Finans Krediler

Başarılı Yatırımcıların Ortak Kişilik Özellikleri

22.12.2016
195

Finans piyasaları değişken, spekülasyonlara açık ve de genellikle dalgalı seyir izleyen bir alandır. Anlık değişime açık olan bu alanda başarılı olmak da bazı meziyetleri ve özellikleri gerektirmektedir. Finans piyasalarında yaptıkları yatırımlar ile başarıya ulaşan kişilerin karakterlerinde çoğunlukla ortak özellikler olduğu dikkat çekmektedir. Bu ortak özelliklerden bazıları şunlardır:
1. İç Disiplinleri Gelişmiştir
Başarılı yatırımcılar başka kişilerin spekülatif tahminleri ya da teknik bilgiye dayanmayan önseziler ile yatırımlarını yönetmezler. Onlar disiplinli biçimde stratejilerine bağlıdırlar. Yatırım yaptıkları alanla ilgili olarak teknik bilgileri araştırır, analizler yapar, bu araştırma ve analizlerin sonuçlarına göre planlarını belirler ve uygularlar. Başarılı yatırımcılar için ön planda olan para kazanmak değil başarılı olmaktır. Başkalarının tüyolarına itibar etmezler.
2. İnançlı Kişilerdir
Klasik bir söylem olsa da bir şeyi başarmanın yolu öncelikle inanmaktan geçer. Başarılı yatırımcılar da yaptıkları işe ve bunun neticesinde başarılı olacaklarına inanan kişilerdir. Hakim oldukları ve teknik bilgiye sahip oldukları alanla ilgili öz güvenleri yüksektir. Ancak bu durum bilmedikleri ve ehil olmadıkları konularda gereksiz öz güven gösteren insanlar ile karıştırılmamalıdır.
3. Mantıklarını Duygularından Daha Ön Planda Tutarlar
Başarılı yatırımcılar verdikleri kararlarında duygularını kontrol etmeyi genellikle çok iyi bilirler. Panikle, aceleyle, aşırı korku ya da öfkeyle hareket etmezler. Korkak davranmak ya da aşırı öz güvenli olmak başarılı yatırımcıların yapmayacakları davranış biçimleridir. Başarılı yatırımcılar kayıplara karşı tahammülsüz olmazlar. Çünkü yatırımlarda başarının en büyük sırrı sabırlı ve akılcı olmaktır.

Başarılı Yatırımcıların Ortak Kişilik Özellikleri
4. Yeni Fikirlere Açıktırlar
Başarılı yatırımcılar keşfetme duygusu ön plana çıkan kişilerdir. Meraklıdırlar, araştırmacıdırlar ve entelektüeldirler. Genel kültürleri çok gelişmiştir. Finans piyasası yeniliklere ve teknolojik gelişmelere çok açık bir alandır ve başarılı borsa yatırımcıları da bu yeniliklere ayak uydurmayı başarabilen insanlar arasından çıkmaktadır. Bu sayede teknik analizi yapmakta çok başarılı olurlar. Yeni fikirlere açık olmak esnek olmayı da gerektirmektedir. Başarılı bir girişimci değişen koşullara başarılı bir şekilde adapte olmaya elverişli biçimde esnek olabilmelidir.
5. Kriz Anında Doğru Karar Verirler
Başarılı yatırımcılar en baştan yatırımlarını yaparken riskleri doğru analiz eden kişilerdir. Dolayısıyla kriz anlarına karşı genellikle hazırlıklı olurlar. Kriz zamanları onlar için aynı zamanda fırsat sunan dönemlerdir. İyi bir yatırımcı krizi fırsata çevirmeyi bilen kişidir. Beklenmedik gelişmeler karşısında aşırı tepkiler ve motivasyon kaybı yerine alternatif planlar hazırlarlar. Başarılı bir yatırımcının her zaman B planı ya da başka bir deyimle acil durum planı vardır.
6. Hatalarından Ders Çıkarmasını Bilirler
Başarılı bir yatırımcı geçmişte yaptığı hatalara takılıp kalmaz. Bunları tecrübe olarak görür. Yaptıkları hatalardan ders çıkarmasını bilir ve bundan sonra yapacağı hamlelerde geçmiş hataları göz önünde bulundurur. Hatalarını kabullenmek, bu hatalardan ders çıkarmak yeni bir başlangıç için çok faydalı deneyimlerdir. Başarılı yatırımcılara öğrenmeye açık kişilerdir. Deneme yanılma dönemleri onlarda yılgınlık yaratmaz. Tam aksine yeni uygulamalara yönelmek için fırsat yaratır.
7. İleri Görüşlü Kişilerdir
Özellikle uzun vadeli yatırımlarda, yatırımın başarıya ulaşması yatırımcısının ileri görüşlü olup olmaması ile son derece bağlantılıdır. Tabi ki bu husus yatırımcının yatırım yaptığı alanı iyi bilmesi ile de alakalıdır. Örneğin borsa yatırımları yapan bir yatırımcı satın aldığı hisselerin faaliyet gösterdiği piyasalar hakkında yeterli bilgi sahibi ise ileride olacak hamleler hakkında daha doğru analizler yapabilecektir. Başarılı yatırımcılar ileride değerlenecek araçlara yatırım yapmayı bilirler. İçgüdüleri ve önsezileri gelişmiştir. Ancak teknik bilgiye dayanmadan sadece içgüdü ve önsezilerine göre hareket etmezler.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir? 2020 başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.