Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır?

26.12.2016
386

Aslında hiçbirimiz borç sahibi olarak dünyaya gelmiyoruz. Çoğu zaman yaptığımız gereksiz harcamalar bizleri borca sürüklüyor zamanla. Peki çoğunlukla kendi kendimizi zora soktuğumuz bu borç dar boğazından kurtuluşumuz nasıl olur ne yapmak gerekir ki borçlarımızı kapatabilelim? Bu yazımızda sizlere borçtan kurtulabilmek için nasıl bir iş planı yapmak gerekir bundan bahsedeceğiz.
Öncelikle emin olun ki doğru adımlar atılarak her borç kapatılabilir. Fakat bu işlemden sonrası da önemlidir. Sonrasında da artık daha dikkatli davranılmalı ki yine aynı dar boğaza girilmesin.
Bir borç kapatma planı yapma niyetindeyseniz eğer öncelikle bu kadar borç nasıl oluştu önce bunu düşünmek gerekiyor. Mesela aşırı ve gereksiz harcamalardan mı oldu bunca borç o halde aşırı harcamalara bir an önce bir son vermek gerekecektir.
Sonrasında hemen bir finansal envanter çıkarmanız gerekecektir. Mesela yapılacak olan bu plan hangi sonuca götürmeli sizi borçlar kapandıktan sonraki aşama da yatırım mı yapacaksınız tasarruf mu bunların hepsini halletmeniz gerekecektir.
Öncelikle bir yere gelirinizi borcunuzu ve o ay içindeki zorunlu harcamalarınızı yazın ki elde ne var nereye ne kadar gidiyor bir bakın. Borcunuz ve gelirinizi kıyasladığınızda borç gelirinizden fazla çıkıyorsa o zaman acilen bir kemer sıkma planı yapmak zorunda kalacaksınız. Mesela gereksiz mutfak alış verişiniz varsa bunları kısın zorunlu olanlar hariç tabi. Mutfak alış verişi yapacağınız zamanlarda mutlaka bir liste hazırlayın evinizin eksiği ve ihtiyacı olan gıdaların listesini ve çok gerekli olmadığı sürece listenin dışına çıkmayın. Listenize sadık kaldığınız sürece inanın ki daha ekonomik alış verişler yapacaksınız.

Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır
Belki de özel aracınız var ve kısa mesafelere bile aracınızla gidiyorsunuz. Aslına bakarsanız bu bile belki ufak bir harcama gibi görünür fakat toplamda baktığınızda oldukça önemli bir masraftır. Bu nedenle kısa mesafeleri aracınız ile değil yürüyerek gitmeniz daha ekonomik olacaktır. Ya da işe giderken arabanızla değil toplu taşıma araçlarını tercih edin. Böylece aslında sadece kendi ekonominize değil ülke ekonomisine de katkı sağlamış olursunuz. Hatta trafikteki araç sayısı biraz azalmış olur.
Evinizde kullandığınız enerji kaynaklarını daha dikkatli kullanmanız gerekir. bu sayede kabarık faturalarınız daha az gelecek böylelikle fatura giderleriniz bir nevi düşecektir.
Kredi kartı kullanıyorsanız daha doğrusu yanlış bir kredi kartı kullanma alışkanlığınız varsa kredi kartı kullanmaya bir süre ara vermelisiniz. Aslına bakarsanız kredi kartı kullanmak yani kartı doğru bir şekilde kullanmak ekonomiye oldukça katkı sağlar fakat siz de kart kullanırken kendini dizginleyemeyen ve kredi kartı var diye gereksiz yere harcamalarda bulunanlardansanız hemen kart kullanımından vazgeçmelisiniz ya da bu düzensiz kullanım ve harcamalara son vermelisiniz. Unutmayın ki cebinizde karşılığı olmadan yapılan her harcama borç hanenize bir puan ekleyecektir.
Gelir ve gider dengesi oluşturmaya çalışırken yani bir borç kapatma planı yaparken her şeyden önce kendinize karşı dürüst davranın. Gerçekten bu borç buhranından kendinizi kurtarmak istiyor musunuz? Öncelikle buna bir karar verin ki sonrasında yaptığınız planı uygulamak daha kolay gelecektir.
Borç kapatma planı yaptıktan sonra ödemelerinizi planınıza göre uygulamanız gerekecektir. Eğer belirlediğiniz tarihlere uymazsanız yani şu borcu şu tarihe ertelesem de olur derseniz işte o zaman sıkıntınız daha da katlanır. İşte tam da bu sebeple borçtan kurtulma planınıza kendiniz sadık kalmak zorundasınız ki borçlardan en kısa sürede kurtulun hatta belki de zamanla borçtan kurtulup tasarrufa bile geçersiniz. Neden olmasın?

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.