Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Piyasasında Acemi Yatırımcıların Yaptığı Hatalar

09.02.2017
252

Borsa Nedir?

Borsa nedir sorusu şöyle yanıtlanabilir, “Borsalar en eski ekonomi piyasasıdır. Günümüzde de etkinliğini sürdüren borsalar günümüz teknolojisi ile birleşerek daha kuvvetli yatırımlar yapmamıza olanak sağlamaktadır. Günümüz teknolojisi ve şartları ile birleşmesiyle birlikte geçmiş zamanlarda yapılan yatırımlara göre daha güvenilirdir.”

Borsada yatırım yapmak artık oldukça kolay. Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcı her türlü bilgiye ulaşabilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilir. Peki bunu nasıl yapar? Borsada yatırım yaptığı sistem üzerinden gerekli eğitimleri alabilir veya size sunulan emirlerinden faydalanarak yatırımınıza yön verebilirsiniz.

Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcılar interneti olabildiğince kullanmalıdır. Çünkü işlemler sürekli olarak hızlı bir şekilde değişime uğrayabilir. Bunun için en iyi takibi de internet bulunan her noktadan rahatlıkla yapabilirsiniz.

Peki yatırımcılar nasıl hatalar yapar,

 1. Sürü psikoloji ile hareket etmek
 2. Kazançların sürekliliği konusunda emin olmak
 3. Güçlü bir büyüme de hisselerin olumlu etkilenebileceği düşüncesi
 4. Uzmanlara güvenmek
 5. Başka bir yatırımcıya takılı kalmak
 6. Zamanı yanlış seçmek

Peki bu hataları atlatmak için borsada yatırım yapmak isteyen ne yapmalı? Borsaya nasıl girilir?

Borsa yatırımcılarının sahip olması gereken özelikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Piyasa hareketlerinin yorumlanabilmesi
 • Oluşan analizler ile fiyat grafiklerini yorumlayabilmek
 • Yatırım stratejilerini geliştirmek
 • Finans piyasalarında kazanç elde edebilmek

Bu bilgilere ise yalnızca ilgili bölüm okuyarak değil internet üzerinden de yapabilirsiniz.

Yatırımcılarının Genel Olarak Sahip Olması Gereken Özellikler

 • Bilgi ve Deneyim Sahibi Olmak

Eğer borsada yatırım yapmak istiyorsa ilk olarak piyasayı iyi bir şekilde tanımalıdır. Borsada nasıl işlem yapılması gerektiğini ve bu işlemlerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini çok iyi bir şekilde bilmelidirler. Bunların yanı sıra ise borsa yatırımı için döviz çeşitleri hakkında geniş bir araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu sayede borsa yatırımı yapacakları zaman nasıl bir durumla karışılacaklarını tespit edebileceklerdir

·         Piyasa Takibi Yapmak

Döviz takibi yapmak oldukça kolaylaşmıştır. Herhangi bir anda oluşacak değişimleri istedikleri her yerden takip edebilir ve istedikleri değişimleri yapabileceklerdir. Döviz ülkenin anlık siyasi ve ekonomik değişimlerine göre değişim gösterir. yatırımcıları bunları düzenli olarak takip etmelidir.

Makro ekonomik verileri çok iyi bilmeli ve takip etmelidir. Parada olumlu ve olumsuz etkiler yaratabilecek unsurlar vardır. Bunlar; faiz oranları, enflasyon, işsizlik oranları, GSMH, ithalat ve ihracat dengesi, bilanço gibi bulgulardır. Verilerin değişim dönemleri vardır. Ve borsa yatırımcıları bunu iyi bir şekilde takip etmelidir. Merkez bankalarında para politikalarının meydana getirdiği değişimler de büyük rol oynar.

Borsa Piyasasında Acemi Yatırımcıların Yaptığı Hatalar

Peki Borsa Yatırımından Piyasa Takibi Nasıl Yapılmalı?

Piyasa takibi yapmak borsa yatırımcılarının yapması gereken en önemli şeylerden biridir. dövizde günlük olarak dalgalanmalar meydana gelir. Bu dalgalanmaları takibe alabilmek için öncelikle dalgalanmalara neden olan faktörler belirlenmelidir. Ardından ise dalgalanmlara ile ilgili piyasa takibi yapılmalıdır. Borsa yatırımcıları döviz fiyatı üzeirnde nasıl etkiler yaratabileceğini yorumlayabilmelidir.

·         Analiz Yeteneğini Geliştirmek

Fiyat grafikleri teknik analizlerin en önemli aracındır. Fiyat grafiklerinin doğru bir şekilde yorumlanması ile alım – satım da doğru an da doğru yatırım yapmanızı sağlayacaktır. Bu konu da döviz yatırımcıları dikkatli olmalıdır.

·         Seans Saatlerini Takip Etmek

Borsa yatırımcılarının likiditeyi tercih etmelerinin en büyük nedeni kısa vadede yüksek kazanç elde etmek istemeleridir. Eğer likitide yüksek ise para akışı daha hızlı olacaktır. Bu nedenle borsa yatırımı yapacağınız saatler önemlidir.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya nasıl girilir sorusu akıl karıştırabilir. Borsalar kurumsal bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle ise borsada yatırım yapmak için yapılması gereken bazı yükümlülükler vardır. Yükümlülükler yerine getirilmesi ardından borsada yatırım yapmanız mümkün olacaktır.

Borsada yatırım yapmaya başlayabilmek için ilk olarak borsa işlemleri yapan bir kurum veya bankaya yatırım yapmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.