Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Banka hesap kapatma

17.03.2017
590

Banka Hesabı Kapatmak İçin Yapılması Gerekenler

Bankalar tüketicilerine vadeli veya vadesiz hesap kullanma seçeneklerini tüketicilere sunuyor. Hesap seçenekleri böyle iken bizlerde bu hesapların nasıl kapatılabileceği hakkında bilgi vereceğiz. Yazımıza geçmeden önce kullanmadığınız, bilmediğiniz bir banka hesabınız bulunmakta ise kesinlikle haberdar olarak kapatmanızı öneriyoruz. Haberlerde de bu durumla ilgili pek çok duyuma yer veriliyor. En önemlisi de bazı bankaların kullanılmayan hesaplar için tüketicilerden hesap işletim ücreti isimli bir başlıkla para almaları. İlerleyen yıllarda sorun yaşamamak için kullanmadığımız döviz hesaplarımızı, vadesiz, vadeli hesaplarımızı kapatmamız gerekmektedir. Bankalardan kullanılmayan hesaplar nasıl kapatılır şimdi sırayla bakalım…

Banka hesap kapatma

Bir Dilekçeyle Banka Hesabı Kapatılır

Hangi banka hesabınızı kapatmak istiyorsanız o bankaya kapatma işlemleri için başvuru yapmanız yeterlidir. Vadeli veya vadesiz hesap kullanıyorsanız işleminiz internet üzerinden veya telefon bankacılığı aracılığı ile yapılamamaktadır. Var olan hesabınızı kapatmak için ilgili bankanın şubesine gitmeli ve müşteri temsilcisi ile görüşerek durumu iletmeniz gerekmektedir. Başlığımızdan da belli olduğu üzere dilekçe mevzusu var. Şart değil ancak dilekçe yazarak zaman kaybını önleyebilirsiniz ve işinizin daha kolay halledilebilmesini sağlarsınız. Dilekçe yazamam diyorsanız da önemli değil, şubede bulunan müşteri hizmetleri görevlisi sizin talebinizi alacak ve yerine getirmek için işlemleri başlatacaktır.

E-Mevduat Hesabı Kapatma

Banka hesapları kapatma ile bu konu birbirinden farklı. Aynı işlemler üzerinden devam edemiyor. e-mevduat hesapları doğal olarak internet üzerinden açılıyor, açıldığı gibi de internet üzerinden kapatılma ihtimalleri oldukça yüksek. E-mevduat hesaplarınızı kapatmak istiyorsanız bankaların internet şubeleri sayesinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka hesap kapatma işlemlerini nasıl gerçekleştirebileceğiniz bu kadar. Şimdi konu ile alakalı olan işinize yarayabilecek farklı bilgiler vereceğiz. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz…

Hesap Tespiti Yapın

Aklınızda belki kullanmadığınız bir banka hesabınız vardı ve bu başlık altına bulunmanızın sebebi de bu. Aklınızda olan kullanmadığınız hesabı kapatın. Ancak! İlk satırlarımızda da bahsettik, haberdar olmadığınız, unuttuğunuz hesaplarınız olabilir. Bu hesaplar siz onlar üzerinden işlem gerçekleştirmediğiniz sürece de borç katlanabilir. Bu sebeplerden ötürü bütün bankalarda bulunan hesaplarınızı listeleyin. Liste sonucunda kullanmadığınız her hesabı kapatın. Bunun size zararı değil ekonomik açıdan faydası olacaktır.

Borçlarınız Varsa Kapatın

Az önce belirttiğimiz durumları göze aldınız ve listenizi hazırlayarak var olan kullanmadığınız bütün hesapları öğrendiniz. Bu hesaplara yapılan borçları temizleyin. Bu hesaplarda bulunan borçlar kredi kartı borcunuz olabilir, avans özelliği bulunan mevduat hesaplarınızdaki borçlarınızda olabilir. Eğer kartlardan birine borcunuz varsa önce borcu kesinlikle ödeyin. Çünkü bankalar borcu olan hesapları asla kapatmayacaklardır, veya siz kartınızı kapatmak için bankaya gittiğinizde borcu talep edeceklerdir. Söz konusu durum kredi kartları olunca iş biraz da farklı bir boyut kazanıyor. Birçok banka kredi kartı kullanırken vadesiz hesabın açık tutulmasını talep ediyor. Kredi kartınıza bağlı olan hesapları kapatmak istiyorsanız da önce kredi kartı borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.