Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler!

13.08.2017
461

Borsa iyi oynanırsa büyük kazançlar sağlayan, kuralları bilmeyenler için bütün birikimi kaybettiren bir sistem. Her şeyden önce bu platformda kaybeden olmamak için kuralları iyi bilinmesi gerektiğini, duygularla hareket edilmemesi gerektiğini daha önceki yazılarımızda üzerine basa basa belirttik.

Borsada Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler

Dünya piyasaları son günlerde hiçte durağan değil. Bazen inişli bazen de çıkışlı bir süre görülüyor. Dünyada durumlar hiçte belli değilken tavsiyelerde borsa konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından gelmeye başladı. Dünyada paraya yön veren, para konusunda uzmanlıklarını konuşturarak ün kazanan Warren Buffet ve George Soros yatırımcılara borsa konusunda tavsiyelerde bulundu. Borsa ile içli dışlı olan yatırımcıların bu tavsiyeleri borsa ile yakından alakadar olan kişileri oldukça sevindirdi ve tavsiyeler hemen hayata geçirilmeye başlandı. Warren Buffet borsa yatırımcılarını öncelikle altın ve devlet konusunda uyardı. Ünlü borsacının tavsiyelerine göre borsada kazanmak isteyen yatırımcılar devlet tahvillerinden ve altından çekinmeli. Bu süre zarfında eğer yatırım yapılmak istenirse de bu alanlar uzan vadeli olarak hammadde üzerine gerçekleştirilmeli. Ayrıca ünlü borsacıya göre altın zannedildiği gibi bir durumla yatırımcıları karşılamayacak ve riskli durumlarda koruma sağlayacak.

George Soros’un tavsiyeleri;

 • Altın kazancı ve kaybı geniş zamanlı olmaz,
 • Yatırımcılar nakitten asla şaşmamalı,
 • Borsa şuan uzun vadede kar vadeden bir platform,
 • ABD’de işsizlik oranı azalmaya gidecek,
 • Yunanistan’ın iflas ihtimali %50,
 • Seçimleri Obama’nın kazanma ihtimali diğer adaylara göre oldukça yüksek,

Warren Buffet’in tavsiyeleri;

 • Borsa ve hammaddeye yapılacak yatırımlar oldukça akıllıcadır,
 • Var olan faizler enflasyon farkını dahi karşılayacak durumda değil,
 • Vadeli hesapta para tutulmaması gerek,
 • Dövizde ve ülke tahvillerinde risk oranı oldukça yüksek,
 • Altın ve devlet tahvili güvenli bir yatırım değil,
 • Piyasadaki korku devam etmediği sürece altın fiyatları artmayacaktır.

İlk Defa Borsa da Yatırım Yapacaklara Öneriler;

 1. Araştırma yapın. Borsaya giriş için en önemli faktör kişilerin ekonomi, piyasa, siyaset gibi durumlarda yeteri kadar bilgi sahibi olmasıdır. Hangi alanlar durağan, hangi alanlar karışık bu gibi durumlar büyük bir titizlikle incelenmelidir. Yatırımın gerçekleşeceği alanlarda yapılan uzmanların açıklamaları, yatırım araçlarının hangi yönde etkilendiği gibi konular incelenmelidir. Daha sonra borsada işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olunması gerekir. Borsa uzmanlarının kaleminden çıkan makaleler okunmalı, internet ortamında veya yazılı olarak çıkan yazılar yakından takip edilmelidir.
 2. Borsa hakkında yeterli bilgiyi edindiğini düşünen kişilerin kendilerine özel bir strateji geliştirmesi gerekir. Kişinin kendine özgü belirlediği stratejisi ile borsada kendine bir yol çizmesi kazanç elde etmek için oldukça önemli bir durumdur. Strateji kişi tarafından yatırdığı para ve çalıştığı sektöre bağlı olarak belirlenir.
 3. Borsada aracı kurumlar Aracı kurumlar oldukça fazladır, kişi bu kurumlar arasında inceleme yaparak kendine uygun olan kurumu seçmelidir. Ayrıca kişiler en avantajlı aracı kurumu bulmalıdır. Çünkü bu kurumlar kendilerine komisyon vb. ücretler ayırır. Aracı kurumlar yatırımcılara özel farklı olanaklar sunar. Aracı kurumların sunduğu bu olanaklar yatırım aracına göre yadayatırım tutarına göre farklılık göstermektedir.
 4. Borsada işlemlerin nasıl yapıldığının öğrenilmesi gerekir. İşleyiş, sektör yakından incelenmeli işlemlerin nasıl yapıldığına bakılmalıdır. Yatırımcılar kendilerine tecrübe amaçlı bir miktar parayı kullanarak işleyişin nasıl gerçekleştiğini öğrenebilirler.
 5. Yatırım aracı, hisse senediyadakağıt. Yatırımcının bunlardan hangisi üzerinde çalışacağına karar vermesi gerekir. Borsada bulunan her yatırım aracının kendisine özgü bir riski bulunmaktadır. Var olan riskler yatırımın yapılacağı tutara göre, yatırım sürecine göre analiz edilmeli ve sonucunda hangi yatırım aracının kullanılacağına karar verilmelidir.
 6. Yatırımcı dilerse yatırım portföyü oluşturabilir. Bu portföy içinde farklı yatırım araçları barındırabilir, yatırımlar değerlendirilebilir.
 7. Yapılan yatırımlarda asla duygusal hareket edilmemelidir. Kişi yatırım sırasında profesyonel olmalı, çalışmalarına iyi bir şekilde yön vermelidir. Borsa dış etkenler karşısında durağan olmamaktadır, yani duruma göre etkilenir. Kişinin de bu durumda panik yapmaması gerekmektedir. Yatırımcı eğer bu konuda duygularıyla hareket ederse kaybetmesi kesinleşir.
 8. Yatırımcı eğer borsaya giriş için farklı bir yöntem denemek isterse kurallar onun için de aynı şekilde geçerli olacaktır. Çünkü borsa ekonomik durumlardan, terörden, siyasetten biraz daha açılırsak Avrupa’dan etkilenebilen bir unsurdur. Avrupa’da yaşanan gelişmeler borsayı bir anda etkileyebilir.

Bir önceki yazımız olan Borsada Spekülasyon Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.