Pratik Bilgiler

Borç Batağından Maddi Rahata Çıkmanın 7 Yolu

Bazen işler planladığımız gibi gitmez, ‘Nasıl olsa öderim!’ diyerek aldığımız krediler, borçlar boyumuzu aşıp içinden çıkılmaz hale gelebilir. İşten ayrılmış, yanlış planlama yüzünden beklemediğiniz bir borcun altına girmiş veya kredi kartı borcu ile baş etmek durumunda kalmış olabilirsiniz ancak bu kaderiniz değil.

Endişelenmeyin, borçlarınızı kısa zamanda ve zorlanmadan ödemeniz mümkün. Bunun için önerdiğimiz basit 7 adımı uygulayarak borçlarınızı ödeme ve hatta üzerine para kazanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

1. Sorumluluk Alın

Parayı nasıl idare edeceğinizi bilmediğiniz veya türlü şansszlıklar yaşadığınız için bu duruma düşmüş olabilirsiniz. Bu kimsenin hatası değildir. Bu durumda yapılacak ilk şey kendinizi veya bir başkasını suçlamayı bir kenara bırakıp, çözüme odaklanmak olacaktır. Durumu kabullenmek çözüme doğru atılmış büyük bir adım demektir.

Bu nedenle, bu durumla ilgili sorumluluğu üzerinize alın. İçinde bulunduğunuz koşulları mantıklı biçimde analiz edin ve mantıklı çözüm yolları aramaya başlayın.

Borçlu kişiler genelde bu durum içinde iken, kendilerini yetersiz hisseder ve psikolojik olarak kötü durumda oldukları için uzun vadeli çözümler düşünemezler. İlk adım olarak, moralinizi yüksek tutun ve bazı adımları izleyerek tüm borçlardan kısa sürede kurtulabileceğinize inanın.

2. Bütçe Yapın ve Giderlerinizi İzleyin

Çoğumuzun aylık geliri sabit ancak yaptığımız aylık harcamalar değişkendir. Ay sonunu zor getiriyor, borçlarınızı bu nedenle ödemekte sorun yaşıyor olabilrsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey çok basit ancak çok etkili : bütçe yapın.

Bütçe yapmaya aylık sabit giderlerinizi hesaplarak başlayın. Aylık sabit giderlerinizi sıralar iken, minimum miktarları yazın. Ödemeniz gereken kira, mutfak masrafı, okul ücretleri, ulaşım masrafları, faturalar gibi tutarları alt alta yazın.

Aylık sabit giderlerinizi bulduktan sonra, bu giderlerden tasarruf edebileceğiniz noktaları araştırmaya başlayın. Gereksiz aylık üyelikleriniz iptal ederek veya daha az telefon görüşmesi yaparak aylık giderlerinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Borç Batağından Maddi Rahata Çıkmanın 7 Yolu

3. Giderlerinizi İzleyin ve Para Harcama Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Sabit giderleriniz haricinde nerelere ve nelere para harcadığınızı izleyin. Yaptığınız tüm harcamaları yazmak oldukça faydalı bir yöntemdir. Böylelikle paranızı nasıl harcadığınızın tablosunu çıkarmak kolaylaşır.

Her gün dışarıda kahve içen bir kişi iseniz, ayda yaklaşık 200 TL’yi dışarıda kahve içmek için harcıyor olabilirsiniz.

Gündelik harcamalarınızı belirledikten sonra, gereksiz harcamalarınızı eleyin. Para tutma yöntemi geliştirin ve harcama alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın.

4. Kredi Kartınızı Atın

Çoğu insan kredi kartı ile alışveriş yapar iken, ne kadar çok para harcadığının farkına varmıyor. Mümkün olduğunca nakit para harcamaya çalışın. Böylelikle ne kadar para harcadığınızın takibini yapmanız da kolaylaşır.

Bazı firmalar nakit alışverişlerde fiyat avantajı sunarlar. Kredi kartı kullanmamanın bir avantajı da bu fırsatlardan yararlanmaktır. Bu şekilde avantajlar sağlayan marka ve firmaları araştırıp, oralardan alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartı işletim ücretlerinden kurtulmanız da bonus!

5. Borç Listesi Yapın

Gelirinizi ve sabit giderlerinizi listeledikten sonra bir borç listesi yapın. Nereye ve ne kadar borcunuz olduğunu, belli ise borç vadesini yazdığınız bir liste oluşturun.

Gelirinizden, belirlediğiniz aylık harcamanızı düştükten sonra kalan miktar ile borçlarınızı ne kadar sürede ödeyebileceğinizi takip edin. Ödeme miktarlarını arttırabilirseniz, borçlarınızdan daha kısa sürede kurtulacağınızı unutmayın.

6. Kazancınızı Arttırma Yolları Arayın

Giderlerinizi kıstığınız halde, önünüzdeki tablodan memnun değilseniz kazancınızı arttırmanın yollarını araştırın. Tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız bile, Mesai sonrası evden yapabileceğiniz işler ile ek gelir elde etmeniz mümkün olabilir. Örneğin köpek gezdirebilir veya evde özel ders verebilirsiniz.

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz bir hobiniz var ise paraya çevirmeniz mümkün olabilir. ‘Para nasıl kazanılır?’ diye düşünmeye başladığınızda, birbirinden farklı bir çok yol olduğunu fark edeceksiniz.

7. Fazlalıklardan Kurtulun

Sadece borçlarınızdan kurtulmak için değil, ileriye dönük birikim yapmak için de tüm fazlalıklardan kurtulun.

Gereksiz harcamalardan, ihtiyacınız olmayan şeyleri almaktan vazgeçin. Kullanmadığınız eşyalarınızı elden çıkarın. Çeşitli internet sitelerinde kullanmadığınız eşyalarınızı satabilirsiniz.

Unutmayın, para yönetilebilir, borç kaderiniz değildir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir? 2020 başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı