G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Yatırımcısının Para Kazanma ve Kaybetmesine Neden Olan Unsurlar

21.01.2017
229

Birikimlerini değerlendirmek ve yüksek kazançlar elde etmek isteyenler için borsada yatırım yapmak birçok imkan sağlasa da, borsadan kazanç sağlamak göründüğü kadar basit değildir ve bilinçsizce yatırım yapıldığında kayıplar yaşamak olasıdır. Borsada nasıl para kazanılır, bunun analizinin iyi yapılması gerekmektedir. Bu da ancak, sağlam bir bilgi birikimi ve deneyime sahip olmakla mümkündür.
Borsada nasıl para kazanılır diye soracak olursak, öncelikli cevabımız tek bir hisse senedine yatırım yapmak yerine, birikimlerimizi bölerek birden fazla hisse senedine yatırım yapmanın daha doğru bir yatırım şekli olacağıdır. Böylelikle muhtemel zarar riskimizi en aza indirmiş oluruz. İkinci en önemli unsur da, başkalarının verdiği ‘bu hisse senedi uçacak’ minvalindeki tüyolarına kesinlikle itibar etmemektir.
Borsada nasıl para kazanılır? Borsada hisse senedi almak, senedi alınan şirkete -küçük miktarlarla da olsa- ortak olmak anlamına gelmektedir. Bu sebeple ortağı olunan şirketin tüm verilerini en ince ayrıntısına kadar bilmek, şirketle ilgili bütün haberleri detaylıca takip etmek, borsada yatırım yapmak ve para kazanmak isteyenlerin yararına olacaktır.
Borsada yatırım yapmak, yatırım yapılan aracının güvenilir olmaması gibi durumlarda da sıkıntıya yol açabilir. O yüzden yatırım için kullanılacak aracı kurum iyice ölçüp tartılarak seçilmelidir.
İlk aşamada aniden ve rastgele bir hisse senedi seçimiyle borsada yatırım yapmak, zarara uğrama riski taşıdığından, anlama ve çözümleme, sonrasında doğru adımlar atabilme adına önce sanal borsa işlemleri yapılarak borsaya ilk adım atılabilir. Deneyim kazanma ve bilgi birikimi açısından bu şekilde başlamak daha doğru olacaktır.
Borsada ilk aşamada birikimlerin tamamını değerlendirmek yerine, çok da fazla risk almamak adına, deneyim kazanana kadar daha küçük meblağlarla borsada yatırım yapmak, olası kayıpları minimuma indirecektir.

Borsa Yatırımcısının Para Kazanma
Borsada nasıl para kazanılır? Borsada sakin ve sabırlı bir şekilde, heyecan ve kaybetme korkusu ile ani ve acele kararlar vermemeye özen gösterilerek de para kazanılabilir.
Ayrıca borsada değerlendirilmek üzere ayrılan birikimin kısa vadede kişinin gereksinimi olmayacağı bir miktar olması borsada yatırım yapmak açısından daha rahat olunmasını ve olası kaybın daha az olmasını sağlayacaktır.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Günümüzde borsa takibi eskiye oranla internet kullanımı yaygınlığı açısından daha rahattır. Çünkü bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Borsa takibi nasıl yapılır? Borsa takibi yapmak, dünyada meydana gelen büyük ve anlık gelişmelerin, ekonomik verilerin, sektörel ve şirket bazında internete ya da basına yansıyan gelişmelerin takibini yapmakla doğru orantılıdır.


Portföyünüzdeki yatırım araçlarınızın fiyat ve diğer verilerini güncel olarak takip ederek doğru değerlendirmeleri yaptığınızda borsada nasıl para kazanılır konusunda daha da bilinçlenmiş olursunuz. Yatırım yaptığınız hisse senedinin fiyatında ne gibi değişiklikler olduğu, ne gibi durumlara tepki verdiği ve nasıl tepki verdiği noktasında yapacağınız doğru analizler size kazanç sağlayacaktır. Hisse senedi işlemlerinde anlık veri takibi imkanı da bulunduğundan, hisse senetlerindeki düşüş ve yükselişleri tahmin ederek, öncesinde duruma uygun önlemlerinizi alıp işlem gerçekleştirebilir, kendinizi oluşabilecek riskli durumlardan koruyabilirsiniz. Hisse senetleri fiyatlarını 15 dakika gecikmeli olarak takip etmek mümkündür fakat anlık takip etmek yararınıza olacaktır. Anlık takip için de kullanabileceğiniz ücretli uygulamalar mevcuttur.
Hisse senedi seçiminin neye göre yapılacağı da, borsada yatırım yapmak noktasında önemlidir. Almaya karar verdiğimiz hisse senedinin şirketinin daha önceki yıllardaki performansı, fiyat hareketleri, yıllara bağlı olarak kar-zarar analizleri iyice araştırılarak bir süre hisse senedi takip edilmeli ve buna göre alım kararı verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.