Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Banka Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder

04.04.2017
433

Bankaların En Önemli Görevlerinin Başında Kredi Vermek Geliyor

Gerek ülkemizde gerekse bütün dünya da bankaların en önemli görev konularından birisi de kredi sağlamaktır. Bankaların kredi vermesi, geri ödemeli ve belirli faizler ekleyerek verdiği borçtur. Kredi şahıslara ya da özel kurumlara verilebilir. Bu kredi talep eden şahsa ya da firmaya verilmez. Kredi isteyen şahıs ya da kurumların talepleri ayrıntılı incelemeden geçirilmeden kredi verilmez. Bu kurum ve kişilerin şuan ki durumları, daha önceki aldığı kredileri geri ödeyip ödemediği inceler ve buna göre krediye uygun görür ya da görmez.

Banka Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder

Artık Her İhtiyaç İçin Banka Kredisi Kullanılıyor

Bankaların kredi şartları günümüzde herkesi cezp eder oldu. Neredeyse tüm ihtiyaçlarımız için kredi çeker olduk. Yaşadığımız şartlarda birikim yapmak oldukça zor bir hal almışken, bankaların sunduğu bu cazip kredi seçenekleri ister istemez insanların ilgi odağı oluyor. Daha önceki yıllarda sadece ev, arsa veya araba almak için kullanılan krediler, artık elektronik eşya alırken bile hatta tatile gitmek için bile kullanılır oldu. Hal böyle olunca bankalarda kredi taleplerini daha ayrıntılı bir şekilde incelemeye başladılar. Bu kadar fazla kredi seçeneğinin ve talebin olduğu günümüzde bankalara çok iş düşmektedir.

Birden beliren ihtiyaçlar, hayalini kurduğumuz istekler ve hayat kalitesini yükseltmek için harcadığımız çabalar banka kredilerini kaçınılmaz kılıyor. Ülkemizin gelir ortalaması göz önüne alındığında kredi kullanılmadan sadece maaştan parça parça birikim yapmak neredeyse imkânsız. Ev almak, araba almak ya da iş kurmak hemen hemen herkesin hayalidir. Fakat bu hayalleri gerçekleştirmek için yüklü miktarda paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizin ortalama gelir durumu göz önüne alındığında bu yüklü paraları bir anda ödeyebilecek kişi sayısı oldukça azdır. Hal böyle olunca bu ve bunun gibi birçok ihtiyaç için kredi çekmek gerekiyor. Bunun gibi ihtiyaçlarımız için ya da hayalini kurduğumuz bir isteğimiz için bankaların kapısını çalıyoruz.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankalar kredi verirken, kredi talep edenlerin isteklerini göz önünde bulundurarak ve kendi şartlarını da açıklayarak kredi imkânı sağlarlar. Aslında bu iki taraf arasında bir nevi anlaşmadır. Bankanın da kendine göre bazı şartları vardır. Kredi talep eden müşterilerin şartları olduğu gibi. Bankalar bu krediyi verirken, kişinin gelir durumuna ve çekilen paranın miktarına göre taksitlere bölerek ödemelerini talep ederler. Ayrıca bankalar para kullandırma hizmeti olarak faiz alırlar. Bankaların şartlarını yerine getirmeyen şahıslar ya da kurumlar bu kredilerden yararlanamazlar. Bu şekilde bankalar kredi verirken kendilerini de garantiye almış olurlar.

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ederler

Kredi Risk Raporu: Bankalar müşterilerine çeşitli hizmetli verirken ( kredi, kredi kartı, çek, gibi) inceledikleri en mühim konu, kredi risk raporudur. Genellikle kredi alınması hususunda çok fazla önemi olan kredi skoru, kredi çekmek isteyen kişi ya da kurumların, bankalarda ki durumu ile ilgili ayrıntılı bir rapor sunar. Bu bilgileri sunan rapora, Kredi Kayıt Bürosundan (KKB) ulaşılabilir. Bankalar kredi talep edenlerle ilgili bu raporları inceleyerek, krediye uygun olup olmadıkları konusunda bir karar varırlar. Kredi risk raporu olumluysa kredi çıkarılır. Fakat olumsuz ise kredi verilmez. Kredi risk raporu, kredi verilip verilemeyeceği hakkında karar verecek kişi için çok büyük önem taşır. Yani bu da demek oluyor ki müşterilerin kredi notunun yüksek olması, müşterilerin kredi alma şansını o kadar yükseltmektir.

Aylık Net Gelir: Bankalar kredi kullandıracakları kişilerin gelir durumlarına bakarak kredi verip veremeyeceğine ve kredilerin taksitlerine karar verirler. Düzenli aylık gelir, çekilen kredinin taksitinin ne kadarının ödenebileceği ve düzenli ödenip ödenmeyeceği konusunda önemli bir fikir verir. Bu nedenle bankalara sunulan gelirinizle ilgili belgeler kredi kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Bankalar, maaş bilgileriniz bulunduğu belge ve sigorta bilgilerinizin olduğu belgeyi isteyeceklerdir. Bu belgeler sizin kredi miktarınızı belirleyecektir.

Geçmiş Borçları Ödemede Tutarlılık: Bankalar sizin geçmişteki borçlarınızı ödeyip ödemediğinize bakarak, sizin hakkınız da bilgi sahibi olabilirler. Ve geçmişteki borçlarınız tutarlı bir şekilde ödemiş olmanız, size kredi çıkma olasılığını arttıracaktır. Ancak geçmiş dönemde borçları ödeme konusunda sıkıntılar yaşanmış ise kredi çıkma olasılığı azalacaktır. Yani ödemelerinizi düzenli yapmanız gelecekteki kredi isteklerini de etkilemektedir.

Yaş Uygulaması

Bankalar, yasalar ve kanunların belirlediği sınırlar içerisinde, sundukları hizmetlerden yararlanmaya yönelik, belirli yaş kısıtlamaları getirmişlerdir. Bu kısıtlamalar 18 yaş altı ve 70 yaş üstü için geçerlidir. Bankalar 18 yaşını bitirmemi bireylere hiç bir surette kredi vermezler. Genellikle 70 yaşın üzerinde ki kişilerinde, kredi çekmek için bir talebi olduğu taktir de, bazı şartları yerine getirmeden kredi verilmez. Bu nedenlerden dolayıdır ki bankalar kredi verecekleri kişilerin yaşını da göz önünde bulundururlar.

Krediyi Talep Eden Kişinin Mesleği ve İş İle İlgili Tecrübeleri: Bankalar kredi verirken, kredi talebinde bulunan kişinin mesleğini de göz önünde bulundururlar. Ayrıca eğitim seviyeniz ve iş il ilgili deneyimlerinizde kredi için önemlidir. Yapılan iş ile ilgili deneyim ise son çalıştığınız yerdeki çalışma zamanı, hatta daha önceki işyerlerindeki çalışma ve işten çıkış zamanlarıdır. Bunun sebebi kredi talep eden kişinin istikrarını belirlemektir. Bu sebeple kredi alabilmeniz için mesleğiniz ve iş yerinizdeki istikrarınız çok önemlidir.

Kredi Talep Eden Kişinin Sahip Olduğu Mal Varlığı: Bankalar kredi isteyen kişinin üzerindeki gayrimenkul, araç, arsa gibi mallarını göz önünde bulundururlar. Bankalar bu mallarla bir nevi kendilerini garantilemiş olurlar. Bu sebeple kredi talebiniz olduğunda bankalar bilgilere başvururlar. Ayrıca kredi talebiniz olan bankadaki diğer hesaplarınız da mercek altına alınır. Bu hesaplarınız da(vadeli, mevduat ya da altın) birikiminiz varsa bu kredi talebinizi olumlu etkileyecektir.

Kredi Talebinde Bulunan Kişin Medeni Hali: Bankalar açısından evli ve bekar kişi arasında fark vardır. Eğer evliyseniz ve eşiniz de çalışıyorsa bu size kredi almanız açısından bir artı olarak dönecekti. Kendinizin ve eşinizin maaş bilgileriyle ve evraklarıyla birlikte bankaya başvurmanız gerekir.

Yukarı da Sayılan Şartlar Her Banka İçin Aynı mıdır?

Bankalara sayılan şartlar yerine getirilmesiyle size uygun ödeme seçenekleriyle kredi çıkarabilirler. Eğer bankaların kredi şartlarına uymuyorsanız muhtemelen krediniz çıkmayacaktır. Yukarıda bahsi geçen şartlar hemen hemen bütün bankaların ortak şartlarıdır. Tabi ki bu artlar bankaların inisiyatifine kalmıştır. İstenilirse arttırılır istenilirse azaltılabilir. Yani bu şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Bireyler ve Firmalar İçi Değerlendirme Şartları Değişir

1.) Bireyler İçin Değerlendirilen Şartlar Şunlardır:

  • Bireysel kredi başvurularında dikkat edilen hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.
  • Kredi başvurusu yapan kişinin; gelir seviyesi, maaş belgesi, bordrosu
  • Geçmişteki kredi ödeme alışkanlığı, borç ödeme sıkıntı olup olmaması
  • Kanuni İcra takibine sevk edilmiş kredi borcunun bulunup bulunmaması
  • KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kredi notunun durumu
  • Başka bankalardaki kredi riski durumu

2.) Firmalar İçin Değerlendirilen Şartlar:

Firmalarla bireyler arasında bakıldığında pek fark yoktur. Mantık olarak da benzerler. Kredi talebinde bulunan firmanın, mali açıdan krediyi ödeyebilecek yeterlilikte olması gereklidir. Ayıca geçmişteki borç ödemeleri de her hangi bir sıkıntı bulunmaması da gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.