Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

27.12.2016
382

Biriktirmiş olduğunuz veya elinizde toplu olarak bulunan paranızı en eski finans piyasalarından biri olan borsada karlı ve güvenli bir şekilde yatırım yaparak değerlendirebilirsiniz. Böylece düzenli bir şekilde kar etmeye başlayarak gelir elde edebilirsiniz. Fakat yatırımcıların borsayı bir yatırım aracı olarak görmeyip, kısa vadede büyük paralar kazanacağı bir platform olarak görmesi, kardan ziyade aşırı zararlara neden olabilir.

Borsada yatırım yapmak ve para kazanılmak isteniyorsa bu konuda iyi bir şekilde borsa konusuna adapte olunması gerekir. Borsa hakkındaki terimleri ve borsa dünyasını öğrenmelisiniz. Yatırım araçlarınızı ve işlemlerinizi belirlemeli, riskleri engellemek konusunda stratejiler oluşturmanız gerekir.
Bilgi aşamasından sonra sıra deneyim kazanmaktadır. Borsa piyasasında, ekonomide ve siyasette yaşanan değişikliklerin nasıl dalgalanmalara sebep olacağı ve bu dalgalanmalar karşısında nasıl hareket edeceğinizi öğrenmeniz gereklidir.

Borsada genel mantık düşük seviyeden hisse senedi alıp, fiyatlar yükseldiğinde satışı gerçekleştirmektir.
Yatırım yapılacağında dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlar: Yatırım yapmanın amacı, yatırımcının vadesi, nakit akışı ihtiyacı ve yatırımcının risk alabilme kabiliyetidir.
Borsada yatırım yapmakta en önemli olaylardan birisi portföy oluşturmaktır. Hangi hisse senetlerini ve hangi miktarda alacağınıza karar vererek portföyünüzü oluşturursunuz. Portföyünüzde tek bir yatırım aracını bulundurmak borsa dünyasında büyük risktir. Dengeli bir portföy oluşturarak kar hedefleyebilirsiniz.

En başından yatırım yapmadaki amacınız belirlenmelidir bu sayede yatırımınızın vadesine ve ne kadar risk alabileceğinize karar verebilirsiniz. Borsadaki temel hedeflerden birisi yatırımınızı zamanında değer kaybına uğramadan nakde çevirmektir.

Her şeyden önce borsada trendleri takip etmek oldukça önemlidir. Spekülatörler alım satım kararlarını oluştururken bazı spekülasyonlarla diğer yatırımcıların dikkatlerini farklı bir yöne çekebilirler. Genellikle yükselen çizginin aşağı doğru geçilmesi satım, alçalan çizginin yukarı doğru geçilmesi alım sinyali olarak algılanır fakat burada genel trendin önemi daha büyüktür. Eğer borsa her gün yükseliyor fakat bu yükseliş her gün düşüyorsa bu piyasanın aşağı döneceğinin bir göstergesi olabilir. Borsa günlerdir düşüyor fakat düşüş hızı azalıyorsa bu da o yatırım aracının yakın zamanda yönünü değiştireceğine bir işaret olabilir. Fakat bunlara bakarken genel trende bakmayı da unutmamak gerekir.
Piyasa takibi ve analizi yapmak borsada hayatidir. Takip ve analiz yaparak riskleri düşürüp, kazanç fırsatlarını görebilirsiniz. Bu şekilde kazanç sağlayabilirsiniz. Piyasa takibi ve analizinden edineceğiniz tecrübelerle yatırım araçlarının hareketlerini tahmin edebilir ve kazanç-risk dengesini kurabilirsiniz.

Kendi stratejimizi geliştirmemiz, başkalarına ait stratejileri kullanmamız gerekir. Çünkü herkes olaylara farklı bir pencereden bakar, kendi görüşüne göre yatırım yapar. Ayrıca herkesin alabileceği risk oranı farklı olmakla beraber vade süreleri de farklı olabilir. Her zaman kendi yatırım stratejimize göre yatırımlarımızı yapmamız gerekir.

Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli
Alım-satım fiyatları o günkü fiyatlandırmalara dayandırılmamalı. Fiyat bu kadar düştü artık düşmez ya da çok yükseldi artık düşer denilmemeli. Çünkü fiyatlara kendi görüşünüze göre bir sınır koyamazsınız.
Borsada dikkat edilmesi gereken ve yapılmaması gereken önemli hatalardan birisi de aldığınız hissenin değer kaybetmesiyle, aynı hisseden ek alımlar yaparak ortalama maliyeti düşürmeye çalışmaktadır. Aşağı yönde ortalama yapılmaz aksine eldekilerin satışı daha faydalı olabilir.
Borsada her gün alım satım yapmak zorunda değilsiniz. Bazen alım satım yapmayarak o günü boş geçirmek lehinize olabilir. Emin olmadan yatırım yapılmaması gerekir.
Son olarak, borsada yatırım yaparken sağlam bir psikolojiye sahip olmak çok önemlidir. Acele etmeden, sakin olarak karar alınmalı ve uygulanmalıdır. Alacağınız kararla ilgili haklı endişeleriniz olması durumunda o işleme girmemek sizin yararınıza olacaktır. Her zaman sabırlı ve emin adımlar atılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.