Finans Krediler

Borsa Oyun mu? Gerçekten Kazanç Sağlamak Mümkün mü?

28.12.2016
179

Borsa nedir? Kâr elde etmenin kesin yollarından bir tanesi olan borsa piyasasında, para kazanmanız mümkündür. Gerekli konuları öğrenerek, teminatınızı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Bunun için borsayı çok iyi bilmeniz gerekiyor. İşlemlerinizi her zaman kontrol sizin elinizde olacak şekilde planlamalı ve yürütmelisiniz. Çünkü piyasada bilinçsiz olarak yapılan işlemlerin ardından, kâr elde etmek yerine kayıpla karşılaşılır. Bu nedenle borsanın ne olduğunu temel ve pratikte öğrenerek piyasaya giriş yapmanız yararınıza olacaktır. Böylelikle hedefiniz olan rakamlara ulaşabilirsiniz. Aklınızda bulunan kârı elde ederek, piyasadan istediğinizi karşılayabilirsiniz.

Etrafınızdan veya herhangi bir yerde kulak misafiri olarak borsaya para yatırdım, ciddi anlamda paramı değerlendirmeyi başardım şeklinde ifadeler duyabileceğiniz gibi, aksi yönündekileri de duyabilirsiniz. Başarılı kişiler hakkında bir şeyler duymuşsanız, bu konuya olan ilginiz giderek artmaya başlar. Aksine zarar etmiş bir kişi ile konuşmuşsanız da ön yargılarınız giderek ağır basar. Bu yüzden, gerçekte bütün risklerin, yatırımcıların bilgi ve tecrübeleri doğrultusunda önleneceğini bilmelisiniz. Belli bir fikir sahibi olmadan piyasaya giriş yapan kişiler yüzünden, borsa yatırımları tehlikeli olarak görülür. Hatta buna oyun olarak bakanlar da vardır. Borsa, bir oyun değildir.
Şimdi, borsa oyun mudur, borsa bir tuzak mıdır, piyasadan gerçekten kazanç sağlamak mümkün müdür sorularını kapsamlı bir şekilde ele alalım:

Borsa Oyun mu

Borsa Oyun mu?

Nedeni bilinmez ama yatırımcıların bir kısmı, borsanın bir oyundan ibaret olduğunu düşünürler. Bunda elbette ki işlemlerin fiziki değilde, internet üzerinden gerçekleştirilmesinin payı da büyüktür. İşlemlerinizi hesabınızda bulunan paradan belli bir teminat miktarı vererek gerçekleştirirsiniz. Fakat borsa hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olmayanlar da piyasada yapılan işlemlerin bir oyun olduğunu düşündükleri için zarar etmektedirler.
Borsa kendine has kurallara sahiptir. Bu kurallar, piyasanın legalleşmesini sağlamıştır. İşlemlerin güvenilirlik ilkesi çerçevesinde icra edilmesini sağlayan Takasbank‘ta paranız korunmaktadır. Aynı zamanda, Kamuyu Aydınlatma Platformu kapsamında piyasa takip ve analiz işlemleri yapılmaktadır. Böylece yatırımcılar kontrolü sağlayarak, istediklerini elde etmektedirler. Bu yüzden, ilk olarak Borsa İstanbul’un ve SPK’nın mevzuatlarına göz atmalısınız. Piyasa hakkında bilgi edinmenizi öğrenmenizi sağlayacak eğitim faaliyetlerinden, konferanslardan yararlanmalısınız. Özellikle de piyasayı tanıtmaya yarayan, piyasanın oyun olmadığını görerek anlamanızı sağlayacak deneme hesaplarından faydalanmalısınız. Bu şekilde borsanın oyun olmadığını ve piyasada para kazanmak için neler yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz.

Borsa İle Kazanç Sağlamak Mümkün mü?

Borsayla kâr edilir mi? Evet bunun örnekleri de vardır. Kazanan kişilerin artması ile birlikte piyasaya olan ilgi artmıştır. Çünkü herkes para kazanmak ister fakat bu konuda risk almak istemezler. Risk almadan para kazanmanın mümkün olmadığını bilmelisiniz. Çünkü borsada daima kaybetme riskiniz olasıdır. En güvenilir araçlar dahi beklenmedik bir şekilde zarar etmenize neden olabilir. Bu sebeple her ihtimali düşünülmelidir. Neden – sonuç ilişkisi kurarak, beklentinizi karşılamama durumu da değerlendirilerek alım – satım yapmalısınız. Bu şekilde etkili kararlar alabilir, bütün fırsatları lehinize çevirebilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirmek için borsayı seçmişseniz yapmanız gerekenler, normal ticari işlemler ile aynıdır. Nasıl ki bir esnaf kâr elde etmek için aldığı malı üzerine koyarak satıyor ve aradaki farktan kazanç sağlıyorsa aynı şekilde, borsa yatırımcılarının da uygun fiyat seviyeleri ile işlemlerini yapmaları gerekiyor. Burada önemli olan konu; borsa değerlerinin anlık düşüş ve yükseliş kaydetmesidir. Bu bilgiyi edinmemiş ve deneyimi kazanmamış yatırımcılar için borsa risklidir. Çünkü yanlış fiyat tahmini ile, yatırılan teminat miktarı kadar zararla karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple ilk olarak yatırım araçları konusunda detaylı bilgiler edinmelisiniz. Fiyatlarda yaşanması beklenen artış ve düşüşleri, doğru olarak tahmin edebilmelisiniz. Böylece işlemlerinizi bilinçli bir şekilde, piyasanın mantığına uygun olarak yönlendirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir? 2020 başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.