Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Öğrenmeyi Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

25.01.2017
213

Herkesin ilk olarak sorduğu borsa nedir nasıl girilir? Sorusunun kısaca cevabı şöyledir; Borsada işlem yapabilmek için, Sermaye Piyasası Kurulundan yetki belgesi, İMKB’den borsa üyelik belgesi almış aracı kurumlarda hesap açtırmak gereklidir.

Borsa piyasasında yapılan işlemler deneyim ve bilgi gerektirdiği için, borsa yatırımcılarının başarılı olabilmesi için her türlü konuya ve bilgiye sahip olması gereklidir. Deneyim ve bilgi seviyeniz belli bir noktaya ulaştıktan sonra gerçek hesap açmalısınız. Aksi takdirde gelişigüzel yapılan alım satımlar, yatırımcıları zarara uğratacaktır.

Borsanın yatırımcıları kendine çekmesinin nedeni, para kazanmak için avantajlı olanaklar sunmasıdır.  Birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar borsa ile para kazanmayı başarsalar da borsa, birikimlerini kaybetmelerine de sebep olmaktadır. Bu yüzden borsa piyasanın mantığını kavradıktan sonra ve borsa bilincini oluşturduktan sonra gerçek hesapta işlemlerinizi yapmaya başlamalısınız.

Borsa öğrenmeyi etkileyen unsular nelerdir? Gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

 

Borsa Öğrenmeyi Etkileyen Unsurlar Nelerdir

 

Yatırım Bilincine Sahip Olmamak:

 

Piyasada başarı elde etmek istiyorsanız ve borsada nasıl kazanılır? Sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız muhakkak yatırım yaptığınızın bilincinde olmanız gerekmektedir. Borsa bir oyun yeri değildir. Borsada başarı elde etmiş yatırımcıların internet ortamında paylaştığı taktikleri taklit edip, borsa hakkında bilgiler edinip, deneyim kazanmazsanız başarısız sonular elde etmeniz kaçınılmazdır. Borsa piyasasında başarı elde etmek istiyorsanız kendi tekniklerinizi geliştirmiş olmalısınız. Başkasının taktiklerini taklit ederek ancak belli bir seviyeye kadar yükselebilirsiniz. Bakış açılarınız diğer yatırımcılardan farklı olduğu için bir süre sonra zarar edebilirsiniz. Deneyim elde etmek için, eğitim hizmetlerinden yararlanmalısınız. Böylece borsa yatırım bilincine sahip olup, işlemlerinizi hedeflerinize yönelik olarak yapmaya başlarsınız.

 

Motivasyon Eksikliği:

 

Motivasyonunuzun üst seviyede olması, borsada başarılı olmanızı sağlayacaktır. Bir işlemi kaybetme ihtimalini göze alarak yapsanız dahi, bu olasılığı aklınızdan çıkarmalısınız. Başarıya odaklanmalısınız. Eğer aklınızın bir köşesinde yer edinen başarısız olma ihtimali, işlemlerinize olumsuz yönde etkiler. Bu da başarılı olma ihtimalinizi düşürür ve zarara uğrarsınız.  Bu nedenle zarara uğrasanız dahi, bir sonraki işleme odaklanarak motivasyonunuzu daima üst seviyede tutmalı, başarıya olan inancınızı asla kaybetmemelisiniz.

 

Psikolojik Olarak Etkilenmek:

 

Borsada kaybetme ihtimalinin olması insanları psikolojik olarak etkiler. Bu yüzden kişiliğinizi iyi tanımalısınız. Borsada alım satım yaptığınız zaman doğru veya yanlış kararlar vermeniz, psikolojik etkenlere bağlıdır. Kişiliğinizi tanımadan önce gerçek hesaba geçiş yapmamalısınız.

Aceleci, plansız, sabırsız ve kararsız bir kişiliğe sahipseniz borsa kesinlikle size göre değildir. Çünkü sabırlı olmak size piyasada başarılı olmayı getiri. Deneyim ve bilgi birikimi sayesinde zamanla istediğiniz miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Fırsatları kaçırsanız dahi önünüzdeki avantajları değerlendirmelisiniz.

 

İnanç Yoksunluğu:

 

Borsada çoğunlukla yatırımcıların başarısız olması, piyasaya yeni giriş yapmış kişilerin başarıya karşı olan inancını etkiler. Çoğu kişi başarı olamayacağını düşünse de inanmak başarmanın yarısıdır. Her zaman kazanma ihtimalini düşünmelisiniz. Başarısız olma ihtimalini de göz ardı etmemelisiniz. Fiyat analizlerinin yorumlanmasını öğrenerek, tüm değişkenleri takip etmelisiniz.

 

Başarılı Yatırımcılara Güvenmek:

 

İnsanlar kısa yoldan para kazanmak isterler ancak bunun için hiç çaba sarf etmezler. Borsada başarılı olmak istiyorsanız, piyasa hakkında öğrenmeniz gereken konuların mantığını mutlaka anlamalısınız. Bazı yatırımcılar sinyal gönderici programlara veya başka yatırımcıların taktiklerine güvenirler. Kendi sisteminizi oluşturmanız çok önemlidir. Unutmayın ki piyasa, fiyat varsayımlarına dayalıdır.

Sonuç olarak, borsayı öğrenmenizi etkileyen bu unsurlardan kurtulmanız için deneme hesaplarını kullanmalısınız. Bu sayede deneyim ve bilgi sahibi olarak, birikimlerinizi nasıl değerlendirebileceğinizi anlayabilirsiniz. Eğitim ve danışmanlık hizmeti veren aracı kurumlardan da faydalanabilirsiniz. Böylece kısa sürede borsayı öğrenerek, hedeflediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Yeterli deneyim ve bilgi sahibi olduktan sonra, borsa takibi nasıl yapılır? Sorusuna da kısaca şöyle cevap verelim.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi hayatımızda birçok alanda kolaylık sağladığı gibi yatırım alanında da büyük kolaylıklar sağlamıştır. İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz borsa takibi eski geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı ve kolay yapılabilmektedir. Bu şekilde yatırımcılar anlık fiyat dalgalanmalarından hem korunmuş hem de daha kolay kar etmiş olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.