Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Nasıl Batılır-Batmamamak İçin Dikkat Edilecekler

14.04.2017
494

Borsada Batmamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Borsada kaybetmemek için öncelikle, kaybetmeyi göze alabildiğiniz kadarını yatırın. Çok büyük miktarda yatırımınız varsa ve bunun hepsini kaybetmeyi istemiyorsanız küçük bir parça para yatırarak borsaya başlayabilirsiniz. Bu tedbiri alarak tamamen batma durumları ile karşı karşıya kalmazsınız. Borsa sektöründe durumlar anlık değişir tutmaz. Çok büyük artışta olan bir hisse senedi kapanışa yakın bir zamanda dibi görebilir. Bu sebepten dolayı her zaman her duruma hazırlıklı olmalı ve karşılaşabileceğiniz her durum için bir kötü durum planınız olmalı. Borsa için ipuçları her zaman işe yaramasa da bilgisine başvurabileceğiniz sağlam kaynaklar varsa düşüncelerini öğrenin ve yatırımlarınızı yaparken göz önünde bulundurun. Küçükten başlayarak bilginizi arttırın.

Borsada Nasıl Batılır Batmamamak İçin Dikkat Edilecekler

Borsaya yeni giren bir yatırımcının hemen milyoner olmasını beklemek çok büyük bir hayalden öteye gitmez. O sebepten dolayı gayelerinizi her zaman gerçekçi olmasını sağlayın. Bu sebeple yeni tecrübe etmeye başladığınız bu piyasada rakiplerinizi tanıyın, size uygun olan ve kazandırabileceğini düşündüğünüz alanları belirleyin ve ilk etapta küçük oynayın. Borsa piyasası hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmalısınız. Hisselerine talip olduğunuz şirketlerin geleceğine dair ayrıntılı olarak düşünün. Borsa, bu sektöre giren herkes için umut olmuştur. Bu piyasaya giren herkesin hayali kazanç elde etmektir. Bu sektörde hayalini gerçekleştirenler olduğu kadar amaçlarına ulaşamadan iflas eden yatırımcılar da vardır. Bu sebepledir işlemlerin kontrollü bir şekilde idare edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde para kazanılarak, yapılan tasarruflar değerlendirilir. Batmamak için bazı hususlara dikkat ederek, bu sektörden kazanç elde etmiş olarak ayrılabilirsiniz. Tasarrufları değerlendirmek için borsa çok akıllıca olsa da piyasada zarar etme olasılığınız her zaman vardır.

Bu sebepten dolayı, batma riskini göze alarak yatırımda bulunmalısınız. Bu riski üstlenemeyenler, her an kaybedeceğim korkusunda olanlar genellikle borsadan istediklerini bulamazlar. Bu sebepten dolayı her zaman başaracağınıza inanmalısınız. Borsa sektördeki riskleri önleme konusunda bilgiler edinip, deneyimler kazanmalısınız. Borsa piyasalarında şansın etkisi olmadığı için bilgi ve deneyim faktörlerinin etkisi yüksektir. Bunları düşünerek ilerlerseniz, batmaktan kurtulabilirsiniz ve düzenli bir şekilde gelir sağlayabilir hale gelebilirsiniz. Borsada iflas etmemek için bilinmesi gereken konuların üzerinde durmak lazım. Şirketlerin ticareti yapılabilen borsa ürünlerinin adedi çok fazladır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, fiyat değişimleri hakkında ayrıntılı bilgiye ve tecrübeye sahip olduğunuz ürünlere yatırım yapmanızdır. Aslına bakılacak olunursa bütün araçların fiyatlarını etkileyen etkenler aynıdır. Fakat borsa ürünlerinin üzerinde ki etkileri aynı değildir.

Bazı aracın kıymeti artarken bazı araçların kıymeti azalmaktadır. Bu sebepten dolayı öncelikle bazı konuları öğrenmelisiniz. Bu şekilde işlemlerinizi doğru ürünler üzerinden yürütebilirsiniz. Borsadaki ticaret işlemleri belirli bir plan ve stratejiler ile yürütülmelidir. Böylece hazırlanan deneme hesaplarını ya da sanal borsa oyunlarını kullanabilirsiniz. Böylece borsa sektörünün işleyişini yaptığınız alım satımlar sonucunda anlayabilirsiniz. Buna göre bir yöntem belirleyerek, amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Bu konuyla ilgili özellikle borsa aracı kurumlarının yapmış olduğu eğitim programlarından yararlanmanızda yarar vardır. Çünkü almış olduğunuz eğitimler ile kısa zamanda piyasanın işleyişini anlayabilirsiniz. Bu şekilde yatırımlarınızı bilerek yapmaya başlayabilirsiniz. Bu yatırımların sadece bilgi birikimleriyle olmadığını bilmelisiniz ve ayrıca yanına deneyimleri de eklemelisiniz. Böylece kar elde edilebilecek araçları fark edebilirsiniz. Borsa piyasasında, alım ile satım arası fiyat farkından kazanç elde edilir. Bunun için borsa ürünlerini düşük fiyattan alarak, değeri arttığında satmanız gerekir.

Böylece kazanç sağlayabilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak, piyasa takibinde bulunmak ve piyasa analizleri yapmanız gerekir. Çünkü borsa ürünlerinin değerini ancak bu böylelikle belirleyebilirsiniz. Tahmin edilerek yapılan işlemlerle genellikle zarar edersiniz. Bundan dolayı piyasa takibi nedir ve piyasa takibi nasıl yapılır bilmeniz gerekir. Bunları konuları aracı kurumların verdiği eğitimler sayesinde öğrenerek, sektöre etkili bir giriş yapabilirsiniz. Sonuçta, tasarruflarınızın değerlendirilmesi için hizmet veren borsa sektöründe batmamak ve zarara uğramamak için muhakkak piyasa hakkında detaylı bilgi edinmeniz şarttır. Ayrıca bu bilgileri internet aracılığıyla da öğrenebilirsiniz.

Borsaya İlk Başlayanların Kayıpla Karşılaşma Sebepleri Nelerdir?

Borsa sektörüne il kez giren borsa yatırımcılarının, kayıp ile karşılaşması gayet normal bir durum olarak görülmektedir. Borsa piyasaları ile ilgili deneyimi olmayan ve tecrübe kazanmadan başlanılması, zarar etme ile karşılaşmaya neden olmaktadır. Borsa içerisinde aniden değişebilen unsurlara uyulması çok zordur. Değişimlerden deneyimsiz yatırımcıların zarar görmeleri normal bir durumdur.

Borsaya Giriş ve Zararları

Borsa sektörüne yeni giren borsa yatırımcıları, borsa piyasalarını ciddi bir durum olarak bilmektedir. Borsa sektörleri ve ani değişen işlemleri oyun gibi görmek her durumda bir sıfır yenik başlanılması gerçeğini ortaya koymaktadır. Borsalar yasal sektöreler ve işlemler olarak hizmet sunmaktadır. Değeri az olan bir borsa ürününe yatırım yapıp, bu ürünün değeri yükseldiğin sırada satılması gerekmektedir. Borsa tecrübesi olan yatırımcılar, bir ürünün ne zaman azalacağını ve yatırım yapılması gereken vakti iyi bilmektedirler.

Deneyim Kazanmadan Borsaya Girmek

Akıllıca düşünerek düşük fiyatlar ile borsa ürünü alınır ve yüksek fiyatlar ile borsa ürünleri satılır kuralına uyulmaktadır. Bu iki fiyat arasındaki fark ise kazanç elde edilmek olarak görülmektedir. Borsa sektörlerinde oluşan yanlış tecrübelerin kayıp olarak geri dönmesi, bilgi eksikliği ve deneyimsizlikten kaynaklanmaktadır. Aracı kurumların eğitim videolarını izlemek ve sanal borsa sayesinde yatırımın hangi vakitte yapılacağı konusunda bilgi almak oldukça faydalı olmaktadır. Bu işlemler ile borsa yatırımları ile ilgili bilgi sahibi olarak, yatırım yapmanıza ve bu çok büyük ihtimalle kazanca yol açmaktadır. Borsa sektöründe kontrollü bir şekilde hareket etmek kazanç açısından kolaylık sağlamaktadır.

Para Kaybetmeden Kazanmak İsteyen Borsa Yatırımcısı Ne Yapmalı?

Günümüz şartlarında yaşanılan en büyük problemlerden bir tanesi kazanılan paraların hemen bitirilmesi ve sonrasında eksiye düşülmesidir. Çünkü kazanılan paralar güzel değerlendirilmediği takdir de geldiği gibi gitmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı parlak bir gelecek için yatırım yapma ihtiyacı duyulur. Yatırımların değerlendirilmesi için ise birikimleri doğru yapmak gereklidir. Birikim yapabilmek için birçok araç bulunuyor. Bu konuda çoğunlukla borsa piyasası tercih edilmektedir. Yatırımcıların, diğer yatırım kaynaklarında olduğu gibi borsadan da istedikleri kaybetmeden para kazanmaktır.

Kayıpsız Bir Borsa Yatırımı İçin Ne Yapılmalıdır?

Borsa sektörü, tasarrufların değerlendirildiği ve ekonomiye katkı yapıldığı bir piyasadır. Borsanın geçmişi çok eski yıllara varır. İnsanlar arasında yapılan alış verişin genişlemesi ile beraber yapılan alım ve satım işlemlerinin güvenlik nedeni ile kayıt altında tutulması zorunluluğu doğmuştur. Bu nedenle günümüzde ki borsa piyasasının temeli atılmıştır. Günümüzde ki borsa işlemleri, eskiden ki borsa işlemlerine oranla borsa binaları yerine internet aracılığıyla yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı yatırımcılar günlük işlerini parçalamadan yatırımları güvenli bir şekilde borsa piyasasında değerlendirebiliyor. Ancak bu durumun tam aksi de mümkündür. Çünkü bu sektörden kazanç sağlanabileceği gibi borsa sektöründe kayıplarla karşılaşmak da olasıdır. Para kaybı yaşamadan borsada kazanç elde etmekte mümkündür. Bunu işlemi başarabilen birçok yatırımcı vardır. Piyasa içerisinde araçların ani olarak değerlerindeki değişiklikler sebebi ile borsa piyasasının çok iyi takip edilmesi gerekir. Borsa piyasasının takip edilmemesi yatırımcının kazanç kaybına neden olabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Borsa Temettü Nasıl Alınır-Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.