Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa ile Ev Geçindirmek Mümkün Mü?

22.12.2016
485

Borsa nedir, borsaya nasıl girilir ile alakalı pek çok söylem olsa da, borsa kısacası ticarettir, bir hisseyi alıp doğru zamanda satma sanatı denilebilir. Gün içerisinde ekonomiyle ilgili isek, pek çok defa borsadan birilerinin nasıl zengin olduğunu veya birilerinin fena halde battığını duyabiliyoruz. Ama genel olarak kulağımıza çalınan öyküler başarı hikayeleri ve uç noktalar oluyor. Halbuki fazla uç noktalara kaçmadan realist bir şekilde bir yaklaşım sergilersek, borsa hakkında yeterli bilgi ve analiz yeteneği, bizi borsa yoluyla ev geçindirmenin mümkün olduğu sonucuna çıkartıyor. Tabii ki çok zengin olmak, borsa aracılığıyla büyük meblağlar elde etmek içten bile değil. Ancak bu yazımız orta düzeyde bir ev geçindirmekle alakalı olacak.

Temel Bilgiler ve Eğitim

Konumuz borsa oynamakla alakalı, ve bildiğimiz gibi borsa riskli bir yer. Bir ev geçindirmek, borsa üzerine kurulacaksa risk katsayısı her insana göre değişir. Ancak düzgün bir piyasa analizi ve ekonomi hakkında geniş bir bilgi, borsada çok işimize yarayacaktır. Borsa genel olarak, tahmin, analiz, değerlendirme, takip etme ve yorumlama yeteneği üzerine kurulu bir alandır. Bu nedenle bilgimiz olmadığımız bir konuda yorum yapıp değerlendiremeyeceğimize göre, öncelikle ekonomi ve özellikle piyasalar hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi olmalıyız.

Bu bilgi ve birikimi edindikten sonra, bize sunulan imkanlar çerçevesinde, sanal para ve sanal borsa oyunlarıyla kendimizi geliştirebiliriz. Bu imkanlar bizim piyasalarda deneyim kazanmamızı ve daha bilgili olmamızı sağlayacaktır.

Farkındalık

Borsa boş bırakılacak bir iş olmadığı gibi, üzerine düşülmek, zahmet, araştırı ve takip gerektiren bir alandır. Pek çok insan bu konuda ekonomik takvimler oluşturup saati saatine olayları takip etmektedir. Bizim size vereceğimiz tavsiyelerden biri, borsayla ev geçindirmek istiyorsanız, dünya piyasalarından ve verileri etkileyebilecek her gelişmeden haberdar olmanız. Makro ekonomik devletler ve güncel olaylar, devlet büyüklerinin ağızlarından çıkacak bir takım sözler ve en önemlisi merkez bankası açıklamaları bu konuda önceliğiniz olsun.

Borsa ile Ev Geçindirmek Mümkün Mü

Çeşitlendirme

Yatırım yapmakla alakalı borsa sektöründe kullanılan, tüm yumurtalar aynı sepette taşınmaz örneğine değinmek istiyorum. Elinizdeki bir miktar paranızı yatırım için borsaya getirdiyseniz, size tavsiyemiz onu çeşitlendirmeniz, bir portföy oluşturmanızdır. Hangi yatırım araçlarının para getireceği, riskli alanlar, sizin beklentiniz bu konuda portföyünüzü doğru oluşturmanıza yardım edecektir. Bir alanda kaybederken öbür alanda kazanma şansınız olacağı gibi, tek bir alana bütün paranızı yatırıp kaybetmeniz sizin de hevesinizi kıracaktır.

Kendini Bilmek

Borsa yatırım mevzusu, üzerinde pek çok kişinin konuştuğu, birbirlerine tüyolar verdiği ancak en sonunda herkesin kendi yatırımını yaptığı bir andır. Borsa sektöründe en önemli özelliklerden biri, sizin kendinizi bilmeniz ve buna göre hareket etmenizdir. Sabır seviyeniz, uzun vade bekleyebilme özelliğiniz veyahut aceleciliğiniz tamamıyla hisse karakterlerine göre sizin portföyünüzü etkileyecektir. Buna göre bir strateji belirlenmeli ve bu yola sadık kalarak ilerlenmelidir. Sakin ve organize olduğunuz müddetçe, geceleri borsadaki paranızı düşünerek uykularınızı heba etmemiş olursunuz.

Strateji

Borsa sürekli gelir elde edilen bir yer değildir. Bilindiği üzere sürekli kazançlar ve kayıplar olabilmektedir. Bu konuda minimum riskli bir yatırım, sizin her daim az ama öz bir kazanç sağlayabileceğinizi gösterir. Kayıp oranını minimum düzeyde tutarak, sabırlı bir tutum sergilerseniz borsada evinize bir gelir elde edebileceğinizi düşünüyoruz. Ve bunun için daha öncede yazdığım gibi iyi bir stratejiye ve bu strateji için sabırlı bir kişiliğe sahip olmanız gerekir. Başkalarının tavsiyeleri size her zaman uymayacağı gibi, pek çok zarara sizi sürükleyebilir. Sonuç olarak borsada herkesin amacı kendisi için para kazanmaktır ve başka insanın para kazanma stratejisi olmamaya dikkat etmenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.