile öğrenmeniz mümkün. Öğrenme işlemi için sizden ufacık bir ücrette talep edilecektir.

Son olarak bir bilgi daha verelim, eğer son ödeme tarihi geçmiş bir kredi kartı ekstreniz varsa, kredi borcunuzun da günü geçtiyse ve hala ödemesini gerçekleştirmediyseniz kredi notunuz 1500’de olsa grubunuz çok iyi renginiz yeşil de olsa kredi çekemezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.