G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Cumartesi EFT Yapılır mı?

20.03.2017
285

HAFTA SONU EFT YAPILIR MI?

Bankalar üzerinden birbirinden farklı işlemler gerçekleştirebiliyoruz. Kredi çekebiliyoruz, kredi kartı kullanabiliyoruz. Tabi kredi çekmekte kredi kartı kullanmakta sürekli gerçekleştirdiğimiz işlemlerden bir tanesi değil. Bankalar arayıcılığı ile en çok para transferi gerçekleştiriyoruz. Bankalar para geçişlerini daha kolay bir hale getirmek için tüketicilerine EFT veya havale olarak adlandırılan hizmetler sunmakta. Para geçiş durumu akla gelince e lazım olunca tüketiciler öncelikle EFT yöntemini kullanmaktadırlar. EFT yani Elektronik Fon Transferi. EFT kullanarak tüketiciler kendi banka hesaplarında bulunan parayı bu sayede başka bir hesaba aktarım gerçekleştirirler. Normal zamanlarda nasıl bankacılık işlemlerini belirli gün ve saatler içerisinde gerçekleştiriyorsak aynı şekilde EFT işlemi için bankalar yine belirli gün ve zaman seçeneği bulundururlar. Bankalar, her işlemlerinde olduğu gibi bu işlemde de hafta içi günleri belirlemiştir. Para transferleri sadece hafta içi geçerli olacak gibi bir durum söz konusu değil, tabi tüketiciler hafta sonu EFT yapılır mı sorusunu oldukça merak ediyor.

Cumartesi EFT Yapilir mi

Bankaların hizmetleri sermayeleri farklı olmaktadır. Ancak, her banka EFT için resmi tatil günleri dışında sabah 08.00-09.15 saatlerinden akşam 16.00-17.45 saatlerine kadar Elektronik Fon Transferini gerçekleştirebilir. Eğer gün içerisinde işlerinizden dolayı bankalar tarafından uygun görülen saati kaçırdınız, yada havale işlemini mesai saatinden sonra gerçekleştirmeniz gerekti, bu durum sonucunda mesai saatleri dışında gerçekleşen EFT işlemi bir sonraki çalışma gününde hesaba aktarılır. Hafta sonu EFT yapılır mı sorusunun cevabını da aslında vermiş olduk. Tüketiciler EFT işlemlerini hafta sonu gerçekleştirdikleri taktirde bir sonraki mesai gününe tamamlanmış olacaktır. Hafta sonu durumu göz önüne alındığında bazı bankalar tüketicilerine İnternet, Telefon bankacılığı üzerinden veya ATM’lerden işlem gerçekleştirme yetkisi tanır. Tüketici bu yollardan işlemini gerçekleştirse de para diğer iş gününe kadar ki muhtemelen pazartesi gününe kadar hesapta bekletilir. Yani aktarım gerçekleşmez. Malum pazartesi ilk iş günü ancak bazen pazartesi günleri resmi tatile denk gelebilir, bu durumda diğer işlem diğer iş gününe kalır.

EFT hakkında biraz daha bilgi verelim…

EFT nedir: EFT farklı banka hesaplarından gerçekleştirilen para transferine verilen isimdir. Açılımı, Elektronik Fon Transferi’dir. Yapı Kredi Bankası’ndan Ziraat Bankası’na gerçekleştirilen para transfer işlemi EFT olarak adlandırılır.

EFT Yapmak için ne gerekli:

Alıcı: isim soy isim, Şube kod, Hesap no veya İBAN numarası yeterlidir.

Cumartesi- Pazar Haftasonu Eft Yapılabilir mı?

Dilediğiniz her gün EFT işlemi yapabilirsiniz. Ama! Hafta sonu yaptığınız işlemler devamında gelen iş gününde karşı hesaba aktarılır.

Eft Ücretli mi?

EFT işlem ücreti bankalara göre farklılık göstermektedir. EFT yaparken seçtiğiniz kanal türü de alınacak ücreti etkileyecektir. EFT ücretleri 3-20 TL arasında değişir. Bazı bankalar otomatik ödeme talimatı bulunan tüketicilerinin EFT işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.