Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Danışmanı Nasıl Olunur?

12.04.2017
841

Tercih etme sebebini tek bir nokta altında aramak yanlış bir sonuç çıkaran birikim yöntemi Borsa, hayalinde hem birikimlerini saklamak, hem de üzerine kazanç eklemek olan her insanın başvurduğu bir yöntem olmaktadır. Kazancını zamanla yavaş ve sağlam temeller doğrultusunda atmak isteyenlerin, tamamen bir takım bilgiler doğrultusunda ve tecrübe sayesinde doğru seçenekler ile yatırım yapma durumunda kazanç sağlanmaktadır. Borsa, eğitim, bilgi ve tecrübe donanımları altında gerçekleşmesi gereken, birikime değer katma kazanç sistemi olmaktadır. Borsa hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler dışında, çok yüksek oranda tecrübe edilmesi gereken doğrular bulunmaktadır. Mali piyasaya kazanç sağlayarak kayba uğramak birikimlerin yok olması anlamına gelmektedir. Zaman içerisinde yapılan tecrübesiz ve bilinçsiz Borsa işlemleri, çok yanlış ve zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Borsa, en ince ayrıntısına kadar, bütün kavramları bilerek işlem gerçekleştirmekle kazanç sağlama istemi olmaktadır. Borsada bilinçsizce yapılan alım ve satım işlemleri, elde edilen kazancı ve birikimi, kolaylıkla yok edebilmektedir. Alt yapısını, kurumsal yatırımcılar ve bireysel yatırımcılar oluşturmaktadır.

Borsa Danışmanı Nasıl Olunur

Borsa Aşamaları Eğitim ve Tecrübesi

A tipi olarak geçerli sayılan yatırım fonları, yatırımlarda gerçekleştirilen ortaklıklar, vakıf ve dernekler çeşitli fon sakini olan yatırımcılar kurumsal olarak nitelendirilmektedir. Büyük kurumsal yatırımcılar, kazançlarını sağlıklı ve emin adımlarla sağlayabilmek için, alanında uzman ve tecrübe sahibi olan danışmanlıklar tarafından yardım alabilmektedir. Kurumsal yatırımcılar genel olarak bireysel yatırımcılardan oluşturulan, uzman olarak tecrübe kazanmış kadro sayesi ile sermaye piyasasında işlem gerçekleştirmektedir. Borsa sistemi merkezi İstanbul’da olan, çeşitli denetlemelere tabi tutulan, yönetim kurulu ve başkanı tarafından yönetilen bir çok kanun kapsamı altında hakları korunan bir kurum olmaktadır. Borsa yatırımcısı olmaktan önce, iyi bir borsa yatırımcısı olmak gerekmektedir. Temel olarak gerekli olan bilgilerin başında, Borsa sistemi hakkında ve işleyiş konusunda uzman bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Türkiye’de geçerli olarak bulunan belirli sermaye, ticaret konumuna sahip olan ve başlıca gelen şirketlerin, hisselerini belirli olarak farklı miktar ve oranlarda halka açık konumda bırakmış olmalarına ve bu hisselerin değer kaybı ve ya kazancı işlemlerinin Borsada çeşitli şekiller alması ile gerçekleşmektedir.

Tecrübe Ve Danışmanlık Yardımı Gerektiren Borsa İşleyiş Sistemi

Borsa alanı, sadece bir takım çeşitli hisse alım ve satımı dışında, gıda, petrol, beyaz eşya, tekstil gibi alanlarda işleme tabi tutulabilmektedir. Tüm bu işlemleri Borsa altında sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için, mutlak tecrübe ve sağlıklı bilgi donanımı gerekmektedir. Borsa ile tanışmamış olanların dahi kulaklarında alışkanlık yaratan bist100 terimi, Türkiye içerisinde belirli sermaye yapısına ulaşmış en büyük ilk 100 şirketin hisselerinin görüntülendiği işlem olmaktadır. Borsa yatırımcılarının genel tercihi olan 100 büyük şirket doğrultusunda en iyi hisse alım ve satım işlemini gerçekleştirerek kar ve zarar gerçekleştirmektedirler. İşlem halinde olan şirket endeksleri gün içerisinde sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Borsa üzerinde işlem yapılabilecek saatleri ve zaman aralıklarını bilmek gerekmektedir. Bu doğrultuda hisse alım satım işlemleri sadece belirli zaman aralıklarında gerçekleşmektedir.

  • Borsa İstanbul çalışma sistemleri sadece hafta içi açık olarak hizmet vermektedir.
  • Borsa sistemi içerisinde 2 aşamada işlem yapılmaktadır.
  • Borsa İstanbul seans saatleri genel olarak; 1 seans açılış zamanı 09:15 olmaktadır. 1. seans süreci saat 12:30 da tamamlanarak sona etmektedir. İki saat verilen ara ile, 2. seans açılımı saat 14:00 da gerçekleşmektedir. 17:30 da son bulmaktadır.

Borsa sistemi içerisinde işlem gerçekleştirebilmek için T zaman kavramı da bulunmaktadır. Borsa sistemi içerisinde mutlaka bir aracı kuruma üyelik gerçekleştirmek gerekmektedir. Aracı kurum olarak görev alan birçok danışmanlık firması bulunmaktadır. Aracı kurumun önemi, Borsa üzerinde alım satımları gerçekleştirmeyi sağlamakla oluşmaktadır. Bir takım çeşitli ödeme seçenekleri ile belirli komisyon ücretleri karşılığında hizmet vermektedirler. Borsa üzerinde açılan seanslarda, bir hissenin tavana ulaşacağı belirtileri bulunmaktadır. Borsa üzerinde ağırlıklı tahtalar tavan olabilme ihtimali taşımaktadır. Küçük çaplı senetler, İMKB içerisinde çok kısa zamanda en çok işlem görerek tavan olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken unsur, sağlıklı adım atılması için gereksiz kazanç hırsına kapılmaması gerekmektedir.

En Büyük Yatırım Yardımını Broker (Danışman) Aracılığı İle Sağlayın

Borsa piyasasında sıklıkla karşılaşılan terimlerden biride Broker yani Danışman olmaktadır. Borsa içerisinde sağlıklı işlem yapmak, kazançları kayıplarla kapatmamak adına en doğru yönlendirmeyi ve hisse alım satım işlemlerini en sağlıklı şekilde son halini alarak gerçekleştiren taraf olmaktadır. Alım satım işlemlerini gerçekleştirmek adına en doğru aracılığı üstlenmektedirler. Belirli kurum adı altında hizmet veren ve ya bireysel olarak kişisel danışmanlık hizmeti veren kişilere Danışman adı verilmektedir. Borsa üzerinde alınan yanlış kararlar ve fikirleri tamamen bilgi ve tecrübelere dayalı olarak sona erdirip farklı hisse alabilme yetkisi bulunmaktadır. Danışmanlık hizmeti veren kişiler, tam profesyonel ve tecrübe sahibi olması gerekmektedir. En sağlıklı zaman çerçevesi içerisinde en iyi hizmeti sağlayarak kazanç katlama ve birikimlere artı değer katma işlemi gerçekleştirmektedir. Borsa işlemleri gerçekleştirmek için tercih edilen danışmanın Spk’nın gerektirdiği maddelere tamamen uygun şartlarda ve donanımda olması gerekmektedir.

Sağlıklı İşlem Gerçekleştirmek İçin Borsa Danışmanı Olmak

Aracı kurumlar vasıtası ile ya da bireysel olarak danışmanlık hizmeti vermek için gerekli olan Borsa veya Forex piyasası fark etmeksizin SPK’nın maddelerine uygun niteliklerde olması gerekmektedir. Borsa danışmanı olabilmek için özel olarak düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler doğrultusunda gerçekleşen sınava katılım göstererek uygun görülen ve gerekli başarı seviyesine ulaşan kişiler Borsa

Danışmanı olarak görev alabilmektedirler. Aracı kurumlar SPK’nın maddelerine göre içinde mutlaka çalışan bir Borsa danışmanı bulundurmak zorundadır. Borsa yatırımcıları bu doğrultuda tercihlerine bağlı olarak, ister aracı kurumlardan danışman temin edebilir, dilerlerse bireysel alım satım işlemlerine bakan kişiler ile çalışma gerçekleştirebilmektedirler. Yapılan sınavların başarılı gerçekleşmesi sonrasında her birey Borsa danışmanı unvanına sahip olmaktadır.

Bu doğrultuda, yatırım yapmakta yönlendirme arayan kişilere en iyi şekilde hizmet vermeye hak kazanabilmektedirler. Borsa Danışmanı olduktan sonra iyi hizmet vermek gerekli olan en temel şartlardan olmaktadır. Bazı danışmanlar, kendi birikimlerini de kullanarak elde ettikleri kazanca ek olarak kazanç sağlamaktadırlar. Bunun önüne geçmek için SPKnın düzenleme getirdiği maddeler ve kontroller bulunmaktadır. Böylece yatırımcılar daha iyi kazanç sağlamak için Danışmanlardan daha iyi hizmet almaktadırlar. Danışmanlık hizmetini seçerek oluşturulan portföy hizmeti doğrultusunda çizelge gerçekleştirmeleri danışmanların daha verimli olmasını sağlamaktadır. Eğitim ve tecrübelerini yatırımlara kazanç sağlamak adına kullanan Borsa danışmanları gelişen teknoloji ile referans olarak birçok çalıştığı alanı kurdukları web siteler üzerinden yayınlamaktadır.

Bu sayede yatırımcıların Danışman ararken en doğru seçimi yapmaları daha kolay olmaktadır. Borsa Danışmanlarının kazançları, beklentilerine göre şekillenmektedir. Miktarın büyüklüğü, kazanç oranlarının kısa sürede gerçekleşen durumu gibi birçok durum göz önüne alınarak farklı fiyatlar talep edilmektedir. Tecrübeli, alanında güvenilir Borsa Danışmanı kimliğine sahip olan danışmanların, beklentileri ve belirlenen fiyat talepleri biraz daha fazla artış gösterebilmektedir. Alanında online olarak internet üzerinden aktif bir şekilde hizmet vermeye devam eden bir çok Borsa danışmanlık kurumları ve kendi iradesi ile bireysel hizmet sunan Borsa danışmanları olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Açılış Fiyatı Nasıl Belirlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.