Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Düşerken Nasıl Para Kazanılır?

14.04.2017
652

Borsa Nedir?

Borsa, hisseleri halka sunulmuş şirketlerin hisselerinin ticaretinin yapıldığı ve şirket hisselerinin alınıp satıldığı ortamlar olarak ifade edilir. Borsalarda şirketlerin hisse senetleri ticareti yapılarak, alım satım arasındaki fiyat farkından kazanç edilir. Borsa yatırımcıları için borsanın amacı alım satım yaparak kazanç elde etmekken, hisselerini halka dağıtan şirketler için de borsa, nakit olarak sermaye kaynağı demektir. Mesela, ticaret yapan bir şirket yeni bir proje için kullanabileceği bir sermayeye ihtiyaç duyuyorsa hisselerini borsa da satışa çıkarabilir. Borsa en temel anlamı ile ticari mallarını ve belgelerini, bazı standartlar ve kurallar kullanarak alınıp satıldığı bir sistemdir. Uluslararası ortamlarda, ticari merkezlerde var olan dünya çapında piyasaların yanı sıra, her bir ülkenin kendi içerisinde meydana getirdiği kurumsal borsaları vardır.

Örneğin, ülkemizde Borsa İstanbul borsanın kalbi konumundadır. Borsa İstanbul’un eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsasıdır. Borsa da yapılan işlemlerde yatırımcılar ile piyasalar arasında bağ oluşturan ve bilgi alış verişini kolaylaştıran aracı birimler bulunmaktadır. Bu kurumlar piyasa ile yatırımcılar arasında ticareti yapılan her türlü yatırım aracının ticaretinde aracılık eder. Ayrıca taraflar arasında ki sözleşmelerin düzenlenmesini ve yatırım danışmanlığı veya portföy yönetimi gibi hizmetler sunarlar. Yaptıkları bu işlemler karşılığında da, sermayecilerden veya yatırımcılardan belirli bir oranlarda komisyon alırlar. Borsada ticareti yapılabilen bütün malların ücretleri, serbest piyasa ortamlarında arz ve talep dengesine göre oluşturulur. Arz ve talep dengeleri farklı etkenlere bağlı olarak çok sık bir şekilde değiştiğinden bu ücretler de sürekli hareket halindedir. Bu değişkenliğe etkenler ekonomi, siyaset gibi genel durumların yanı sıra bir metanın veya değerli belgenin fiyatını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar olabilir.

Ücretlerin dalgalı olmasından dolayı yatırımcılar, fiyatı düşeceği öngörülen mallarda satış işlemi yapma eğilimindedirler veya fiyatının yükseleceği düşünülen mallarda ise alış işlemi yaparak gelir elde edebilirler. Borsada çok miktarda mal varlığına sahip olan şirketlerin, bu maddi gücü belirli bir yatırım aracına aktararak borsayı aniden düşürebilir veya yükseltebilir. Bu da demek oluyor ki borsa bütün denetleme ve konulan yasaklara rağmen kötüye kullanılabilir edilebilir. Yani borsa risk oranı çok yüksek bir piyasadır.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Yatırımcıların borsada para kazanmaya başlayabilmesi için, borsa piyasalarında aktif olan ürünlerden herhangi birini ya da bir kaçını alması veya satması yeterlidir. Mesela, borsada hissesi olan bir şirketten belirli bir miktarda hisse almak ve satmak borsada para kazanmak için uygun olacaktır. Bu gibi işlemler borsadan para kazanabilmek için ilk adımlardan biri olacaktır çünkü borsadan kazanç elde edebilmek için sadece hisse alıp satmak yeterli değildir. Örneğin, yatırımcıların düşük fiyatlarla aldığı hisse senetlerini, yüksek fiyatlara satması gerekir ki kazanç elde edebilsin. Bundan dolayı satın alınacak hisse senedinin gelecek bir zaman da ya da yatırımcının satmayı düşündüğü süre sonunda yükseleceğinin öngörülmesi gerekmektedir. Bundan dolayı hisse senedi satın almadan önce iyice araştırılması gerekir. Yatırımcılar hisse senetleri ticareti yaparken alım satım kararlarını temel analiz ve teknik analiz gibi bazı yöntemleri kullanarak vermektedirler. Hisse senedi satın alındığında fiyatı arz ve talebe bağlı olarak değişilebileceği gibi üstelik bazı etkenlerin etkisiyle değişebileceğinden kazanç sağlayabilmek için alım ve satım süresi de yatırımcılar açısından oldukça önemlidir.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır

Borsanın Mantığı Nedir?

Temelde borsada kazanç elde etme mantığı, fiyatı düşükken almak, fiyatı yükselirken satmak ve aradaki fiyat farkından kazanç elde etmektir. Hisse senedi seçimleri, hisse senedi analiz yöntemleri, hisse senedini elde tutma ve elden çıkarma zamanlaması ise her yatırımcıların zamanla öğrendiği kendi planlamaları çerçevesinde oluşmaktadır. Genellikle kullanılan hisse senedi yatırım planlamaları; vade, gelir beklentileri ve temettü seçeneklerine göre değişebilmektedir.

Hisse Senedi Alıp Satmaya Nasıl Başlanır?

Borsada hisse senedi ticareti yapmaya başlamak için bir yatırım hesabınızın olması gerekir. Yatırım hesabınızı bankalardan açabilirsiniz. Ayrıca birçok aracı kurumlardan da açabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu husus; yatırım hesabı açmak istediğiniz banka ya da aracı kurumun borsa piyasalarında aracılık yapmak için yetkisi olup olmadığından emin olmanız gerekir. Birçok bankanın buna yetkisi vardır. Yetkili bankalardan yatırım hesabı açıp, hisse senedi ticareti yapmayı planlıyorsanız çok iyi araştırmalınız. Yatırımcılar para kazanmak için hisse senedi alım satım. İnsanlar tasarruflarını değerlendirebilmek için diğer yatırım araçlarından elde edebileceklerinden daha fazla kazanç elde etmek için borsa piyasalarında paralarını değerlendirmeyi tercih edebilirler.

Günümüzde bilgisayarlar, cep telefonları ve banka ATM’lerinden bile hisse senedi ticareti yapılabildiğinden dolayı bugün borsada yatırım yapmak herkes için ulaşabilir, çoğu zamanda kazançlı bir araç ve tercihtir.

Hisse Senedi Fiyatları Nasıl Değişir?

Hisse senedi fiyatları bazı etkenlere göre değişir. Mesela, arz ve talep hisse fiyatlarını etkileyen en önemli etkendir. Mevcut bir hisse senedini herkes satmak isterse fiyat düşecektir, bir hisse senedini daha fazla kişi almak isterse fiyatlar artacaktır. Arz ve talep dışında borsayı etkileyen faktörler ise; ülkedeki ekonomik durum, global olaylar, hisse senedi alınan şirkette ki gelişmeler ve siyasi sarsıntılar fiyatların değişmesine sebep olan faktörler arasındadır.

Borsada Hisse Fiyatları Ne Zaman Değişir?

Borsa piyasasının ana mantığı fiyatı düşükken almak, yüksekken satıp oluşan fiyat farkından para kazanmakken, elbette ki fiyatı etkileyen faktörler kadar zaman da çok önemlidir. Çünkü bunun nedeni, işlem yapılan saatleri de her saniye on binlerce hisse senedi alınıp satılmaktadır.

Borsa Düşerken Nasıl Para Kazanılır?

Borsa yatırımcılarının hisse senedini elde tutma zamanı ve piyasanın durumuna göre hızlı hareket etmesi gerekebilir. Hisse senedi fiyatları düştüğünde, satın alıp kazanç elde etmek için en iyi yol olarak bilinir. Ancak bu düşen hisse senedinin tekrardan artacağı anlamına gelmez. Aynı şekilde fiyatı düşen bir hisse senedini de elden çıkarmak iyi bir düşünce şekli olmayabilir. Çünkü bunun sebebi, hisse fiyatı kısa bir süre sonra tekrar yükselebilir. Bu nedenle borsa yatırımcıları bir hisse senedini almaya karar vermeden önce hem piyasanın durumu hem de diğer borsa verilerini iyi araştırmalıdır. Yatırımcılar elinde bulundurduğu hisse senedini satmadan önce de bu mantıkla hareket edilmesi gerekir.

Borsada Yatırıma Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa yatırım işlemlerinde, gerek yatırım işlemlerine başlamadan önce gerekse aktif yatırım işlemleri süresince piyasayı iyi takip etmelidir. Borsa piyasalarını ve dolayısıyla da eldeki hisse senetlerini olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek faktörler önceden bilinmelidir. Borsa yatırımcısının, yatırıma başlamadan önce piyasa hakkında çok derin bilgiye sahip olduğundan emin olması gerekmektedir. Yeterli bilgiye sahip olmayan bir borsa yatırımcısı, buna rağmen borsada yatırım yapmak istiyorsa mali danışmanlık şirketlerinden yardım alabilir.

Borsa Riskli Bir Yatırım Aracı mıdır?

Her borsa yatırımcısı kendi mali durumunu iyi bilmeli ve elinde bulunan birikimlerinin büyük kısmını riske etmemelidir. Borsada akıl yürütmeye dayalı, riskli ya da riskli sayılabilecek yatırım araçlarının arasında yer almaktadır. Tabi ki sizin mali durumunuz ve risk kriterinize göre borsanın riskli olup olmadığı değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Borsa Danışmanı Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.