Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Portföyünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

06.02.2017
221

Forexin piyasa yatırımcılarına kaldıraç sistemi ile yatırım yapma imkana sağlayan Dünyanın en büyük pazarlarından biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Fakat bu pazara girerken dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. İdare edilmesi kolay ve öznel yapıda bir portföy oluşturmak ise bu hususların başında gelir. Eğer bu sistemi kullanarak paranızı değerlendirerek kazanan tarafta olmak istiyorsanız iyi bir piyasa bilginizin olması şarttır. Bu düşünüldüğü kadar kolay bir iş olmayacaktır. Borsa oynamak ve bu yol ile para kazanabilmek için bu hususta kazanılmış deneyimler esastır. Borsa son derece ciddiyet isteyen bir iştir. Aksi taktirde herşeyinizi kaybedebilmeniz muhtemeldir. Bu hususta sadece borsaya giriş kapsamında bile borsanın tarihçesinden tutun Türkiye borsasındaki değişimler hatta IMKB ve borsa İstanbul hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgileri edinebilmek için aracı kurumların ücretsiz olarak verdiği borsa derslerini almak ve borsadaki günlük rutinlerinize yansıtmanız gerekmektedir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususlar sırasıyla şu şekildedir.

Borsa Portföyünün Ne Olduğunu Kavramak

Borsa portföyünün ne olduğunu ve ne amaçla oluşturulduğunu kavramak zirveye çıkmak için basmanız gereken ilk basamaktır. Doğru bir portföy oluşturulmadığı sürece maddi hezeyan kaçınılmazdır. Borsa nedir, nasıl girilir ? sorusundan önce kendinize sormanız gereken nasıl bir portföy oluşturmalıyım sorusu olmalıdır. Doğru bir portföy amaca uygun hazırlanmalı , belli bir gaye gütmeli ve bu amaca uygun yatırım enstrumanlarını barındırmalıdır. Borsa portföyü kendi tipine ve şekline uygun olarak ayarlanmış miktarda  yatırım araçlarını barındırmak mesuliyetindedir. Bu hususta portföy hazırlama işini yatırımcı üstlenebilirken aynı zamanda bu işi portföy yönetisi hedefe hitap eden başka bir portföyü baz alarak da yapabilir. Burda bahsettiğimiz portföy tipleri A,B,C,D ve E tipi portföylerdir. Bu portföy tiplerinin her biri farklı profillerde ve farklı amaçlara sahip yatırımcılara hitap eder.

Amacınıza Uygun Portföy Tipini Seçmek

Amacınıza uygun portföy tipini seçebilmek için önce kendinize bir amaç edinmeli ardından da bu amacın gerçekçiliği hakkında bir öz eleştiri yapmalısınız. Bu adımlarda kendinizi yanlış bir kararın eşiğinden döndürebilir ya da doğru kararı aldığınıza emin olabilirsiniz. Bu adımdan sonra kendi profilinize uygun olan portföy tipini A,B,C,D ve E tipi portföyler arasından seçerek süreci başlatabilirsiniz. Bu hususta seçilecek olan portföyün tipi çok büyük önem arz etmektedir. Zira yatırım yapılacak olan araçların sayısı ve tipleri bu aşamada şekillenmeye başlar. Amaca endekslendiğinde farklı sonuçlar verebilecek olan araçlara yatırım yapmamak ve aceleci bir karar vermek bu durumda kaçınılması gereken davranış şekillerindendir. Kayıpların büyük olmaması için bu noktaya dikkat edilmelidir.

Borsa Portföyünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Portföy Politikası Belirlemek

Bu hususta yapmanız gereken borsa nasıl takip edilir sorusunun cevabını tam anlamı ile yerine getirmektir. Yatırım yaptığınız araçların ya da şirketlerin beklediğinizin aksine hareketler sergilemesi ya da sergileyecek olması ihtimali söz konusu olduğunda yapılması gereken portföy üzerinde değişikler yapmak olacaktır. Yatırım yaptığınız aracı ya da şirketi değiştirmek de bu politikalara dahildir. Bu politikalar dönem ortasında da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden doğru yatırım araçlarını tercih etmek bu aşamada hayati önem teşkil etmektedir. Fakat bu hususta asıl belirtilmek istenen borsaya yatıracağınız sıcak paranın miktarıdır. Yatırmak istediğiniz miktarı belirleyip portföydeki yatırım kaynaklarının fiyat değişimlerine göre kararlar almalısınız.

Portföy Vadesi Belirlemek

Portföy vadesi belirlemek yatırmış olduğunuz kaynağın portföy vadesinden evvel çekilmemesi anlamına gelmektedir. Bu hususta yaptığınız yatırımlara güvenmeli ve güveninizi boşa çıkarmayacak yatırım araçlarına yatırım yapmalısınız. Vadesinden önce çekilmiş olan para sizi daha büyük kazançlardan edebileceği gibi zarara da sürükleyebilir. Bu sebeple portföy hazırlarken vade belirlemekte önemli faktörlerden biridir. Daha sağlam adımlar atmak için ise önce güvenilir yatırımlar yapmalı ardından da vadenize sadık kalmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.