Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Banka Hesaplarının Kapatılması

16.03.2017
457

Türkiye Bankalar Birliği’nin Bankadaki Hareketsiz Hesapların Kapatılması İçin Açıklamasını

Kamuoyunda ‘’Kullanılmayan banka hesaplarına ilişkin birbirinden farklı haber yayınlanıyor. Bu haberlere ilişkin 10 Nisan 2014 tarihinde Türkiye Bankalar Birliği olarak bir duyuru hazırlanmıştır. ‘’

Kullanılmayan kredi kartları hakkında yapılan duyuruda vatandaşların konu hakkında daha bilinçli olmaları adına, bankaların tüketicilerin haberdar olmadıkları kartları, hareket halinde olmayan hesaplarını kapatmaları durumunda ücret ödemeyecekleri hakkında bilgi verilmekteydi. Müşteriler bankalardan yapılan bu duyurular sonucunda yapılan duyuruları dikkatlice takip etmelerinde yarar görülmektedir.

Konuyla alakalı son dönemde çıkan haberlerden;

-Tüketicilerin hangi bankadan hangi ürünü kullanıyorsa bunu toplu öğrenmeye ihtiyaç duyduğu,

-Bazı tüketiciler hareket halinde olmayan hesaplarını kapatmak üzere bankaya başvurduklarında kapatma işleminin sadece kartın bağlı olduğu şubeden yapılabileceği cevabını almışlardır. 5411 numaralı Bankacılık Kanunu içeriğine göre bankaların tüketici hakkında tuttukları bilgiler kendi içlerinde saklı olup tüketicilerin bilgilerin tamamına ulaşabileceği bir sistem bulunmamaktadır.

-Eğer tüketici kapatma işlemini bağlı olduğu bankadan değil de başka bir bankadan yapmak istiyorsa hukuki açıdan bu duruma bir engel bulunmamaktadır. Yani hesabınızı açtırdığınız şube ile kapatmak istediğiniz şube aynı olmayabilir. Ayrıca bazı tüketicilerin şubeden farklı kanalları kullanabilmesi için altyapı hizmetlerinin başladığı bilgisi verilmiştir.

-Bankalara hesap kapatma adına yapılan başvurular hangi kanaldan gerçekleşirse istenilen belgelerde bu yönde farklılık göstermektedir.

Banka Hesaplarının Kapatılması

Şubeden yapılan hesap kapatma başvurusu

-Hesap kapatma formu/talimatı

-Kimlik

-Hesap Cüzdanı veya Hesap Cüzdanını kaybedenlerden alınan İbraname

Çağrı Merkezinden yapılan hesap kapatma başvurusu

-Çağrı merkezi kullanmak için var olan parola ve şifreler

-Çağrı merkezi kullanmak için gerekli olan kimlik tespit bilgileri

ATM’lerden/ İnternet Şubesinden Başvuru

Eğer hesap kapatma işleminizi ATM veya internet şubesi arayıcılığı ile gerçekleştirmek istiyorsanız gerekli belgeler;

Genellikle bankaların hesap kapatma işleminizi gerçekleştirmek için isteyeceği belgeler yukarıda belirttiğimiz gibidir. Aşağıda belirttiğimiz durumlarda genellikle istenen belgeler farklılık gösterebilir.

-Eğer tüketicinin kapatmak istediği hesabında para mevcutsa, hesap sahibinin isteği üzerine para başka bir hesaba gönderilebilir veya nakit olarak tüketiciye sunulabilir,

-Kredili mevzuat hesabından gelen borç, hesapta bloke işleminin bulunması, otomatik ödeme talimatı, çek karnesi vb. gibi söz konusu hesapla ilişkisi olan başka bir hizmet ve ürün varsa bloke işleminin kaldırılması, hesap ile bağlantılı olan ürünün/ürünlerin ilişkilerinin kesilmesi için süreç ne gerektiriyorsa o işlemlerin gerçekleşmesi (mesela, kapatılmak istenen hesap hem üye iş yeri hem de çek hesabı olabilir, müşteri elinde bulunan açık çekleri geri iade etmelidir, varsa POS makinesinin tesliminden sonra da söz konusu hesap artık kapatılabilir. )

Kamuoyunun bilgisine.

Saygıyla.

Türkiye Bankalar Birliği

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.