Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Hisse Senedi Yükselmiyor. Neden?

25.01.2017
449

Bireyler yatırım yapmak istediklerinde ve yatırımlarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarında, en etkili yatırım piyasalarından bir tanesi borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa vadede bireylerin kazançlarını attıran ya da birikimlerin en iyi şekilde çoğalmasını sağlayan borsa, hisse senedi alım satım işlemlerinin yapıldığı ve bu sayede piyasa da söz sahibi olunduğu etkili yatırım araçlarından birisi olarak da bilinmektedir. Her bireyin bütçesine göre oluşturduğu birikimlerini, miktar farketmeksizin değerlendirdiği borsa ortamı, işlem yapılmadan önce bilgi sahibi olunması gereken riskli bir piyasa olarak da yükselmektedir. Pek bilgi birikimi olmayan bireyler hisse senetlerinin neden yükselmediği ile ilgili tereddütler yaşamaktadır. Bu durumun ise belirli birkaç sebebi bulunmaktadır.

 

Borsada Hisse Senedi Yükselmiyor

 

Borsa Hakkında Yeterli Bilgi Sahibi Değilsiniz Demektir

 

Borsa dersleri, kapsamında bireylerin öncelikli olarak öğrenmesi gereken şey, işlem yaptıkları piyasa hakkında bilgi sahibi olunma gerekliliğidir. Hisse senetlerinin düzenli olarak yükselmemesinin sebeplerinin başında bireylerin ya da yatırımcı kurumların borsa hakkında yeterli bilgi sahibi olmamalarından kaynaklanmaktadır. Borsadaki iniş çıkışlar hakkında detaylı bilgi sahibi olunmadığı takdirde hisse senedi kontrolü de sağlanamamaktadır. Hisse senedinin ne olduğunu, nasıl işlediğini ve nasıl yükselişe geçtiğini detaylı olarak anlamadan önce bireylerin borsa da işlem yapmamalarında fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde alınan hisse senetleri kar yerine zararlara neden olabilmektedir.

 

Hisse Senedi Alım-Satımı Hakkında Bilgi Sahibi Değilseniz

 

Hisse senetlerinin düzenli olarak yükselmemesinin diğer bir sebebi ise, hisse senedinin ne olduğu ile ilgili yatırımcıların bilgilerinin kısıtlı olmasından kaynaklanmaktadır. Temel bilgiler dışında, eğer yatırımcı pratik yarar sağlayacak bilgilere sahip değil ise alınan hisse senetleri yerinde sayacak ve yükselişe geçmeyecektir. Böyle bir durumun yaşanmaması adına bireylerin öncelikli olarak borsa daha sonrasında da hisse senedi alım satım işlemleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmasında, kullanıcı yorumlarını değerlendirmesinde ve deneyim sahibi olmasında faydalar bulunmaktadır. Borsa ve hisse senetlerinin hangi durumlarda yükseleceği ile ilgili detaylı bilgi ve birikim sahibi bireyler, her zaman ve her durumda kazanabilmektedirler.

 

Hisse Senedine Olan Talep Azalmışsa

 

Borsada hisse senedinin yükselmemesinin nedenlerinden bir tanesi de hisse senedine olan talebin azalmasından kaynaklanmaktadır. Hisse senedi ne kadar çok alıcısı varsa o kadar çok yüksek kazanç sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. Hisse senedine olan talep azaldığı takdirde, senedin yükselme oranı da durmakta, aynı seyrinde devam etmekte ya da düşüşe geçmektedir. Bu durumlar hisse senedinde anlık olarak yaşanabildiği gibi uzun vadede de gerçekleşebilmektedir. Hisse senedini yükselişe geçirmenin yolu, ya da yükselişteki hisse senetlerine sahip olmanın yolu, hisse senedi, borsa ve hisse senedinin değeri hakkında iyi bilgi sahibi olmaktan geçmektedir. Hisse senedi eğer bir firmaya aitse, ya da bir şirkete aitse, o firma ya da birey hakkında bilgi sahibi olunması, hisse senedinin yükselip yükselmeyeceği ile ilgili öngörüde bulunabilmeye de yardımcı olmaktadır.

 

Ülkede Ekonomik Kriz Hâkim İse

 

Hisse senedim yükselmiyor cümlesinin diğer bir cevabı ise ülkenin ekonomik yapısı ile açıklanabilmektedir. Bir ülkedeki borsanın, yatırım piyasalarının ya da hisse senetlerinin düzenli olarak yükselmesi, ülkenin siyasi, politik ve ekonomik yapısının iyi durumda olması ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Ülkede ekonomik kriz hâkim ise, türk lirası değer kaybediyorsa, borsa ya da yatırım piyasaları durgun ise hisse senetleri de durağanlaşmakta ve yükselememektedir. Ülkede yaşanan olumlu ve olumsuz tüm gelişmeler, borsa da yer alan hisse senetlerinin durumunu da otomatik olarak etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.