Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Bankada Sıra Beklemekten Nasıl Kurtulabilirsiniz?

20.04.2017
818

Bankalarda uzun süre sıra beklemek herkesin şikâyet ettiği durumlardan birisidir. Müşterisi olmadığınız bankalarda işlem yapmak ise saatler sürebilmektedir. Özel bankaların kendi müşterilerine öncelik vermesi sebebi ile müşterisi olmadığınız bankaların daha da fazla bekletmelerine birçok insan denk gelmektedir.

Bunun üzerine şikâyetler artmış ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu harekete geçerek, müşterisi olmadığınız bankaların sizleri fazla bekletmesi durumunda işlem yapmayı kararlaştırmıştır. Ama ne yazık ki bu durum bankalarda sıra beklemeyi tamamen ortadan kaldırmış değildir. Müşteri sayıları arttıkça kuyrukların da artması çeşitli çözümler aramaya mecbur bırakmıştır. Bankalarda sıra beklemekten kurtulabileceğiniz çeşitli yollar bulunmuştur. Bu yollar sayesinde artık sizler de banka kuyruklarında vakit kaybetmekten kurtulabileceksiniz.

Sıra Alırken Uygulanacak Yöntemler Sıra Beklemekten Kurtaracak

Bazı bankalar tarafından yasaklanmış olsa da çoğu banka tarafından devam eden bir uygulama mevcuttur. Bu bankalardan birinin müşterisi olmanız size avantaj sağlayacaktır. Müşterilerine daha fazla özen gösteren bankalar tarafından kendi müşterilerinin işlemlerini daha çabuk halledebilmek adına oluşturulmuştur. Az kişinin bildiği bu yöntem ile sıra beklemekten kurtulabileceksiniz. Sizden sonra gelen birinin sizden önce işini halletmesinin sebebi işte bu uygulama sayesinde olmaktadır.

Müşteriler bankalarda, kurumsal müşteriler, bireysel müşteriler ve müşteri olmayanlar olmak üzere üçe ayrılmaktadırlar. İşlemleri acele olması ve bankalarda fazla para bulundurması sebebi ile kurumsal müşteriler bankalarda en önceliğe sahiptirler. Bireysel müşteri olanlar ise banka ile önemli miktarlarda işlemler yapmadıkları için sıradan müşterilerdir. Ne kadar sıradan olsalar da müşteri olmayanlara göre daha avantajlıdırlar. Bankada hesabı olmadığı için T.C. kimlik numarası ile banka sıra numarası alan kişiler ise müşteri olmayan kişilerdir.

Bir bankaya 8 müşteri olmayan kişi gelmiş olduğu zaman aldıkları sıra numaralarına göre çağırılmış olacaklardır. Ancak, hemen arkasından bir kurumsal müşteri ve bir bireysel müşteri geldiği zaman kurumsal müşteri hepsinden önce çağırılmaktadır. Sonra ise bireysel müşteri çağırılırken en son çağırılan kişiler ne yazık ki müşteri olmayan kişiler olmaktadır. Bu yüzden en sık kullandığınız bankalardan birinin müşterisi olmak sizleri sırada bekleyerek zaman kaybetmekten büyük oranda kurtaracaktır.

Kredi Kartı veya Banka Kartı ile Sıra Numarası Almak

Q Matik ile sıra numarası alırken kredi kartı veya banka kartınızı manyetik okuyucu bölümünde okuttuğunuz zaman bankanın müşterisi olduğunuzu kanıtlamış olacaksınız. Eğer elinizdeki banka kartı veya kredi kartı sizin adınıza değil ise, banka görevlileri işlem yapmayacaktır. Bu yüzden kendi adınıza olan bir kart almayı unutmamanız gerekmektedir. Bunun haricinde ise, daha önceliğe sahip olabilmek için bulunduğunuz il içerisinde yer alan büyük ve normal ölçekli bir firmanın internet üzerinden vergi numarasını bulmanız yeterli olacaktır. Bu vergi numarasını bankada sıra alırken giriş yaptığınız zaman ilk çağırılanlardan olacaksınız.

T.C. Kimlik Numarası veya Müşteri Numarası ile Sıra Numarası Almak

Banka müşterisiyseniz ve yanınıza kartınızı almayı unuttuğunuz zamanlar bu durum sizleri müşteri olmayan sınıfına sokmayacaktır. Bunun için de bir çözüm mevcuttur. Q Matiklerde sıra alırken TC Kimlik numaranızı veya müşteri numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda Q Matik sizleri bankanın müşterisi olarak görecek ve sizlere daha hızlı sıra gelecektir.

Sıra Numarası Alırken Kontrol Etmek

Eski bir yöntem olmasına rağmen oldukça işe yaramaktadır. Bankalara giden insanlar bazen fazladan sıra numarası alabilmektedir. Veya işlem yapmaktan vazgeçtikleri için aldıkları sıra numarasını Q Matik etrafına bırakanlar mevcuttur. Sıra almadan önce Q Matik etrafını kontrol etmek size başka bir avantaj sağlayacaktır. Henüz sırası geçmemiş bir sıra numarasını bulmanız durumunda fazla beklemekten kurtulabilirsiniz.

Sıra Numarasına Göre Planlı Hareket Etmek

İşlem yapmak için bankaya girdikten sonra aldığınız sıra numarası sizleri oldukça bekletecek durumda ise bekleyerek vakit kaybetmenize gerek kalmamaktadır. Bu durumda halletmeniz gereken diğer işlerinizi sıranızın gelme süresini hesap ederek halledebilirsiniz. Q Matiklerin verdiği sıra numaralarının çoğunda kalan sıra numarası mevcuttur. Bu sayede planlı hareket ederek vakit kazanmış olacaksınız.

Şubesiz Bankacılık İşlemleri

Bankalarda sıra beklemekten kurtaracak en kaliteli çözümdür. Şubesiz bankacılık işlemleri; internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık olarak ayrılmaktadır. Günümüzde bankaların hemen hemen hepsi neredeyse tüm banka işlemlerinizi bu uygulama ile halledebilmenize imkân vermektedir. Şubesiz bankacılık sayesinde neredeyse tüm banka işlemlerinizi bankaya gitmeden hallederek sıra bekleme derdinden kurtulmanız mümkündür.

Şubesiz bankacılık işlemleri arasında yer alan internet bankacılığı, banka müşterilerinin banka işlemlerini internet üzerinden yapabilmelerini sağlamaktadır. İnternet kullanımının artması ile birlikte internet bankacılığı uygulaması da hızla yaygınlaşmaktadır. Bankaya gitmenize gerek kalmadan internet erişimi olan herhangi bir bilgisayar üzerinden tüm bankacılık işlemlerine ulaşabilmenize imkân sağlamaktadır. Bu uygulama sayesinde bankalardaki işlem yükü ve maliyet azalmıştır. Gittikçe gelişmekte olan bu uygulama sayesinde nerede olursanız olun bankada halledebileceğiniz işlerin büyük kısmını kolay kullanımı ile birlikte kısa süre içerisinde hallederek büyük bir zaman kazanmış olabileceksiniz. Güvenlik konusunda da oldukça büyük önlemler geliştirilerek sizlere rahat ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır.

Yapılabilecek hizmetler arasında vadeli – vadesiz hesap açma, hesap kapatma, kredi kartı işlemleri, para transferleri, cep telefonuna tl yükleme, döviz işlemleri, kurum ödemeleri ve fatura ödeme gibi birçok banka işlemleri yer almaktadır. Kredi kartına benzeyen ve sadece alışverişlerde kullanabileceğiniz sanal kart uygulaması da internet bankacılığı içerisinde kullanabileceğiniz hizmetler arasında yer almaktadır.

Bir diğer şubesiz bankacılık uygulamalarından biri de mobil bankacılık uygulamasıdır. Google Play Store ve App Store üzerinden bankanızın uygulamasını mobil cihazlarınıza indirebilmeniz mümkündür. Bu sayede internet bankacılığında yapabileceğiniz tüm işlemleri mobil bankacılık uygulaması ile de çok basit bir şekilde yapabileceksiniz. Her işleminizde tek kullanımlık şifreler üretilir ve bu sayede güvenlik açısından da son derece uygundur. Telefon bankacılığında ise, müşteriye sadece kendisinin bileceği bir şifre verilmektedir. Bu şifre ile hesap bilgilerine ulaşabilir ve sesli uyarılar ile telefon tuşlarını kullanarak banka işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon bankacılığını kullanabilmek için bankanızı aramanız yeterlidir. Eğer telefon bankacılığını kullanırken bankanıza kayıtlı olmayan bir numaradan ararsanız, bankalar TC kimlik numarası, müşteri numarası veya kart numarasını tuşlamanız ile de işlemlerinizi gerçekleştirebilmenize imkân vermektedir. Sesli komutlar ile işlemlerinizi gerçekleştiremediğiniz durumda ise, müşteri temsilcisi için gerekli tuşa basarak canlı yardım alabilirsiniz. Bu sayede de yine bankaya gidip sıra beklemekten kurtulmuş olacaksınız.

Görüldüğü üzere gelişen teknoloji ve yapılan uygulamalar insanları bankalarda sıra beklemekten kurtarmaya yönelik çözümler sağlamıştır. Tüm bu yöntemleri öğrendiğiniz zaman sıra beklememek için elinizde büyük avantajlar olacaktır. Tüm bu yöntemler arasında en hızlı yaygınlaşan şubesiz bankacılık uygulamalarıdır. Bilgi çağında tüm banka bilgilerinize anında ulaşabilme imkânı verdiği için bankalar bu konuda rekabetle kendilerini geliştirmektedir. Para çekmek ve yatırmak dışında birçok işlemlerinizi 7 gün 24 saat bu uygulama yolu ile yapabilirsiniz. Para çekme ve yatırma işlemlerini ise, yine 24 saat hizmette olan atm’leri günün en sakin zamanında kullanarak yapmanız sizleri sıra beklemekten kurtaracaktır. Sizleri banka sıralarında beklemekten kurtaracak yöntemlerin en iyileri en az bir bankanın müşterisi olmaktan geçmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar