Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Boğa Piyasası

18.01.2017
477

Başta borsa ve forex olmak üzere yatırım piyasalarında yatırımcılar için öğrenilmesi şart olan birçok terim bulunmaktadır. Temel yatırım bilgilerinden olan bu terimlerin en önemlilerinden ikisi de boğa piyasası ve ayı piyasasıdır. Bu terimler piyasanın trendini yani eğilimini belirtmek için kullanılır. Adını boğaların saldırırken kafalarını yukarı yönlü sallamalarından alan Boğa piyasası genel manada iyimser bir piyasadır. Fiyatların yükseleceği, trendin yukarı yönlü olduğu piyasayı betimleyen boğa piyasasının aksi durum ise ayı piyasası olarak nitelendirilir. Ayı piyasasında kötümser hava ön plandadır ve fiyatların düşeceği, alçalan bir trendin öngörüldüğü bir piyasadır.

Trend analizi yapılması şart!

Bilindiği gibi piyasaların gittiği yön yani trendi belirlemek, yatırımcılar için hayati öneme sahiptir. Piyasanın gidişatına göre alım ya da satım yaparak kar elde etme amacında olan yatırımcılar, boğa piyasasında alım yaparken ayı piyasasında satışa yönelirler. Piyasanın trendini anlamak ve belirlemek için genellikle teknik analizler kullanılır. Yatırımcılar da bu analizler doğrultusunda yatırım kararlarını verirler. Analizler yapılırken doğal olarak piyasadaki arz ve talep dengesi gözetilir. Arz ve talep piyasadaki birçok farklı sebepten etkilenir. Genel olarak bir mala ya da yatırım ürününe olan talep artarsa o malın fiyatı artarken, aynı şekilde bir malın arzı artarsa, yani ürün bolluğu olursa fiyatlar düşer.

Her piyasada kimi zaman boğalar kimi zaman da ayılar hakim olurlar. Bu nedenler hep boğa piyasasının varlığı mümkün değilken ayıların da hakimiyeti sonsuza kadar sürmemektedir.

Ayı piyasasının hakim olduğu bir ortamda, kötümser bir hava piyasaları kaplar. Yatırımcılar yatırım kararlarında satış yönlü düşünür ve ellerindeki hisse senetleri ya da diğer yatırım ürünlerini satmaya çalışırlar. Arzı artıran bu ortamda haliyle fiyatlar aşağı yönlü olur.

Boğa piyasasında talep artar!

Taleplerde artışın olduğu, fiyatların yükselmeye başladığı ve hızla arttığı piyasaya boğa piyasası denilmektedir. Boğa piyasasının hakim olduğu bir ortamda, yatırımcılar yatırım kararlarını alış yönünde verirler. Nakit tutmak yerine hisse senedi gibi yatırım ürünleri alırlar ve fiyatların artması neticesinde yüksek karlar elde etmeleri işten bile değildir.

Boğa Piyasası

Zamanlamaya dikkat!

Ancak burada önemli olan zamanlamadır. Zamanlama hayatın her yanında önem arz ettiği gibi yatırım kararları alınırken ise oldukça kritik öneme sahiptir. Zamanında yapılan alış-satışlar karın garantisidir. Boğa piyasası alımların başlaması ile başlar ve fiyatların düşme eğilimi göstermesiyle sona erer. Boğa piyasasının başlaması için temel belirteç piyasanın tekniğinin en düşük seviyeden %20 civarında yükselmesidir. Yine zamanlama açısından boğa piyasasının üç aşaması bulunmaktadır.

  • Toplama Aşaması: Boğa Piyasasının ilk aşaması olan toplama aşaması, fiyatı aşırı düşen, dip yapan hisse senetlerinin artık ümidi kalmamış küçük yatırımcılar tarafından oldukça düşük fiyatlardan satıldığı evredir. Büyük yatırımcılar belirgin bir yükseliş trendi olmayan işte bu aşamada, bu hisse senetlerini düşük fiyattan toplamaya başlarlar.
  • Alım Aşaması: Büyük yatırımcıların ilgisinin artması neticesinde piyasada iyileşme belirtilerinin artması ve durumun küçük yatırımcının da ilgisini çektiği aşamadır. Bu aşamada talep artışı yaşanır ve işlem hacimleri yüksek seviyelere çıkar.
  • Doyum Aşaması: Piyasada alıcıların artık yeterince mal aldığı ve talebin artık gittikçe azaldığı bir aşamadır. Bu aşamadan sonra söz konusu üründe bir düşüşün gerçekleşmesi olasıdır.

İşte yatırımcılar için, yukarıda belirtilen aşamaların oldukça iyi takip edilmesi gerekir. Boğa piyasasında kar garanti değildir. Önemli olan zamanlamayı iyi yapmak ve boğa piyasasının hakim olmaya başlayacağını trend analizleriyle fark etmek ve alımlarını ona göre yapabilmektir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.