Cepten Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Cepten Para Gönderme Nasıl Yapılır?
25 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 165 kez okundu.

Bankalar, tüketici ihtiyaçlarının hızla artması sonucunda hızlanan hayata ayak uydurmaya çalışmaktadırlar. İnsanların işlerini hızlı, kolay ve anında gerçekleştirebilmeyi istemektedirler. Bankalar bu tüketici isteklerini karşılamak için cep bankacılığı sistemlerini geliştirerek, her geçen gün güncelleyerek yeni özellikler eklemektedirler. Cepten para gönderme işlemi yapabilmeniz için en başta müşterisi olduğunuz bankada kayıtlı bir cep telefonu numaranız olması gerekmektedir. Cepten para gönderme işleminin nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi aktarmaya çalışacağım.
Başlangıç olarak, cepten para göndere bilmeniz için herhangi bir bankada mevduat hesabınızın veya kredi kartınızın buna ek olarak ta paranızın olması gerekmektedir. Bunların herhangi biri var ise bu hesaplarınıza ait inter aktif bankacılığımıza giriş yaparak. İnternet bankacılığını kullanabilmeniz içinde daha önce de bahsettiğimiz gibi hesaplarınıza kayıtlı cep telefonu numaranızın olması şarttır. Bu işlemi müşterisi olduğunuz banka şubelerinden de yapabileceğiniz gibi ATM’lerden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımları yaptıktan sonra İnternet erişimine açık olan cep telefonunuzdan veya bilgisayardan bankanızın İnternet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bilgisayardan yaptığınız girişlerde herhangi bir mobil uygulama olmadığından direkt olarak İnternet bankacılığından İnternet bankacılığı üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki cep telefonunda giriş yapıyorsanız site sizi otomatik olarak bir mobil uygulamasının olduğu hakkında uyararak ve bu uygulamayı indirerek kolaylıkla mobil İnternet bakanlığınını kullanabileceğinizi bildirecektir. Uygulamanın giriş yapılan ekranına dikkat ederseniz bir köşesinde kayıt olma seçeneğini görebileceksiniz. Bu sekmeyi seçerek adımları izlemeli ve sizden talep edilen bilgileri girmeniz şarttır. Son olarak kayıtlı olan telefon numaranıza gelecek olan şifre ile İnternet bankacılığı hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlk kayıt işlemlerini hallettikten sonra, İnternet ve ya mobil bankacılık şubesini kullanacağınız bankanızın kesinlikle EFT/havale, ATM ye havale ve cebe havale gibi birçok seçeneğinizin olduğunu görebileceksiniz. Yapmak istediğiniz işlemi belirledikten sonra, işlem yapmak istediğiniz hesabı da seçerek para göndermek istediğiniz kişinin bilgilerini ve transfer etmek istediğiniz para miktarını girerek para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuza gelen onay mesajındaki şifreyi de istenilen bölmeye girdiğiniz de gönderdiğiniz para gönderdiğiniz tarafa ulaşacaktır. Tüm bu işlemler sonucunda işlem dekontunuzu görebilir hatta karşı tarafla da dekontu paylaşa bileceksiniz. Anlattığım bu işlemler hemen hemen her bankada mevcuttur.
Önemli uyarı olarak da İnternet bankacılığı şifrenizi veya cep telefonunuza gelen şifreyi başkaları ile kesinlikle paylaşmamalı, şüpheli bulduğunuz işlemlerde müşterisi olduğunuz bankanın en yakın şubesine başvurmalısınız. Cepten para gönderme işlemi ile anlatacağım bu kadar.

Bir önceki yazımız olan Birevim (MERAK ETTİKLERİNİZ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git