Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Minimum Risk Nasıl Sağlanır?

03.02.2017
235

Borsada yapmış olduğunuz alım satım işleri neticesinde bir takım riskler ile karşı karşıya kalmanız söz konusudur. Karşılaşmış olduğunuz riskleri kontrol altına almadığınız takdirde birçok sorunla karşı karşıya kalabilir, büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Borsaya giren herkesin hayali olan yatırımlarından büyük kazançlar elde etmeği isteği, karşılaşılan bu riskler neticesinde suya düşebilmektedir. Borsa minimum risk ile nasıl değerlendirilir merak edenlerdenseniz, bütün detayları sizin için paylaşıyoruz.

Borsada Minimum Risk Nasıl Sağlanır

Borsada Karşılaşabileceğiniz Belli Başlı Riskler Nelerdir?

Enflasyon: Borsada karşılaşabileceğiniz en büyük risklerden bir tanesi enflasyondur. Bir ülkede enflasyonun oranı yüksek ise para biriminin değeri de düşük demektir. Ekonomideki belirsizlik ve durgunluk hali borsada sevilmeyen durumlardır. Bu tür durumlarda borsada aşırı miktarda inişler ve çıkışlar yaşanmaktadır. Yaşanan bu iniş çıkışlar sonucunda yatırımcılar panikleyerek daha az zarar etmek ya da zararsız bir şekilde kurtulmak için satış yapmaya başlamaktadır. Talep çoğunluğunun düşmesi, fiyatların düşmesine de neden olmaktadır. Bu tür durumlarda sakin kalmanız borsada risk altında kalmanızı da engelleyecektir.

Faiz Oranı: Yatırım araçlarının fiyatını oldukça fazla etkileyen bir diğer faktör de faiz oranıdır. Faiz oranı, ülkelerin merkez bankası ya da devlet yolu ile olumlu ve olumsuz şekilde birçok etkilenme yaşamaktadır. Hatta yurtdışında alınan kararların bile faiz oranına ciddi bir etkisi olmaktadır. Bundan dolayı yatırımcılar sadece yurtiçi değil bütün ülkelerdeki değişimleri göz önünde bulundurmalı ve takip etmelidir.

Borsada Minimum Risk Nasıl Sağlanır

Yönetim: Yatırımcıların hisse senetlerinin ilerleyen dönemlerde kar getirmesi için iyi bir yönetime ihtiyacı vardır. Talep gören yeni ürünler tasarlayan ve çeşitli sektörlere yönelen bir yönetim şarttır. Uzman bir yönetim kadrosuna sahip olan, müşterileri için ilgi çekici ve yeni tasarılarda bulunan, bu işte kendini kanıtlamış olan şirketlerin hisselerine yatırımlar yaparak borsa risk alanını daraltabilirsiniz.

Piyasa: Yatırımcıların davranışları ve dünya üzerinde olup biten olaylar, piyasa araçlarının fiyatlarını etkilemektedir. Olumlu veya olumsuz yönde etkilenen piyasada durum kontrol altına alınamayabilmektedir. Teknik ve temel analiz yöntemlerini bildiğiniz takdirde piyasadaki riskten en az zararla kurtulmanız da mümkün olacaktır.

Borsada Minimum Risk İle Kurtulmanın Yolları

Borsa yatırım araçlarını iyi değerlendirmeniz ve geçmiş hareketleri doğru yorumlayarak gelecekteki yatırımları buna uygun bir şekilde yapmanız sizi riskten büyük oranda kurtaracaktır. Bunun yanı sıra tecrübe sahibi olmak da sizi büyük oranda riskten koruyacaktır. Daha önce yapmış olduğunuz hataları, kazanmış olduğunuz tecrübeler sonrasında öngörmeye başladığınız takdirde, sizin için borsa çok daha iyi bir yatırım platformu olacaktır. Tecrübe sahibi olabilmek için borsa hakkında geniş çaplı bilgi sahibi olmak ve eğitim almak şarttır. Borsa hakkında bilgi sahibi olabilmek ve gerekli eğitimleri almak için aracı olan kurumların sizin için özel olarak hazırlamış olduğu demo hesaplardan yardım alabilirsiniz. Bütün bilgilerin ve mantığın gerçek hesaplar ile birebir aynı işlediği demo hesaplarda, aracı kurum tarafından yatırımcıya sanal para yüklemesi yapılmaktadır. Borsada işlem yaptığınızda olabilecekleri görmek ve karşınıza çıkabilecek olan riskleri en iyi şekilde analiz etmek için demo hesapların önemi büyüktür. Burada yaptığınız işlemlerde kayıplar yaşasanız bile sanal paranızdan gideceği için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Aksine yapmış olduğunuz yatırımlar ve uyguladığınız stratejilerin sonuçlarını görmenizi sağlayan ve de bu sayede tecrübe kazanmanıza yardımcı olan demo hesapları mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Uzman kişi ve sitelerden eğitim almanız ve piyasanın mantığını kavramanız, borsada minimum risk sağlamanıza da katkıda bulunacaktır. Tecrübe sahibi olmak ve eğitim almak için uzman sitelerden yardım alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.