Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

19.12.2016
322

Son zamanlarda etrafımızda en çok duyduğumuz şikayetlerin genelde borçla ilgili olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar daha fazla borçlu kalmak istemiyor, “borcumu ödemek istiyorum” diyor fakat bu konuda ne yapması gerektiğini tam olarak bilemiyor. Borçlarınızı kısa sürede ödemek ve rahat etmek için yapmanız gereken bazı şeyler, öncelik olarak belirlemeniz gereken bir takım hususlar. Bu yazıda göreceğiniz altı önemli detayı uygulayarak kısa süre borç silme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

  1. Borçlarınızı Miktar ve Aciliyet Sırasına Göre Listeleyin

Tüm borç kapatma yöntemleri için geçerli olan ilk adım borçların listelenmesidir. Borçlarınızı taksit tutarları ve faiz hacmi, borcun miktarı ve Aciliyet derecesine göre sıralayarak toplam ne kadar borcunuz olduğunu görün. Bu sayede hangi ödemelerinizi önceliklendirmeniz gerektiğini göreceksiniz.

Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

 

  1. Bir Aylık Toplam Harcamanızı Hesaplayın

Borcunuzu geri ödemek için size gereken şey harcamalarınızdan geri kalan paradır. Bu yüzden harcamalarınızın miktarını ve kalemlerini bilmek de borç kapatma yöntemlerinde dikkat edilen en önemli konulardan biridir. Hangi giderlerinizin olduğunu tespit etmek size borcunuzu ödeme yolunda büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

  1. Gereksiz Harcamaları Kısın

Bir ay boyunca ne kadar harcama yaptığınızı tespit ettikten sonra izlemeniz gereken adım kısıtlanabilir harcamalarınızı ortadan kaldırmak olacaktır. Bu sayede borcunuza öncelik vererek bu masraflar için yaptığınız harcamaları borç silme için kullanabileceksiniz. Harcamaları kısmanın en etkili yöntemi özel araç kullanımını kısıtlamaktır. Günlük işe gidiş gelişlerde özel aracınız yerine toplu taşımaları kullanarak park ücreti, yakıt parası gibi masraflardan kurtulmuş olacaksınız. Bir diğer yöntem ise dışarıda yemek yerine evde kendinizin yemek yapmasıdır. Bu sayede masraflarınızı aylık bazda önemli ölçüde kısabilirsiniz.

 

  1. Borç Ödeme İçin Ek Kaynak Yaratın

Çoğu kişi ek gelir konusunda tembel davransa da borçlarınızı kısa sürede kapatmak için ek kazanç elde etmek en etkili yöntemdir. Ek gelir elde etmek için bir sürü yol var. Bunlardan en basiti fazla mesaidir. Başka bir işle uğraşmak yerine kendi işinizde fazla mesai yaparak ek gelir elde edebilir, bu sayede borçlarınızı daha kısa sürede ödeyebilirsiniz. Bunun dışında sahip olduğunuz yetenekleri gözden geçirin. Örneğin, özel ders vermek ek gelir elde etmek için çok uygun bir yöntem olabilir.

Borçların Çözümü

  1. Borçlarınızı Ödemek İçin Strateji Belirleyin

Borçlarınızı önem sırasına, faiz oranı ve taksit ödemelerine göre sıraladığınız için borç ödeme stratejisi geliştirmek sizin için oldukça kolay olacak. İlk olarak, yüksek faizli borçlardan kurtulmaya çalışın. Yüksek faizli borçların taksitlerini ödeyerek daha sonraki aylarda daha fazla kaynak sağlamış olacaksınız. Eğer aynı faiz oranına sahip iki ve daha fazla borcunuz varsa borç erteleme isteyebilirsiniz. Bu sayede yüksek faizli borçlarınızdan birini kısa sürede kapatabilirsiniz. Birçok bankaya ayrı ayrı kredi borcu ödemektense borç kapatma kredi kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey borç kapatma kredisinin size daha uygun faiz fırsatı sağlamasıdır. Daha uygun faiz oranı ile borç kapatma kredisi kullanamıyorsanız bununla daha fazla zaman kaybetmeyin ve başka alternatifleri deneyin. Kısacası, borç ödeme stratejinizin temelinde yüksek faizli borçların kapatılmasını öncelik olarak alın. Daha sonra vade seçenekleri ve diğer özelliklere göre borçlarınızı sırasıyla kapatabilirsiniz. Her kapattığınız borçtan sonra bir sonraki ay elinizde daha fazla para kalacağı için zincirleme bir şekilde borçlarınız kısa sürede bitecektir.

 

  1. Ödemeler İçin Belli Süreleri Hedef Olarak Belirleyin

Bu zaman hedefleri sayesinde her borcun bitimine yakın ödemelerinizin ne kadar kolaylaştığını görecek ve böylece size ekstra bir moral ve motivasyon sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.