Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanılır ?

18.01.2017
433

Borsa nedir, birikimleri değerlendirip bu birikim üzerinden kazanç sağlamaktır. Bir başka ifade ile ticarete konu olan malların alım ve satımlarının yapıldığı kurumsal bir piyasadır. Borsa kurumsal bir kimlik taşır. Bu yüzden borsa işlemleri kurallı bir şekilde işler. Kimi zaman borsaya bir yatırım aracı bir Pazar anlayışı ile de bakılması söz konusu olmuştur. Borsa denilince akla ilk hisse senedi alım ve satımı gelir. Borsa da hisse senedi alım ve satım işlemleri gerçekleştirilir. Borsa da gerçekleştirilen satımların fiyat farkından para kazanmak esastır.  Borsa işlemlerinde sermaye sağlayıcılar yatırımcılardan belirli bir oranda komisyon almaktadır. Borsada arz ve talep dengeleri sürekli değiştiği için her zaman bir hareketlilik söz konusu olmuştur. Borsada gerçekleşen dalgalanmalar da yatırımcılar dalgalanmanın yönünde göre alım ve ya satım gerçekleştirebilmektedirler. Riskli bir piyasa olma özelliği de taşıyan borsa da bir yatırımcı belirli bir yatırım aracına yönelerek borsayı bir anda düşürüp bir anda yükseltebilmektedir. Organize bir sistem olan borsa da yatırımcılar ve piyasalar arasında bir bağlantı kuran iletişim sağlayan kişi bulunmaktadır. Piyasa ve yatırımcılar arasında bulunan kurumlar her türlü danışmanlık, portföy yöneticiliği işlemlerini üstlenmektedirler.

Peki,borsa oynamak nedir, nasıl takip edilmelidir? Borsa tecrübesi edinmek için ne yapmalı işte tüm bu sorularınızı cevapları…

Borsa Oynamak

Borsa oynamak, hisse senedi alıp satmak doğru yöntemler izlendiği takdirde yüksek karlarla kazanç sağlayabileceğiniz bir yatırım aracıdır. Tabi borsa oynayabilecek bilgi altyapınız, şirketler ve finansal gelişmeleri yüzeysel de olsa takip edebilecek, yorumlayabilecek kadar bit tecrübeniz varsa. Yeterli bilgi ve tecrübe birikimi olmadan birikimlerin büyük kısmını ya da tamamını borsaya yatıranlar genelde hüsranla karşılaşıyor. Borsadan para kazanmak için iyi bir başlangıç olabileceğini düşündüğümüz yazımızı inceleyerek adım adım ilerleyebilirsiniz.

Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanılır

Borsa Takibi Yapmak

Borsa ile ilgili tüm bu sorulardan sonra borsa takibi nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabını vermek son derece önemlidir.

Öncelikle acele ve panik yapmadan borsayı, aracı kurumları, ilgilendiğiniz şirketlerin son durumlarını ve genel ekonomik göstergeleri takip ederek sistem hakkında bilgi düzeyinizi artırmanız gerekir. Bilginizi artırmak için de internette kısa bir araştırma yaparak aracı kurumlar, ücretsiz eğitim veren banka ve finansal kuruluşları saptayarak eğitim alabilirsiniz. Borsada başarılı olmak için iyi bir okuyucu olmanız gerektiğini unutmayın. Borsada büyük paralar kazanan ünlü yatımcıların tamamı düzenli olarak borsa haberleri, finans piyasa gelişmelerini okuyarak takip ederler. Okumalarla edindiğiniz bilgi birikiminizi demo borsa uygulamaları ile pratiğe dökerek hisse alıp satabilir, yatırım riskleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Sanal borsa oyunlarını akıllı telefonunuza indirerek de gün içerisinde istediğiniz kadar alım satım yaparak gerçek paranın döndüğü işlemlere kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Borsanın genel işleyişini ve borsa oynamayı borsa siteleri aracılığıyla öğrendikten sonra hisse senetlerinin aşağı ve yukarı yönlü hareketlerinin ne manaya geldiğini, nasıl takip edileceğini öğrenmelisiniz. Bir hisse senedine gün içinde alım yönünde bir yönelme varsa hisse birim değerinde artış, satış yönünde hareketlenme varsa düşüş gözlenir. Hisse senedi değerinin nasıl artıp azaldığı ise şirketin son dönem performansı, kar zarar bilançoları, şirket yönetiminde değişiklikler, büyük yatırımcıların o hisseye ilgisi veya ilgisizliği, ülkedeki siyasi, ekonomik gelişmeler izlenerek anlaşılabilir. Tüm bunları ilk zamanlarda takip edebilmek zor olacağı için sabırla tecrübenizi artırmaya çalışmalısınız. Belli bir deneyime ulaştığınızda adeta havayı koklar gibi yatırım fırsatlarını görebilecek, riskli sahaları fark ederek oralardan uzakta kalmayı öğreneceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.