Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

19.01.2017
540

Bireylerin günümüz koşulları içerisinde para biriktirmeleri ve birikimlerini değerlendirmeleri son derece önemlidir. Her birey kendi bütçesi doğrultusunda belirli bir birikim yaparak geleceğini garanti altına almaya çalışmakta ve bu sayede para yönetimi hakkında da bilgi sahibi olmaktadır. Bu noktada ise bireylerin birikim yapmaları amacıyla birbirinden farklı yatırım aracı bulunmaktadır. Forex, banka birikim hesapları, altın hesapları gibi birbirinden farklı olan yatırım kanallarından son dönemde en popüler olanı Borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Borsa hesabı açarak bireyler paralarını değerlendirmekte, bu sayede hem yatırımlarını yönetmekte hem de birikimlerini çoğaltmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Borsa Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olunmalı

Borsa nedir nasıl girilir sorusu bireylerin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesidir. Genellikle pek çok yatırımcı borsa da işlem yapmak istemekte ancak bilgi sahibi olmadığı için ertelemek zorunda kalmaktadır. Borsa da yatırımları değerlendirmenin ilk yolu piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olmaktan geçmektedir. Pek çok internet sitesinden, bu konu hakkında oluşturulmuş makalelerden yola çıkılarak hesap açmak, daha sonraki aşamalarda hesabı yönetmek konusunda da son derece önemlidir. Aksi takdirde borsa hakkında bilgi sahibi olmadan borsa hesabı açtırmak, birikimleri yönetmek yerine birikimlerin zarar görmesine bile yol açabilmektedir.

Mutlaka Aracı Kurumunuzu Belirleyin

Borsa hesabı açarken dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise aracı bir kurumun belirlenmesidir. Aracı kurum belirlerken ise SPK onaylı bir kurumun tercih edilmesi son derece önemlidir. Devlet tarafından onaylı, lisans belgesi bulunan aracı kurumlar, borsa hesabını en iyi şekilde yönetirken,  mal varlığınında korunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda aracı kurumlar borsa siteleri arasında da bir köprü görevi görmektedir. Bunların yanında ise aracı kurumlar borsada bireylerden yatırımları oranında bazı ücretler kesebilmektedir. Bu ücretlerin en az maliyetlisini bulmak ve bu doğrultuda yatırımı yapmak yine aynı şekilde bireylerin borsa bilgisine bağlanmaktadır. Borsada aracı kurumu seçerken yurt dışından bir kurum seçmemeye özen gösterilmelidir. Bu tarz kurumlar yasal olmayan, devletten lisans belgesi bulunmayan tehlikeli kurumlar olarak bilinmektedir.

Borsa Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesap Bilgilerinizi Asla Başkaları İle Paylaşmayın

Borsa hesabı açma işlemi sırasında aracı kurum belirlendikten sonra, kullanıcı adı ve şifre belirlenmesinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede bireylerin sisteme daha düzenli olarak girilmelerine yardımcı olunmaktadır. Ancak alınan kullanıcı adı ve şifrelerin, üçüncü kişilerle kullanmamasında fayda bulunmaktadır. tıpkı banka kartlarında olduğu gibi borsa yatırım aracında da bu bilgilerin ikinci ve üçüncü kişilerle paylaşılması, hesabı tehlikeye sokmakla birlikte güvenilirliğini de ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle alınan kullanıcı adı ve şifrenin kontrollü olarak saklanmasında fayda bulunmaktadır. başka cep şubelerden ya da bilgisayarlardan sisteme giriş yapıldığı takdirde güvenli çıkış sağlanmadan sistem kapatılmamalıdır.

borsa hesabı açarken

Borsa İşlem Yaparken İlk Etapta Kontrollü Olunmalı

Yukarı da belirtilen tüm aşamalar tamamlandıktan sonra, bireyler borsayı aktif olarak kullanmaya başlayabilmektedirler. Ancak son olarak dikkat edilmesi gereken nokta, hesabın kontrollü ve düzenli olarak yönetilmesinden geçmektedir. Borsa takibi nasıl yapılır sorusu bu noktada önem taşımaktadır. Daha önce edinilen bilgiler doğrultusunda borsa hesabı açıldıktan sonra borsada düzenli ve kontrollü para akışı sağlamak ve ilk etapta borsa işlemlerini gözlemlemek son derece önemlidir. Küçük miktarlarla bilgi sahibi olunduktan sonra büyük yatırımlar sağlanarak, kazanç elde edilmeye çalışılmasında fayda bulunmaktadır. Borsa hesabı açarken bireyler bu adımı önemsememekte, bilgi sahibi olmadan kısa yoldan para kazanmaya çalışılmaktadır. Ancak bu durum oldukça yanlıştır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.