Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa İle Yatırım Yapmak Karlı Mı ?

13.02.2017
267

Hisse senedi alıp-satmak borsa oynamak bankalardan döviz alıp satmak kadar basit bir iştir. Önemli olan neyi ne zaman yapmanızı bilmeniz. Para kazanmanın temel şartı hisse senetlerini düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmaktır. Bunun için özellikle alış ve satış limitlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse hisse fiyatı 20 tl olan bir hisse senedinden iki adet aldınız. Yüzde yirmi kazanç hedefiniz var. Eğer bu iki hisse için 48 tl’den sat emri verirseniz hissenin değeri 48 tl olduğu anda otomatik olarak hisse satılacak ve böylece kazancınız yüzde yirmi olacaktır. Yani aslında borsa da işinizi bildiğinizde yatırım yapmak oldukça karlıdır. Bunun için yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Hisse kazanç grafiklerini iyi okuyun. Hesabınızda yeteri kadar para bulundurmanız gerekir, alım satım yaparken anlık fiyatlara baktığınızdan emin olmalısınız.

Borsa da kazanç sağlamak hiç de zor değil. Politik kararlar, ekonomik gelişmeler, borsa senetlerindeki şirketlerin kararlılığı size farklı kazanma imkânları sağlayacaktır. Hisse senetleri işlem hacmi, hisse senedi haberleri, devamlı takipte olmanız gereken bültenler arasında yer almaktadır. Para biriminin değer kaybetmesi de borsadaki senetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Dolar ve Euro’nun TL karşısındaki durumunu dikkatli incelemekte fayda var.

Borsa İle Yatırım Yapmak Karlı Mı

Borsa Da Yatırım Yapmak İçin Hangi Sektörler Seçilmelidir

Öncelikli olarak borsa da yatırım yapmak için iyi bir okuma durumunuzun olması gerekir. Böylece her zaman kendinizi geliştirir, hangi sektörlerin gelecek vadettiğini ön görmüş olursunuz. Ünlü borsacılardan olan Warren Buffet, Jim Rogers gibi isimler bilindiği gibi bu sektörün üstatları kabul edilmektedirler. Onların tecrübelerine göre bakıldığında; bir finansmanın olumlu gelişmeler göstermesi, bana bağlı olarak da hisse senetlerinde de kazandırdığı anda hemen o alana yönelme gösterilmelidir. Hiç kimse yakından bilmediği, aşina olmadığı kimseye parasını emanet etmez. Siz de öyle davranmalısınız. Alanında uzman olmadığınız, ya da tanımadığınız hisse senetlerine yatırım yapmamalısınız.  Sektörlerle ilgili bilgi veren bir takım yazılar bulunmaktadır. Bunlar takip edilebilir. Ayrıca sene başlarında sektörlerin ne kadar kazandırdığı, hangi sektörlerin zarar ettiği gibi araştırmalar yapıp doğru tercihinizi yapmalısınız.  Teknoloji, otomotiv sektörleri her yıl değişerek yenilenmektedir. Buna bağlı olarak da kazandırma şansı oldukça fazla. Çünkü siz görüyorsunuz ki insanlar bu ikisinde asla vazgeçmiyor. Yenilenen ve tercih edilen bir sektörü her zaman az ya da çok kazandırdığını unutmayın. Ülkemizde bazı borsa sektörleri ön plandadır. Borsa İstanbul’un nabzını yutarlar âdete. Borsa haberlerini takip ettiğiniz de Pegasus, Türk Hava Yolları şirketi havacılık sektöründe, Akbank, HSBC bankacılık, Metro, Bizim ve Migros gibi şirketler perakendecilik sektörünün iyileri arasında yer alır. Ayrıca beyaz eşya da Arçelik dünyaya açılan bir kapımız olduğu için tercih edilen bir sektördür. Zaten işin içine girdiğinizde, yorumları dinlediğinizde siz de az çok neye yatırım yapmanız gerektiğini anlayacaksınız. Ayrıca şu beş şeyi de unutmamak gerekir:

-Devamlı olarak finans okumaları yapmak, var olan güncel durumu kontrol edebilmek için mutlaka gereklidir.

-Yatırımlarınızı kısa değil uzun vadede yapın; bir iki günde getiri almak oldukça zordur, borsa süreç işidir bunu unutmamalısınız.

-Bir yere değil, birkaç yere portföye yapmak; bu size yatırımlarınızda çeşitlilik sağlayacak bazen düşerken bazen de kaktığınızı göreceksiniz.

-Bir anda zengin olmazsınız, küçük adımlarla ilerlemek gerekir.

-Durmanız gereken yeri iyi bilin. Hep daha ileri gitme düşünceniz olmasın. Zaten hisse sentleri hep tavan yapamaz bazen de tavan yapar bunu göz önünde bulundurun.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.