Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Risklerini Minimum Seviyeye İndirmenin Yolları

27.01.2017
211

Kazanılan paralar hesapta olan ya da olmayan birçok ihtiyaç ve gider yüzünden çabucak eriyebiliyorken birikim yapmak da giderek zorlaşmaktadır. Ayrıca hali hazırda yapılan birikimlerin de değerlendirilmesi gerekir. Bu noktada çoğu insanın aklına yatırım yapma fikri gelir. Var olan hayat standardını yükseltmek ve kazanılan parayı çoğaltıp birikim yapabilmek için yatırım araçlarından yararlanmak artık herkesçe fazlaca tercih edilmektedir. Bahsedilen yatırım alanlarından biri de borsa piyasasıdır. Borsa oynamak var olan birikimleri ciddi miktarsa katlamayı yardımcı olur. Borsa aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde ve ülkemizde yasaldır ve tercih edilen güvenilir yatırım araçlarından biridir. Ancak her piyasa gibi borsa piyasasının da riskli olduğunun bilinmesi gerekir. Kazanmak ve birikimlerin değerlendirilebilmesi için makul oranda riskler göze alınmalı ancak kontrolü kaybetmemeye de özen gösterilmelidir. Peki, bu riskler nelerdir ve kaçınma yolları yok mudur?

 

Borsa Risklerini Minimum Seviyeye İndirmenin Yolları

Borsa Piyasasının Başlıca Riskleri

  1. Borsa Piyasası Riski: Piyasa riski dediğimiz risk türü en sübjektif borsa risklerindendir. Çünkü piyasa riski yatırımcıların alım satım davranışları neticesinde ortaya çıkar. Bilindiği gibi borsa piyasalarında manipülasyon ve spekülasyon yapılma oranı oldukça fazladır. Dolayısıyla bu riskten kaçınmak için teknik analiz yöntemlerini kullanmak ve önceki dönemlerde yaşanan olaylar karşısında yatırımcıların davranışlarının ne olduğunu anlamalısınız. Böylece bu davranışları şu anki gelişmeler ile kıyaslayabilir ve daha kolay fikir sahibi olabilirsiniz.
  2. Borsa Piyasasında Faiz Oranı Riski: Faiz oranlarındaki değişmeler ülkeleri ekonomilerini ciddi anlamda etkiler. Bununla birlikte borsa piyasaları da faiz oranlarından aynı oranda etkilenir. Dolayısıyla merkez bankalarınca açıklanan faiz artırım ve azaltım miktarlarını takip etmelisiniz. Özellikle FED tarafından yapılan açıklamalar bu konuda oldukça belirleyicidir.
  3. Borsa Piyasasında Finansal Risk: Hisse senedi yatırımları esnasında, varlıkların finanse esilmeleri alanında ortaya çıkan risktir. Hisse senetleri ile yatırım yapıldığında, senet değer kazandığı için alım satım işlemleri arasındaki farktan gelir elde edilir. Aynı zamanda şirketin dönem sonu kar dağıtımları da yatırımcıya gelir sağlar. Şirketin karlılığında meydana gelen dalgalanmalar yüzünden, şirket büyüme yolunda ilerlemeyi amaçlayıp kar dağıtımı yapmayabilir. Bu seçeneğin iyi araştırılması gerekir.
  4. Borsa Piyasasında Enflasyon Riski: Bilindiği gibi enflasyon ülke ekonomilerini güce sokar. Enflasyonun görüldüğü ülkelerin ekonomilerinde belirsizlik hali vardır. Bu sebeple yatırımcıların doğru hamle yapmaları da güçleşir. Aynı zamanda enflasyon görülen ülkeleri para birimleri düşüş gösterir, insanların alım gücü de buna bağlı olarak azalır. Borsada nasıl kazanılır sorusu ile birlikte, borsa piyasasında akla gelen ilk fikir sabit getirili senetlere yatırım yapma fikridir. Ancak bilinmelidir ki borsa piyasasında enflasyondan en çok sabit getirili senetler etkilenir. Bu noktada yatırım yapılan şirketin enflasyon ile mücadele edebilmek için nasıl davrandığını incelemek gerekir.

 

Riskten Kaçınmak ve Riski Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

 

Bahsedildiği üzere başlıca borsa risklerini tanımak ve her biri için bir önlem almak şarttır. Bununla birlikte borsa yatırım araçlarında riskten kaçınmak için genel bir yaklaşım da edinilebilir. Borsadan beklediğiniz kazancı elde etmek için piyasaya dair güçlü bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Borsa piyasaları hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan yatırımcılar ise aracı kurumlarca verilen eğitimlerden ve demo hesaplardan yararlanabilirler. Aynı zamanda borsada ne zaman ve nasıl işlem yapacağınızı belirleyebilmek için fiyat analizi yapmalısınız. Bahsedilen önlemleri aldığınız takdirde, belli bir zaman sonra siz de profesyonel borsa yatırımcıları gibi yüksek miktarlarda kazançlar elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.