Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Başarılı Yatırımcının Alışkanlıkları

03.02.2017
243

Yatırım piyasasına adım attığınız zaman karşınıza sıkça çıkan başarılı yatırımcılar, akıllı yatırımlar sayesinde kendi servetlerini kendileri yaratan insanlardır. Başarılı yatırımcıların büyük çoğunluğu bu işe sıfırdan başlayan ve yavaş yavaş yükselen kişilerdir. Bu yatırımcıların başarısının arkasında kimsenin değiştiremediği alışkanlıkları bulunmaktadır. Mal varlığı olmamasına rağmen çok ciddi bir servete kavuşan kişilerin alışkanlıklarını sizin için araştırdık. Siz de başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız, bu önerilerden faydalanabilirsiniz.

Sakin Kalmayı Başarırlar

Yatırımcılar için en büyük sorunlardan biri sakin kalamamaları ve risk altında olduklarını hissettiklerinde panikleyerek yanlış yatırımlar yapmalarıdır. Oldukça riskli olan yatırım dünyası, zaman zaman yatırımcıları çok fazla gerekebilmektedir. Yatırım işlemleri yapıldığı esnada piyasada büyük değişimler yaşanabilmektedir. Riskli yatırımlar söz konusu olduğunda sakin kalarak durumu iyi bir şekilde yönetmek oldukça önemlidir. Birçok yatırımcı sakinliğini koruyamayarak hata yapabilmekte ve alım satım işlemlerinde düşük fiyatlardan satışlar gerçekleştirebilmektedir. Bu da yatırımcının zarar etmesine neden olabilmekte ya da kazanması gerekenin altında bir miktarla ayrılmanıza neden olabilmektedir. Başarılı yatırımcıların sırlarından biri de sakin kalmalarıdır. Panik yapmayan ve risk altındayken bile soğukkanlılıkla durumu yöneten yatırımcılar başarılı olabilmektedir.

Önyargıları Yoktur

Yatırımlarınızı yaparken başarılı olabilmeniz için önyargılarınızı bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Hiçbir başarılı yatırımcı önyargılı davranarak bir servet sahibi olmamıştır. Dünya üzerinde çok bilinen ve sıfırdan bu işe başlayan yatırımcılar da bulunmaktadır. Bu yatırımcıların hiçbiri önyargılı bir şekilde piyasada hareket etmemiştir. Hiçbir yatırımcının önemsemediği ya da bir işe yaramayacağını düşündüğü küçük yatırımlara imza atan ve küçük işletmeleri satın alan yatırımcılar, çok büyük servetlere kavuşabilmiştir. Siz de başarılı bir yatırımcı olabilmek için önyargılarınızdan kurtulup, herkesin ‘bu yatırımdan kazanç gelmez’ dediği yatırımları bir kez daha değerlendirmeniz gerekmektedir.

Değişime Her Zaman Açıktırlar

Başarılı borsa yatırımcıları, değişime daima açık olan kişilerdir. Zaman içerisinde her şeyin değiştiğini kavrayan ve 10 yıl önce yapılan yatırımların, günümüzde şekil değiştirmiş olduğunu kabullenebilen kişiler, başarılı yatırımcı olmanın gereklerinden birini gerçekleştirebilmektedir. Bütün olayların ve durumların yaşadığı dönüşümü kabul eden kişiler, para piyasalarındaki değişimi de kabul edebilmektedir. Para piyasalarındaki değişime açık olup ona ayak uyduran yatırımcılar da her zaman başarıyı yakalayabilen yatırımcılardır. Piyasaya ayak uydurmayı seçmeyen yatırımcılara, piyasa ayak uydurmayacağı için başarısızlık söz konusu olacaktır.

Başarılı Yatırımcının Alışkanlıkları

Başka İnsanları Dinlemezler

Para piyasalarında yatırım yaparken teknik ve temel analizlere odaklanmak en mantıklı seçenektir. Piyasada var olan yorumcuların yönlendirmelerinden ziyade, kendi mantığınıza ve içgüdülerinize güvenmeniz gerekmektedir. Bugün piyasada altına yatırım yapın gibi yönlendirmelerde bulunan yorumcuların sözlerine kulak asmayan yatırımcılar, başarıyı yakalayabilen yatırımcılardır. Aslı astarı olmayan bilgileri paylaşıp yatırımcıları yanlış yönlendirme ihtimali olan kişilerin sözlerine itibar etmemeniz sizi başarıya getirecektir.

Öğrenmeye Açık Olurlar

Başarılı yatırımcı nasıl olunur sorusunu soranların en dikkat etmesi gereken şeylerden biri de öğrenmeye açık olması ve sürekli bilginin peşinden gitmeye özen göstermesi olacaktır. Uzun süre piyasanın içinde var olan ve artık tecrübe sahibi olan yatırımcılar, bir süre sonra piyasa ile ilgili bilgi edinme hevesini yitirebilmekteler. Artık öğrenme isteğini kaybeden yatırımcılar da değişen piyasayı anlamamaya başlamakta ve yatırımlarında zarara sürüklenebilmektedir. Artık piyasanın kurdu olduğunu düşünen kişiler, bu yanılgı ile birlikte birçok sorunla baş etmek zorunda kalabilirler. Başarılı yatırımcıların en önemli alışkanlıklarından ve özelliklerinden biri de öğrenmeyi asla bırakmamalarıdır. Siz de başarılı bir yatırımcı olma isteğindeyseniz her gün teknik analizleri iyi bir şekilde takip etmeye devam etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.