Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Destek ve Direnç Seviyeleri Nedir?

23.12.2016
602

Öncelikle borsa hakkında kısa bir tanım yapalım. Borsa kıymetli değerlerin yani bono, tahvil ya da hisse senedi gibi değerlerin alınıp satılması ile yatırımcısına kazanç sağlayan bir piyasadır. Uzun vadeli yatırımlarda borsada oldukça kazanç sağlamak mümkündür. Fakat bunun için de piyasaları iyi okumak analizleri doğru yapmak gerekmektedir.
Borsada kendine yer edinmiş pek çok yatırım aracı var bu yatırım araçları birçok şeyden etkilenebilmektedir. O nedenle bazen sadece ekonomik piyasaları değil siyasi olayları da fazlası ile yakından takip etmekte yarar olacaktır. Yine forex piyasalarında olduğu gibi borsada da yaptığınız işlemlerin kazanç sağlaması adına gerekli bilgi birikimine ve analiz yeteneğine sahip olmanız kazanca sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu okumaları da borsanın sağladığı temel ve teknik analiz yöntemleri ile yapabilirsiniz bu raporlar borsa yatırımcısına oldukça bilgi verir düzeydedir.

Borsada Destek ve Direnç Seviyeleri Nedir
Destek ve Direnç Noktaları
Borsada doğru adımlar atabilmek adına temel ve teknik analizleri iyi okumak gerekir demiştik. İşte destek ve direnç seviyeleri borsadaki bu teknik ve temel analizleri okurken yardımcı olur. Destek seviyesi yatırımcıya fiyatların aşağı yönlü hareket ettiğini ifade ederken, direnç noktaları ise yatırımcıya fiyatların yukarı hareketlendiğinin sinyalini verir. Mesela yatırım aracının fiyatı yukarı doğru hareketlense de direnç seviyesini aşamayacaktır. bu da demek oluyor ki yatırım aracının satışı yönünde gerçekleştirilecek bir işlem yatırımcıya kazandıracaktır. Bu da yatırımcıya yatırım değeri hakkında nasıl bir işlem yapması gerektiği yönünde bilgi verir.
Borsada ki yatırımcı zaten fiyatlar yüksek iken yatırımı elden çıkarıp fiyatlar düşükken yatırım yaptıkları için bu aradaki işlemden kazanç elde etmektedirler.
Aslına bakarsanız borsanın temelinde ileriki zamanlarda değerleneceğini düşündüğünüz ve o an için değeri düşük olan yatırım araçlarını tahmin edip yatırımları bu yönde yapmak vardır. Bu işlemleriniz sırasında size yardımcı olacak en önemli araçlarda destek ve direnç seviyeleridir. Yani dip ve tepe noktaları.
Grafiklerden de anlaşılacağı gibi bir borsa yatırımcısının yatırım yapacağı araç destek noktasına kadar fiyat düşüşü yaşamışsa yatırımcı bu noktada yatırım aracını almalıdır. Fakat fiyat direnç noktasına kadar düşüyor ve yatırım aracının fiyatında bir yükselme başlamışsa satış yönlü bir işlem yapmak gerekmektedir.
Borsada Alım Satım İşlemlerini Ne Zaman Yapmak Gerek
Borsada eğer yatırım araçlarının ne gibi olaylardan etkilediğini biliyor ve grafikleri de doğru analiz edebiliyorsanız işiniz oldukça kolaylaşmış demektir. Borsada olan destek ve direnç noktaları yatırımcıya hangi zaman dilimlerinde yatırımlarını yapmalarını hangi zaman diliminde ise yatırımlarını elden çıkarmaları gerektiğini net bir şekilde belli etmektedir. bu analizi yapabilen ve piyasayı ekonomiyi ve ekonomiyi etkileyecek siyasi olayları yakından takip eden bir borsa yatırımcısının yaptığı işlemler ile kazanması imkansızdır.
Bu işlemler deneyimli bir borsa takipçisi için oldukça kolaysa de piyasaya henüz yeni adım atacak olan yatırımcı için ilk etapta oldukça zor olabilir. Peki bu durumda olan borsa yatırımcısı ne yapabilir? Onlar için de borsa yatırımlarını doğru yapabilmeleri için eğitim programları bulunmaktadır. Yeni yeni borsada yatırım yapanlardansanız sizlere eğitimlere katılmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede piyasayı uzman kişilerin aracılığı ile tanımış olursunuz.
Yine yeni başlayanlar için sanal hesaplar mevcuttur öncelikle bu hesaplar aracılığı ile piyasayı öğrenip sonrasında da iyi bir borsa yatırımcısı gibi sizler de borsadaki yatırımlarınızda güzel kazançlar elde edebilirsiniz.
Borsada destek ve direnç seviyelerini öğrenmek de yatırımlarınızın alım satım zamanlarını belirlemekte oldukça fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.