G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Yatırımındaki Riskler Nedir, Nasıl Önlenir?

11.01.2017
227

Günümüz yaşam koşulları içerisinde her ne kadar para biriktirmek ve bir köşedeki birikmişleri yatırıma dönüştürmek kolay olmasa da pek çok birey bütçelerine uygun olarak düzenli para biriktirmeye çalışmaktadır. Bu noktada ise yatırım yapılacak kanal seçilmeden önce iyi araştırılmasında fayda vardır. Bireylerin en çok tercih ettikleri yatırım yöntemlerinden birisi olan borsa ise, dikkatli araştırılmadığı ve kontrollü hareket edilmediği sürece bireylere kazanç kadar zarar da sağlayabilmektedir. Bu nedenle borsaya yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiği süre riskler yüzde yüz önlenemese de yatırımları en az zarar ile kurtarmak mümkün hale gelmektedir.

Borsa İle İlgili Detaylı Bilgi Edinin

Borsada yatırım yapmak sanıldığı kadar basit ve zararsız bir uygulama değildir. Bu konuda acemi olan bireyler genel olarak gelişi güzel hareket ettikleri ve bilgisizce büyük yatırımlar yaptıkları için önemli zararlara uğramaktadırlar. Bireylerin borsa da paralarını değerlendirmeye başlamadan önce borsa hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu konuda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek kar elde etmekten çok zarar elde etmenize neden olabilmektedir. Borsa oynayan çevrenizdeki bireylerde kendi çıkarları doğrultusunda sizi yanlış yönlendirebilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına, borsadaki tüm detayları iyi bilmek, riskler hakkında bilgi sahibi olmak ve yatırım araçlarını tanımakta fayda vardır. Her borsanın işleyiş şekli farklı olduğu için, yatırım yapılacak borsa hakkında tüm yöntemleri bilmek size kazanç sağlayacaktır.

Borsada Her An Dibe Vurma Riski İle Karşı Karşıyasınız

Borsada doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de sürekli kazanç elde edildiğidir. Bireyler borsa hakkında bilgi sahibi olmadan sürekli kazanç elde edilir düşüncesi ile para yatırmakta, zarar ettiklerinde ise büyük kayıplar yaşamaktadırlar. Borsa da sürekli kazanç sağlamak neredeyse imkansızdır. En mantıklı hareket eden ve borsa hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan bireyler bile borsa kanalıyla dönem dönem zararlar yaşamaktadır. Bu nedenle belirtilen kanal aracılığı ile yatırım yapmak isteyen bireylerin bazı riskleri göze alarak hareket etmesinde fayda vardır. Bunun yanında ise bir anda büyük kazançlar sağlamakta olasıdır. Borsada gündemin ne zaman değişeceği ve bireylere neler getireceği belli olmadığı için bu durum bireyleri kontrollü hareket etmeye ve yatırımları yaparken dikkat etmeye zorlamaktadır.

Borsada Ki En Etkili Kanal Dış Dinamikler

Borsada nasıl kazanılır sorusunun en etkili cevabı gündeme göre belirlendiği gerçeğidir. Borsa diğer piyasalara göre en çok riske sahip bir yatırım kanalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündem de yaşanan gelişmeler, borsadaki yatırım oranlarının hızlı şekilde artmasına veya azalmasına neden olabilmektedir. Dış dinamikler olarak da adlandırılan bu yapı borsayı gündeme ve dış ülkelerdeki gelişmelere bağlı hale getirmiştir. Ancak bu durum her zaman olumsuz olarak yorumlanmamalıdır. Dış dinamiklerdeki dalgalanmalar zaman zaman piyasadaki değerlerin düşmesine neden olsa da çoğu zaman piyasanın canlanmasına ve borsa değerlerinin yükselmesine de neden olabilmektedir. Bu durum ise en çok borsada yüksek yatırımları yöneten bireylere getiri sağlamaktadır.

Kendinizi Her Zaman Kontrol Altında Tutun

Borsa takibi nasıl yapılır sorusundan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktada borsada kontrollü olmaktır. Bireyler borsanın cazibesine ve yatırımları ikiye hatta üçe katlama gücüne bağlı olarak kendilerini kontrol etmez ve düşüncesiz hareket ederlerse bir anda tüm yatırımlarını kaybedebilmektedirler. Bu nedenle borsa takibi yaparken, diğer borsalardaki hareketleri gözlemlemekte, gündemi dikkate almakta ve yatırımları kontrollü olarak gerçekleştirmekte fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.