Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Ne Kadar Para İle Oynanır-Ne Kadar Riskli

14.04.2017
372

Borsa Riskli Midir?

Borsa piyasaları genel anlamda oldukça risklidir. Sadece borsa piyasaları değil, aslında tüm ticaret yapılan işler risklidir. Borsa piyasasında da ticarette olduğu gibi farklı ürünlerin ve araçların ticareti yapıldığı için risk taşımaktadır. Hal böyleyken, borsaya girmeden önce yatırımcıların zarar etmemek için birçok konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Borsa piyasasında 2 farklı risk çeşidi vardır. Bu riskler fiyat riskleri ve işlem hatası riskleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

İşlem hatalarından kaynaklanan riskler genellikle kişilerin bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. İşlemlerin nasıl yapılacağını bilmemek, bazı durumlarda avantaj sağlamak fakat bu avantajları değerlendirebilmek adına fikrin olmaması, üzerine yatırım yapılan ürünlerin özellikleri ve potansiyelleri açısından bilgi sahibi olmamak bunlara örnek olarak verilebilir. Bu tür ana sebebi bilgisizlik olan konularda yatırımcılar çok büyük zarar etmekteler ve borsanın kazançlı dünyasına girememektedirler.

Yazdığımız diğer risk çeşidi de bahsettiğimiz gibi fiyat riskleri olmaktadır. Fiyat riskleri, birçok sebepten oluşmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz durumlar, bu fiyatların değişmesini ve ya dalgalanmasını sağlamaktadır. Ülke genelinde yaşanan krizler, faiz oranlarının sürekli olarak değişimi, ülke genelinde yaşanan güncel olaylar bunlara örnek olarak verilebilir. Hiç kimse bu tür olayları önceden tahmin edememektedir. Fakat yatırımcılar bu tür her an cereyan edebilecek olayları önceden fark etmeye çalışıp, doğacak zararlardan korunmaya çalışmalıdırlar. Diğer risk çeşidine göre bu risk, tüm yatırımcıları etkilemektedir. Aslında borsa piyasasının da ticaret piyasasının da en riskli olan kısmı budur.

Peki, Bu Risklere Karşı Önlem Alınabilir Mi?

Elbette tüm riskler gibi borsa piyasasında oluşan risklerden de korunulabilir. İşlemlerin hatalı yapılmasından kaynaklanan riskler kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun en kolay yolu, borsa konusunda eğitim veren kurumlar aracılığıyla katılınan eğitimlerdir. Bu tür risklerden korunmak için borsanın ne olduğunun ve borsada işlemlerin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekmektedir. Bu eğitimler sayesinde bilgisizlik yüzünden yapılan işlem hataları ortadan kaldırılmaktadır. Sadece kurumlar aracılığı ile olmamakla birlikte bu bilgiler kitaplardan, internet üzerinde bulunan videolardan, borsa eğitim uygulamalarından da edinilebilmektedir.

Diğer risk çeşidinin karşılaştırdığı riskten korunma yolları ise daha farklıdır. Öncelikle üstünde alım satım, yatırım yapılacak bu ürünü yatırımcının çok iyi tanıması ve bilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise ürün kavrandıktan sonra piyasanın akışını sezmeye çalışılmalıdır. Piyasayı takip etmek, alınan riskleri de aynı oranda azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu risk çeşidini ortadan kaldırmak için bir diğer yöntem ise üstüne yatırım yapılan ürünleri çeşitlendirmektir. Bu sayede piyasadaki dalgalanmalar sayesinde bazı ürünleriniz değer kaybedebilir. Fakat bazı durumlarda da alım satımını yaptığınız ürünlerin fiyatları artabilir. Bu tür durumlarda da zararınızı bu ürünlerle karşılamış olursunuz. Tüm varlığınızı tek bir cins ürünün üzerine yapmaktansa, parça parça ayırarak zararlarınızı daha aza indirmeniz mümkündür. Bu sayede tek bir koldan zarar etmek yerine, zararlarınızı büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Borsada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa Ne Kadar Para İle Oynanır

Borsada bahsettiğimiz gibi iki çeşit risk mevcuttur. Fakat bu risklerin dışında da bazı etkenler mevcuttur. Bunlardan biri de borsa yatırımcılarının bildiği gibi tüyolardır. Yatırımcıların tüyolara aldanmaması gerekmektedir. Sebebi ise, her kişi kendi kazancından ve kendi yatırımından sorumlu olmaktadır. Bu tür tüyo durumlarında, tüyo veren kişi kendi kazancını düşünürse eğer, büyük ölçüde zarar edebilirsiniz. Bu sebeple her yatırımcı kendi yatırım alanlarını kendi belirlemedir. Aksi takdirde zarar ettiğiniz miktar katlanarak artabilir. Bu işle ilgili bilgi almanıza rağmen halen tüyo almak istiyorsanız, kurumların kullanıma sunduğu yatırım uzmanları aracılığı ile yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus da yatırımların sürekli kontrol edilmesidir. Yatırımlar düzenli olarak kontrol edildiğinde her tür sebepten oluşan zararlar daha önceden bilindiği için, bir sonraki tekrarında kolaylıkla ve profesyonellikle çözülebilmektedir. Bu sebeple bu yatırımların günlük şeklinde tutulması ve kontrol edilmesi yatırımcılar tarafından oldukça fazla oranlarda kullanılmaktadır.

Borsaya Ne Kadar Para İle Girilir?

Borsa için, forex ve normal borsa piyasaları tercih edilmektedir. Genellikle yatırımlar bu platformlara yapılmaktadır. Bu platformlar, uzun süreler boyunca yatırım yapıldığında neredeyse her yatırımcıya yüksek kazançlar sağlamaktadır. Alınan bir ürün veyahut da alınan bir hisse senedi, örneğin 2 sene sonra çok farklı fiyatlara satılıp kar etmenizi sağlayabilir.

Borsa işlemlerinde birden fazla ürün çeşidine yatırım yapabilirsiniz. Fakat bu ürünlere yatırım yaparken, ürünün tipine göre teminat ödeyebilirsiniz. Sadece bununla kalmayıp, borsaya giriş kısmında da başlangıç için ücret ödemektesiniz. Bu platformlar için ödenmesi gereken ücretleri kullanıcı panellerinde görebilir, planlamalarınızı önceden yapabilirsiniz.

Paralarını bankada bitirmek yerine borsa üzerinden değerlendirmek isteyen kişiler ilk olarak genellikle hisse alıp satma işlerine girmektedirler. Bu tür işlemlerde borsa piyasaları tarafından yatırımcılara bir takım sorular sorulmaktadır. Bu sorulardan birisi de ne kadar parayla gireceğiniz ve ne yatırımı yapacağınızdır. İşaretleyeceğiniz seçenekler sayesinde karşınıza buna göre yatırım seçenekleri gelecektir. Bu yüzden ipleri borsa piyasasına eline vermemeli, planlarınızı ve stratejilerinizi kendiniz oluşturmalısınız.

Borsaya En Az Ne Kadar Yatırabilirim?

Örneğin borsa piyasasına hisse senedi alımıyla başlamak istedik. 30 TL ücreti olan bir hisse senedi ile de borsaya girebiliriz. Bu 30 TL hisse senedi ücreti üstüne bir başlangıç için ödemeniz gereken ücret eklenecektir. 30 TL’lik bir hisse senedinin fiyatı %20 arttığında 6 TL kar etmiş olacaksınız. Dilediğiniz gibi düşük ücretlerle piyasaya girebilirsiniz ancak girdiğiniz ücretlere oranla da kazancınız o kadar düşük olacaktır. 10.000 TL ile girildiğinde en ufak yüzdelik oynama ile yüzlerce lira kar edilebilmekte ve bu kar anında nakit çevrime dökülebilmektedir. Bu seçim tamamen yatırımcıya ait olmaktadır. Ne kadar ücretle girmek istediği, kazanç beklentisinin ne kadar olduğu, bu piyasada devamlılığını ne kadar sürdüreceği tamamen yatırımcının vermesi gereken kararlardır. Bu kararlar sayesinde kar da büyük oranda artabilmekte, zarar da.

Hisse senedi üzerinden kazanmayı amaçlayan yatırımcılar tamamen stratejilerini kendileri oluşturmalılar. Çünkü yazımızda yazdığımız gibi tüyo almak yatırımcıları kardan çok zarara sürüklemektedir. Bu sebeple her kişinin kazancı kendinedir ve tek kişilik stratejiler her zaman daha çok kazanç elde etmeyi ve daha az zarar etmeyi sağlamaktadır. Her yatırımcı kendi özelliklerine ve kendi karakterine göre hisse senedi bulabilir. Bu senetleri piyasanın akışını, sektörlerin durumunu izleyerek kullanabilir. Bu sayede de kazancını büyük oranda arttırabilir.

Borsada ne kadar parayla ne kadar kazanıldığından çok, hangi işlemin nasıl yapıldığının bilinmesi daha büyük önem arz etmektedir. Borsa hakkında yatırımcıların neredeyse her konuda bilgili olması gerekmektedir. Borsa piyasalarından ne beklendiğini, nasıl bir yol izleneceğini, hangi ürünün üzerine yatırım yapılacağını kişiler kendileri belirlemelidir. Dünya üzerindeki her türlü ürünün piyasasını, sektörlerin gelişimini ve ülkelerin içinde bulundukları ekonomik durumları göz önünde bulundurarak alım satım yapılmalıdır.

Kesinlikle bankalardan çekilen kredilerle, kredi kartlarından çekilen nakit avanslarla ve ya borçlarla borsa işine girilmemelidir. Çünkü borsa bazı yatırımcıları kazandıran bir sistem olduğu gibi, bazı yatırımcıları da tabiri caizse batırmaktadır. Bu tür zararlardan korunmak için öncelikle kenarda ayrılmış parayla borsaya girmek yatırımcılar için en mantıklı ve en stratejik seçim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Analiz Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.