Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Çek Nedir? Nasıl Ve Nelere Dikkat Edilerek Kullanılır?

28.12.2016
540

Çek, bir kişinin yani sermayedar olan ve banka tarafından vadeli veya vadesiz hesaplarının durumuna göre verilen değerli kağıtların toplanmış olduğu bir defter şeklindeki para transferi aracıdır. Bu araç sayesinde çeke sahip olan kişi tarafından çek karşılığında ödenecek olan miktarı hesabından çekme ya da banka ile konuşma, uğraşma yapmadan tutar ne ise yazıp karşı tarafa teslim etmeye yarar. Bu para piyasasındaki en değerli ve en kolay ödeme aracıdır. Çek sahibi ödemek istediği tutarı yazar ve adına düzenlediği kişi hesabına ya da onun da havale yapacağı kişi adına gösterilen bankadan y-tutar kadar ödeme yapılabilir. Çek nedirin cevabı en kolay para transferidir denilebilir.

Fakat çek kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bu hususlara dikkat edilmeden yapılan işlemler sonucunda hüküm giyme bile görülmektedir. Çek, en kolay para transferi olmasına karşın aynı zamanda en kolayda aldatma aracı haline gelebilir. Çeki çek haline getiren, onu değerli kağıda dönüştüren unsurlardan biri yok olduğunda ya da çeki düzenleyence bilinerek ve istenilerek bırakılan hususlarda anında kaçakçılık ve dolandırıcılık işlemine tabi kalınabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka ya güvenilir yerler ile bu çek alışverişi yapılmalı ya da çeki çek haline getiren unsurların varlığı kesinlikle iyi derecede bilinmelidir.

Çekte 3 taraf bulunmaktadır. Bunlar; keşideci, muhatap ve lehdardır. Bu üç şahıs sıfatı arasında çek alışverişi yapılmaktadır. Keşideci çeki düzenler, muhatap bir taraftan alacaklı bir taraftan borçludur. Alacaklı olduğu taraftan çeki alarak lehdara, alacaklı kişiye borcunu öder. Bu üçlü işlem sonucunda borçlu borcundan alacaklı alacağından kurtulmuş olur.

Çekin Şekle Ait Yasal Unsurları?

. Çek kelimesi mutlaka yer almalıdır.
. Kayıtsız ve engelsiz yazılan bedelin ödenmesi.
. Ödeyecek kişinin adı soyadı.
. Ödeme yapılacak yerin adı.
. Keşide günü ve düzenlendiği yer.
. Düzenleyenin imzası.
Mutlaka çekte yasal olarak şeklen sahip olması gereken görüntü kuralladır. Bu yasal şartlardan biri eksik olsa dahi çek, çek olma özelliğini yitirir ve ödeme aracı olmaktan çıkar.

cek nedir

Çek Nasıl Kullanılır?

Çekin üzerinde yazan vade günü geldiğinde gidip banka tarafından ödeme yapması beklenilir. Çekin üzerinde yazan miktar kadar banka kişinin hesabından çeker ve çeki elinde bulundurana verir. Bu sistem her şeyin yolunda gittiği bir sistemdir. Vade günü geldi ve çekin üzerindeki değer 1.500 Tl’ye kadar olan miktar ise banka bunu size ödemekle yükümlüdür. Çeki yazanın hesaplarında bu kadar para görünmese bile size bu değeri öder. Alacaklı borçlu ilişkisini ortadan kaldırır. Banka daha sonra bunu müşterisinden kendince temin eder. Eğer çekin üzerinde 1.500 Tl üzerinde bir miktar yazıyor ise banka ancak sınır yasal olan 1.500 Tl’yi öder geri kalan miktar için sizin ve bankanın da takibi ile borç takipli hale gelir. Hesaba para yatırıldığı an kişinin geri kalan miktarı ödenecektir.
Çekte vade olmamasına rağmen çekin üzerindeki tarih sanki o gün yazılmış gibi kabul edilir ve ödeme aracına dönüşür. Her sermayedar çekin vadesinde ödeyebilmeyi hedefler.

Çek Nasıl Bozdurulur?

Çek bozdurma veya piyasada kullanılan adı ile çek kırdırma vadesinden önce çekin banka tarafından alacaklı kişiye ödenmesidir. Çekin vadesinde alındığında üzerinde yazan miktar ne ise o ödenir ama kırdırma yöntemine gidildiğinde banka kişinin hesabının durumunun müsait olup olmamasına bakmadan miktarın üzerinden komisyon ücreti keserek ödeme yapar. Buna piyasada bozdurma denilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.