Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Kaybetmek de Kazanmak da Elinizde

23.12.2016
432

Borsada başarılı olmak ve kazanmak istiyorsanız öncelikli olarak dersinize iyi çalışmalısınız. Her işte olduğu gibi borsaya girmeden önce araştırma yapmak gerekir. Hakkında bilgi edinmek ve size uygun bir alan olup olmadığını tespit etmek, borsada kazanmaya giden yolda önemli bir adımdır. Borsa piyasasına adım attığınız dakikadan itibaren tüm hisselerin takibi ve hareketleri konusunda hızlı olmanız ve sağduyunuzun yanı sıra elde edilecek parametrelerden destek almanız gerekiyor. Borsada kazanan taraf mı kaybeden taraf mı olmak arasındaki ince çizgide bulunan siz, atacağınız isabetli kararlar ile hayatınızın gidişatını iyi yönde belirleyebilirsiniz. Bir günde hayalinizde bile göremeyeceğiniz meblalara ulaşabileceğiniz alan olan borsa yine bir gecede sizi beş kuruşsuz da bırakabilir. Kimi kişileri intiharın eşiğine bile getiren borsada, risk almayı bilmek ve sonuçlarını olgunlukla karşılayacak bir yapıda olmanız gerekir.

Kaybetmemek İçin Öğrenin

”Balıklama atlamak” deyimi, eğer borsada yatırım yapmak istiyorsanız ve bu alan hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız sizin için biçilmiş kaftan. Hakkında araştırma yapmadığınız ve kulaktan dolma bilgilerle yaptığınız bu yatırımın kar getirmesi ise bir mucize olur. Unutmayın ki borsanın her zaman bir kazananı olduğu gibi kaybedeni de olmak zorunda. Kendinizi kazanan taraf olarak görmek istiyorsanız analizlerden ve istatistiklerden iyi anlamanızın yanı sıra öngörünüzün kuvvetli olması gerekiyor. Borsanın işleyiş tarzını kavramak, para hareketlerini takip etmek hisse senetlerine sahip olacağınız şirketin, yıllar oranında ki parametrelerini öğrenip öngörüde bulunabilmek borsada kazanan taraf olmak da önemi kurallar dizisidir.

Borsada Kaybetmek de Kazanmak da Elinizde

Stratejinizi Belirleyin

Borsada sağlam ve emin adımlar atmak, riski düşük yatırımlarda bulunmak, ayakta kalabilmek adına önemli bir davranış türüdür.Stratejik düşünmek borsada daima size kazanç sağlarken, alacağınız küçük risklerde kazancınızın tuzu biberi olur.Büyük denizde boğulmak yerine küçük küçük yatırımlarda bulunarak borsa hayatınıza yön vermek ve kendinize ” artık bu işin piri olduğum” dediğiniz anda yatırım payınızı artırmanız kazananlar kulübünde locanız var demektir. Ülke borsasında iş dünyası deyimiyle pişip, dünya borsasında şansını denemek ve yatırımını artırmak isteyenlerin izleyeceği yol ise daha çetin ve zordur.Çünkü borsada kaybetmemek için alım ve satımların takibi, riski daha fazladır. Yatırımları dolar üzerinden yapılan dünya borsasında şansınızı değerlendirmek, yeni yatırımcılar için oldukça risklidir.
Öte yandan borsa kazanmanın bir yolu da ülkedeki ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakından takip etmekten geçiyor.Çünkü ülke genelinde oynayan tüm dengeler borsada anında dalgalanmalara yol açar.Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimde Trump’ın liderliği dünya borsasında doların yükselmesiyle önemli etkilere neden oldu. Bu dalgalanmada stratejik davranıp yatırımlarını çeken yada başka yöne çeviren öngörülü yatırımcılar, şimdi borsada kazananlar arasında yerini aldı.

Borsada Hemen Kazanma İsteği Kaybettirir

Borsada kazanmak için yapmanız gerekenleri bir tarafa bırakıp ben şansımla da bu işi yürütürüm diye düşünürseniz hataların en büyüğünü yapar tüm paranızı kaybedersiniz. Araştırmadan girdiğiniz borsada yatırım yapacağınız şirketi iyi belirlemezseniz ve hareket endeksini doğru yorumlayamazsanız kazanmak yerine ivme dibe doğru ilerler ve yine kaybeden siz olursunuz. Elinizdeki tüm paranızı büyük kar yaptığını düşündüğünüz ve o an için karlı görülen alana yönlendirir yine bu şirketin gelecek planları ve iş gidişatını incelemezseniz sonuç yine hüsran olur. Çok para kazanmak için büyük oynarsanız büyük kaybeden olacağınızı da aklınızdan çıkartmamanız gerekir.
Kısacası borsayı bilmiyorsanız yatırımınızı burada değerlendirmemeniz sizin için daha faydalı olacağını belirtiriz.Ama illa şansımı burada değerlendirmek istiyorum diyorsanız iyi bir borsa takipçisi, analist ve öngörü sahibi olmanız gerekiyor.Tüm bunların dışında hayatta kazanmak kadar kaybetmenin de olabileceği düşüncesini, sindirebilecek kadar güçlü bir iradeye sahip olmak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.