Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Daha Güvenli Yatırımlar Yapmak İçin 6 İpucu

19.02.2017
418

Ekonomik piyasalarda güvenli yatırımlar yapmak, kar etmeniz ve paranızı kaybetmemeniz açısından önemlidir. Yatırım yaparken bilgi sahibi olmak, işlem yapacağınız borsa siteleri nelerdir bilmek, konusunda uzman profesyonellerden destek almak, nasıl yatırım yapılır ve ne tür yatırım yapılır konularında iyi stratejiler geliştirmek daha güvenli yatırımlar yapmanıza yardımcı olur. Aşağıda size daha güvenli yatırım yapmanız için 6 ipucu vermek istiyoruz.

Bilgi Sahibi Olun

Ekonomik piyasalarda başarılı yatırım şansını arttıran ön koşul bilgi sahibi olmaktır. Ekonomik piyasalar gerçek anlamda yatırımcısına para kazandıran piyasalardır. Ancak bu işin altın kuralı yatırım yapacağınız araçlar, borsa siteleri, nasıl yatırım yapılır gibi konular hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Çünkü piyasalarda ve yatırım araçlarında çeşitli sebeplerle değişiklikler, dalgalanmalar meydana gelebilir. Yatırımınızın bu değişikliklerden etkilenmesi açısından olası değişimleri bilmeli ve bunlara göre strateji geliştirmelisiniz. Yatırım aracınızın piyasadaki olası değişimleri hakkında bilgi sahibi olmaz iseniz, yatırımınız herhangi bir dalgalanmada bir anda zarara dönüşebilecektir.

Yatırımlarınızı koruyabilmek için piyasalardaki finansal argümanları iyi tanıyor olmanız onları kullanabilmeniz açısından gereklidir. Bu sebepledir ki yatırımlara başlamanda önce yatırım yapacağınız aracı ve piyasası hakkında bilgi edinmek kar etmenizin ön koşulu olacaktır.

Asla Para Kaybetmeyin

Sürekli değişen ekonomik piyasalarda “para kaybetmeyin” demek biraz hayal ürünü gibi gelebilir. Ancak önemli olan kayıplarınızı telefi edebilmenizdir. Devlet tahvilleri, mevduat faizi gibi yatırım araçları dışında riskli araçlarla yatırım yapıyorsanız kar elde edebildiğiniz kadar zarar da elde edebilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Asıl olan yukarıda dediğimiz gibi kayıplarınızı telafi edebiliyor olmanızdır.

Yatırımlarınız kötüye gitmeye başladığında ilk iş olarak sakin bir şekilde “nasıl bu kaybı telefi edebileceğinizi” düşünün. Değişimler sonrasında kayıplarınızın fazlalaşacağını düşünüyorsanız başka araçlara yönelin. Kayıpların bile önceden hesaplandığı stratejiler geliştirmeniz yatırımınızı güvence altına almak açısından önemlidir.

Profesyonel Destek Alın

Ön koşul olarak söylediğimiz “bilgiyi” kulaktan dolma kişilerden değil, konusunda uzman kişilerden elde edin. Konusunda uzman kişilerden bilgi edinmek yatırımlarınızın bir güvencesi olacaktır. Bilmediğiniz bir yatırım aracı ve piyasa ile ilgili profesyonel uzmanlardan destek almak size çok şey katacaktır. Kendinizi geliştirmeniz ve yatırımlarınızı korumanız açısından uzmanlar sizin can simidiniz olabilir.

Portföyünüzü Çeşitlendirin

Sürekli değişen şartlarda yatırımların devamlı olarak güvence altında olacağı, zarar edilmeyeceği öngörülemez. Ancak birkaç farklı yatırım aracını kullanarak, portföyünüzü çeşitlendirmek her zaman bir avantaj sağlayacaktır. Bu çeşitlendirmenin bir dezavantajı olarak hakkına bilgi edineniz ve takip etmeniz gereken fazla yatırım aracı fazla olabilir ancak sermayenizde bu şekilde güvence altına alınmış olur.

Riski dengelemek yatırımlarınız açısından önemli bir avantaj sağlar. Mesela sadece hisse senedi yatırımda tek bir şirkete yatırım yapmak yerine portföyünüze farklı şirket veya farklı sektördeki şirketleri katabilirsiniz. Hisse senetleri yanında hazine bonosu, devlet tahvili gibi farklı araçları da kullanabilirsiniz.

Uzun Vadeli Yatırımlara Yönelin

Kısa vadeli yatırımlar çok kısa sürede gelir etmenizi sağlamakla birlikte risk oranı daha yüksektir. Değişimler ve dalgalanmalardan çabuk etkilenirler. Uzun vadeli yatırımlar ise risk oranı daha düşük olmakla birlikte kısa vadeli yatırımları etkileyen dalgalanmalardan daha az etkilenirler. Yatırımlarınızdan elde edeceğiniz karı kısa vadede kullanmayacaksanız en iyi alternatifiniz uzun vadeli yatırımlardır.

Küçük Miktarlarla Yatırıma Başlayın

Yatırıma ilk başladığını zaman tüm birikimlerinizi birden kullanmak büyük risk almak demektir. Bu nedenle birikimlerinizle ilk aşamada küçük miktarlarda yatırımlar yapın. Küçük miktardaki yatırımlarda kayıplarda az olacaktır. Ayrıca küçük yatırımlar sizin yatırım yaptığınız araç ve piyasa hakkında bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olacaktır. Bu şekilde piyasayı ve yatırım aracını öğrenerek kendinize güveniniz gelecektir. Küçük yatırımlarla bilgi edindikçe yatırım araçlarınız ile ilgili alanlarda uzmanlaşmanızı da sağlayacaktır.

Kısaca tekrar edersek; yatırım yapacağınız araçlar borsa siteleri gibi konularda hakkında bilgi sahibi olun; kayıplarınızı telefi edecek stratejiler geliştirin; gerektiğinde nasıl yatırım yapılır, ne tür yatırım yapılır gibi basit gibi gözüken knularda bile destek almaktan çekinmeyin; portföyünüzü çeşitlendirin ve riskinizi dağıtın; riskli kısa vadeli yatırımlar yerine uzun vadeli yatırımlara yönelin; küçük miktarlarda başlayarak kendinizi geliştirin. Bu altı altın kurala dikkat ederseniz daha güvenli yatırımlar siiz bekleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.