G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Dolar Birbirine Paralel İki Yatırım Aracı

26.01.2017
224

Borsa Yatırım Önerileri

Borsa ve dolar arasında oluşan bağ yüz yıla yakın bir süredir devam etmekte. Bu yönü ile alındığında yakın tarihin iki önemli yatırım aracı gelecekte de değerini korumaya devam edecek varsayımını yapmak yanlış olmayacaktır. Borsa ve dolar arasında paralel görünse de aslında birbirinden biraz farklı yatırım yöntemlerinden söz etmek yanlış olmayacaktır. Zira dolar yüz yıl içindeki kazandığı değer ele alındığında çok büyük bir ilerleme kaydedebilmiş varsayımını yapmak yanılgı olur. Çünkü burada önemli olan doların dünya üzerindeki alım satım gücü üzerinde değerlendirilmesidir. Ülkemizde sıkça duymaya alışık olduğumuz doların artışı ve düşüşü küçük yatırımcı için bir önem taşımasa da büyük yatırımcı için hayati derecede belirleyici bir konu oluşturmaktadır.

 

Borsa Dolar Birbirine Paralel İki Yatırım Aracı

 

Borsa yatırım araçları arasında yer alan birçok farklı hisse senedine ek olarak dolar alım ve satımı da borsa da kazanmanız için bir etken oluşturmaktadır. Bu konuyu açıklamak için reel ürün üreten bir şirketin tamamen yut dışına bağımsız üretim yaptığını düşünün fakat ürettiği ürünlerin tamamıyla yurt dışına dolar üzerinden sattığını düşünün. Bu örnek borsa da değer kazanan bir hissenin temel çalışma algoritmasına örnek teşkil edecektir. Zira şirketin bu durumda hisseleri yükselecek ve yurt dışına sattığı ürünlerin karşılığında aldığı Dolar yurt içinde daha büyük bir miktar oluşturacaktır. Borsa ve dolar arasında yaşanan bağlantı ise doların yükselişi ile ortaya çıkan tepkime reaksiyon ile düşüş yaşaması ile özetlenebilir. Yani dolar yükseldiğinde borsa düşecektir. Çünkü üretim yapan şirketlerin %90 oranlık bölümü yurt dışından dolar ile satın aldığı hammaddeyi yurt içine Türk lirası ile yurt dışına dolar ile satışına dayalı bir üretim ve pazarlama tekniği kullanmaktadır. Bu durumda üretici olan şirket mecburen yatırımlarını ve hammadde alışını üretim hızını kısacaktır. Bu durum şirketin analizlerine yavaşlama olarak yansıyacak şirketin borsa da değer kaybetmesine neden olacaktır. Borsa da işlem gören şirketlerin büyük çoğunluğunun bu yönde hareket etmesi ile borsa da genel bir düşüş söz konusu olacaktır.

Borsada neye yatırılır? Sorusunun cevabı tamamen doların düşüş gösterdiği dönemlere bağlı olarak cevaplanmalıdır. Öyle ki borsa da ilk önceliğinizin şirketlerin bilgilerini olağan üstü bir şekilde incelemeniz gerekliliğidir. Bu sayede şirketlerin yapmış olduğu hamleleri okuyabilir ve gelecek için daha önemli adımlar atabilirsiniz. Doların düştüğü dönemlerde genellikle yurt dışından hammadde alımı ile çalışan şirketler büyük yatırımlara başlamaktadır. Hammadde satın alan şirketler katma değer kazanır ve henüz raftan indirmediği hammaddeye sahip olması dahi şirket için bir değer artışına işaret edecektir. Bu durumda önemli olan en doğru yatırım aracınız seçmeniz için yurt dışına satış yapan şirketlerin takibi üzerine oluşmalıdır. Çünkü bu şirketler hem daha fazla ürün satma kabiliyetine sahiptir. Hem de ucuza temin ettikleri hammaddeyi imal ederek daha yüksek kazanç sağlayacaktır. Bu yöntem borsa da en eski ve en geçerli kazanç yöntemleri arasında yer almaktadır. Uzun vadeli işler yapan inşaat şirketleri borsa da kazanacağınız şirketler olsa da yıl içinde yapılan projelerin sınırlı sayıda olması istediğiniz rakamlara ulaşmanızı sağlayamayabilir. Fakat elektronik ürünler üretip satan bir şirket daha hızlı sirkülasyon oluşturacak ve daha çok kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Fakat üretimin yapıldığı şehrin limanlara ve nakliye limanlarına olan uzaklığı dahi bu konuyu doğrudan etkileyerek şirketin kazançları arasında dikkate katılması gereken önemli argümanlar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.