Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Çekilen veya Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir ?

18.02.2017
524

İşler her zaman planlandığı gibi gitmez. Beklenmedik bir durumda karşılayamayacağınız bir nakit miktarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durum karşısında bankaya koşup karşısında olumlu cevap aldıktan sonra birde işler tersine dönebilir ve banka tarafından hesabınıza aktarılan paraya artık ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz. Bu durumda ne yapılabilir ?

Çekilen veya Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir

İhtiyaç duyduğunuz nakit paraya artık gerek kalmamış olsa da banka tarafından hesabınıza tahsis edilmiş olur. Sizin kullanmaya hiç ihtiyacınız kalmamış olsa da banka faizinin altında bulursunuz kendinizi. Bu durumda faiz işlenmiş krediyi kabul etmek yerine tabi ki iptal yoluna gideceksiniz.

Sizin için hazırladığımız bu yazının amacı çekilmiş veya onaylanmış bireysel ihtiyaç kredisinin nasıl iptal edileceğidir.

Bankalara yaptığınız kredi başvurunuzu iptal ettirmek düşündüğünüz kadar zor değil. Müşterilerin iyi bilmesi gereken bir husus var oda banka tarafından kredi başvurunuz onaylanmış olsa da bu durumdan vazgeçebilecek olmanızdır. Şartlar ne olursa olsun siz müşterilerin bu durumu iptal etme yetkisi bulunmaktadır. Kredi çekmeye karar verdiğiniz bankaya şubeden, SMS arayıcılığıyla veya müşteri hizmetleri sayesinde başvuruda bulundunuz, kredi isteğiniz olumlu sonuç aldı ve bankanın müşteri hizmetleri tarafından bilgilendirilmek üzere arandınız eğer artık kredi kullanmaktan vazgeçtiyseniz bu durumu sizi arayan görevliye belirtmeniz yeterli, veya bankanın kendinize yakın bulunan şubesinden de iptali isteyebilirsiniz. Ancak her ne kadar iptal etme yetkisine sahipte olsanız imzaladığınız sözleşmelerde de yer alan ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ücret ödeme durumu şubeden yapılan başvurularda imzalanan sözleşmelerde görülse de SMS veya internet üzerinden başvuru yapmış olsanız da banka sizden bu ücreti ödemenizi talep edebilir. Siz ve banka yetkilileri arasında geçen görüşme sonucunda istenilen ücreti ödememekte kararlı iseniz durum lehinize sonuçlanabilir.

Sizler için onaylanmış ve hesabınıza aktarılmış kredilerden vazgeçmek içinde bir zaman süresi bulunmakta. Eğer 2 hafta içerisinde onaylanan ve çekilen krediden vazgeçerseniz hiçbir ücret ödemezsiniz. Eğer 2 haftayı geçtikten sonra çektiğiniz krediden vazgeçerseniz de izleyeceğiniz başka bir yol var. Kendinize yasal olarak sunulan süreyi geçirirseniz çektiğiniz kredi miktarının tamamıyla borcunuzu ödeyebilir ve daha fazla bu durumu uzatmadan vade süresini beklemeden borcunuzun tamamını kapatmış olursunuz. Siz tüketicilerin bilmesinde faydalı olan çok önemli bir durumda var. Eğer belirttiğimiz gibi borcunuzun tamamını bir seferde kapatırsanız banka tarafınıza yaptığı sigorta kesintilerini de iade etmek zorundadır. Banka çalışanları sizleri sigorta kesintisi için bilgilendirmeyebilir eğer tarafınıza bu durumun açıklanması yapılmaz ise kendiniz bu hakkınızı kullanınız ve geri ödemesini talep ediniz.

Bir önceki yazımız olan Online Kredi Veren 10 Banka Önerisi başlıklı makalemizde internet bankacılığı, Kredi için başvuru ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.