Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsadan Kazananlara İki Güzel Örnek

14.02.2017
250

Borsadan zengin olmak birçok yatırımcının amaçları arasında yer almaktadır. Bu amaç üzerine kazanım sağlayabilmek için bu işi yapan kişilerden dersler alınması gerekmektedir. Örnekler yatırımların riskini azalmaktadır. Bernard Baruch ismi ekonomi dünyası için ciddi bir anlam ifade etmektedir. Baruch, çok az yıllar içinde yatırımları ile büyük kazanç sağlamıştır. Hatta kendisi, “Menkul kıymetler borsasının ana amacı olabildiğince çok insanı aptal durumuna düşürmektir.” böyle bir ifade kullanmıştır. Bu konularda çok fazla kitap yazmış Ken Little ise, “Eğer bireysel bir yatırımcıysanız bilmeniz gereken ilk şey sistemin kartları her zaman kendi lehine göre karacağıdır.” demiştir. Andrew Carnegie ise, “En güvenli yatırım stratejisi tüm yumurtalarınızı bir sepete koyup o sepeti çok iyi korumaktır.” Dedi. ‘Nasıl zengin olurum’ un cevabı tesadüf değildir. Yatırımcılar hem örnekler ile hem de koyacakları yatırım politikaları ile kazanç sağlayacaklardır.

Borsadan Kazananlara İki Güzel Örnek

1.İzlenmesi Gereken Politikalar:

Borsa için elde bulundurulan bir miktar için bir süre belirlenmesi gereklidir. Yapılan yatırımı çekme süresi tam olarak belirlenmelidir. Belirtilen süre eğer 1 kaç yılı kapsıyor ise kısa vadeli yatırım olarak kayıtlara geçecektir. Bu tarz politikaların riski daha yüksektir. Her an oluşabilecek bir dalgalanma yatırımı sarsıntıya uğratır. Süre kazancın artışı için büyük önem arz etmektedir. Yatırılan miktarda önem arz eder. Ayrıca şirketler sürekli olarak yapılan karı takip etmelilerdir. Yatırımlar için risk toleransı faktörü de dikkate alınmalıdır. Risk toleransı şirketin veri tabanı, mal varlığı durumuyla ulaşılmaktadır. Dönemler dikkatle incelenmelidir. Şuan neler risk barındırmakta bunların tahlili yapılmalıdır. Ekonomi duygu faktörünü hiçbir şekilde barındırmaz. Daha çok yatırımlar için stratejik hareket edilmesi gerekmektedir. Hisse senedi alınması için yeterli bir açıklama olması gerekir. Bu açıklama sayesinde şirket hedefini belirler. Hisse senetlerini satıp borsa sisteminden uzaklaşmak içinde tam bir önkoşul gerekmektedir. Yapılacak yatırım için borsa sistemi tam bir analiz ile incelenmelidir. Popüler hisseler ve tanınanlar olarak belirlenmelidir. Ayrıca yatırım çeşitlendirilerek hisse senedi satın alınması gerekmektedir. Bu şekilde sürdürülen politikalar sayesinden yatırımcılar borsada kazananlar kısmında yer alacaktır.

2.Örneklerden Ders Alınması

İlk olarak 2011 yılında  Abdülkadir Anıl adlı yatırımcıdan söz edeceğiz. Bu örnekteki yatırımcı, Borsa İstanbul’da Vakko’dan 50 bin TL adet hisse senedi almıştır. Hisse senedi alım tutarı 67.2 milyon TL civarındaydı. Hisse senetlerinin karı sayesinde yüzde 19,79’un sahibi oldu. Sahibi olduğu hisseleri aynı gün içinde satıp, toplam rakamda 24.7 milyon hisse sattı. Bu sayede günde 700 bin TL kar elde etti. İkinci örnek ise 9 yaşında olan borsa merakı olan Mohammed Islam. Bu yatırımcı genç bir lise öğrencisidir. Öğrenci olmasına rağmen borsada yatırımda bulundu. Gencin bir anda sosyal medya hesabından lüks paylaşımları dikkat çekti. Birçok önemli ekonomi dergisine röportaj verdi. Bu iki örnek ciddi bir incelemenin ne kadar önemli olduğunu gösterir niteliktedir. Borsadan para kazanmak bir hayal değildir. Sadece stratejik bir çalıştırma gerektirmektedir. Bu gerekli politikaların önemli boyutu yaşanan örneklerden ders almaktır. Alınan ders risk faktörünü de ortadan kaldırmaktadır. Borsada kazananlar dinlendiğinde ciddi bir iş disipline dikkat çekilmektedir. Ayrıca bu konu üzerindeki gösterikli rakamlara aldırış edilmeden ayağı yere basan yatırımlar yapılmalıdır. Yaşı dikkat çeken genç yatırımcının ciddiyeti onu lüks bir hayata götürmüştür. Hisse senedi üzerindeki küçük tiyolar özenle dikkate alınmalıdır. Şans eseri bir kazanç mümkün değildir. Yıl yıl yatırımlar kontrol edilerek yol haritası belirlenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.