Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Mağduru Olmamak için Ne Yapmalı?

25.01.2017
398

Borsanın genel tanımına bakılacak olursa ticarette yer alan malların ve ticari evrakların alım-satım işlemlerinin gerçekleştirildiği kurumsal piyasadır. Birçok kişinin birikimlerini değerlendirmek hatta arttırmak için tercih ettiği fakat karşılaşabilecekleri problemler nedeniyle katılmaya çekindiği piyasalardan biridir. Ancak unutmamanız gereken nokta ise bedenen ya da zihnen emek harcamadan ve risk almadan emeksiz para kazanmanın imkânsız olduğudur.

 

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya girmek istediğinizde öncelikle borsayı iyi tanımalısınız. Çünkü borsanın da kendine özgü kuralları ve özellikleri vardır. Böylelikle ekonomiye de büyük katkı sağlamaktadır. Borsada nasıl davranmanız gerektiğini öğrendikten sonra borsanın size uygun olup olmadığını belirledikten sonra yatırım hesabınızı açtırabilirsiniz.

Borsada başarılı olmanızın bir diğer yolu da borsada deneyim kazanmanızdır. Bu deneyimi günümüzde sanal para ile işlem yapan demo hesaplarla kazanmanız mümkündür. Demo hesaplar sayesinde paranızı riske etmeden borsanın nasıl işlediğini öğrenebilir ve deneyim kazanabilirsiniz. Bu hesapları ise aracı kurumlardan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

 

Borsa Mağduru Olmamak için Ne Yapmalı

 

Bir diğer etken yol ise paranızı arttırmak için kendinize en uygun stratejiyi belirlemenizdir. Bunun içinde başkalarından aldığınız duyumları uygulamamalı kendi özelliklerinizi çok iyi belirlemelisiniz. Kesinlikle borsa işlemlerinize duygularınızı karıştırmamalısınız. Aksi takdirde büyük kayıplara uğrayarak psikolojinizin de bozulmasına neden olabilirsiniz. Çünkü borsada şans eseri para kazanma ihtimali çok düşüktür. Ancak gerekli stratejileri hayata geçirerek kazanımınızı arttırabilirsiniz.

Borsada işlem yapabilmeniz için mutlaka banka veya özel bir aracı kuruma ihtiyacınız olmaktadır. Sizin isteklerinizi direkt borsaya iletmeniz mümkün değildir. Bu nedenle aracı kurumlara isteklerinizi iletir onlarda sizin için uygun hale getirerek borsaya iletir. Bazı durumlarda ise bu işlemleri direkt aracı kuruma bırakmanızda mümkündür.

Önemli bir diğer husus ise borsada işlemleriniz gerçekleştirebilmeniz için aracı kurum veya çalıştığınız bankadan vadesiz bir yatırım hesabı açtırmanızdır. Daha sonra hesabınıza para yatırarak borsaya girebilmeniz olanaklı hale gelir. Günümüzde sık sık kullanılan online bankacılık ile hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsada piyasa takibini yapmak için özellikle kullandığınız yatırım araçlarının özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. Çünkü hangi etmenlerden etkilendikleri önemlidir. Hisse senetlerinin fiyatlarında oluşabilecek değişimleri önceden belirleyebilmek için ülkedeki ekonomisindeki birçok konuda araştırma yapmalısınız. Bildiğiniz gibi bu değişimler fiyatlarda dalgalanmalar meydana getirecektir.

Canlı borsa takibini gerçekleştirebilmek için ise borsa için yapılan uygulamaları, haber sitelerini takip etmelisiniz. Uygulamalarla hisse senetlerinin fiyat seviyelerini izleyebilirsiniz. Aynı zamanda alım satım fiyatlarını da inceleyebilir, grafikleri elde edebilirsiniz. Haberleri takip ederek ise ekonomik değişmeler, sektörleri etkileyecek gelişmeler, ülkeler arası ilişkiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Elde ettiğiniz tüm bu bilgileri harmanlayarak gelecekte nasıl bir değişimin olabileceğini herkesten önce belirleyebilirsiniz.

Bu araştırmalar sonucunda ise fiyatların artıp azalmasına göre izleyeceğiniz yolu belirlersiniz. Çünkü unutmamanız gereken borsada da ticarette olduğu gibi alım satım fiyatları arasındaki farktan kazanç elde edilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi düşük fiyatlarda alım yapılırken, yüksek fiyatlarda satış yapmanız gerekmektedir.

 

Borsa İçin Hangi Siteleri Kullanabilirsiniz?

Borsadaki değişimleri takip edebilmek için telefonunuzda kullanabileceğiniz uygulamalara ek olarak Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri’nin, IBS Yazılım Şirketi’nin ve Tams Yazılım Şirketi’nin sunduğu hizmetleri kullanabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda hesap açtığınız bankaların internet sitelerinden de yararlanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.