Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Daha Önce Hiç Duymadığınız Tasarruf Önerileri

13.12.2016
481

Parayı ya da tüketilecek herhangi bir şeyi dikkatli kullanma, idareli harcama anlamına gelen tasarruf; tüm bireyler için önemli bir yere sahiptir. Çünkü “para” kazanırken zor, harcarken ise kolaydır. Ve birçok aile geçimini sağlamak için kazanç ve harcama dengesini iyi kurmak zorundadır.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf konusunda püf nokta seçeceğiniz doğru yöntemlerdir. Tasarruf yapma yöntemlerini doğru belirlediğimiz zaman amacınıza ulaşmak daha kolay olacaktır. Şimdi tasarruf yönteminizi belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler halinde sıralayalım:

  1. Tasarruf, geliri artırmak için değil; gideri azaltmak için yapılmalıdır.
  2. Giderleriniz içinde size en az lazım olanları tespit ederek işe başlayabilirsiniz.
  3. Tasarrufa başlamadan önce bu işe iyi motive olmalısınız. Bunun için kendinize somut bir hedef koyabilirsiniz. Örneğin; “Bu ay tasarruf yaparak şu kadar TL biriktireceğim, ya da eşime/çocuğuma şu hediyeyi alacağım.” şeklinde somut ve eğlenceli hedefler belirleyerek tasarruf yapmaya yönelik motivasyonunuzu artırabilirsiniz.
  4. Tasarruf hedefinizi ilk başta daha ulaşılabilir seviyede belirlemelisiniz. Örneğin aylık 2000 TL’lik geliriniz olduğunu varsayalım. Ve bu paranın her ay geldiği gibi gittiğinden şikayetçisiniz ve tasarruf yapmaya karar verdiniz. Eğer kendinize 1000 TL gibi bir tasarruf hedefi koyarsanız bu ilk anda ulaşılabilir bir hedef olmayacaktır. Bunun yerine 100 TL, 200 TL gibi minimum seviyelerden başlamak daha yerinde olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken hususları belirledikten sonra artık tasarruf nasıl yapılır sorusu üzerine kafa yorabiliriz. Ailelerin fazla harcamalarının ve tasarruf yapma ihtiyacı duymalarının nedenleri genellikle aynıdır.  Bu nedenler ortadan kaldırıldığında zaten tasarruf yapılmış olacaktır. İşte herkesin sıklıkla düştüğü yanılgılar ve çözüm önerileri:

Market Harcamalarınızı Kredi Kartıyla Değil Nakit Yapın:

Cebimizde nakit para çıkmadan kredi kartıyla yaptığımız her harcama insana daha kolay gelir. Dilerseniz bunu siz de deneyebilirsiniz. Bir markete gidin ve 50 TL’lik bir alışveriş yapın. Bunu önce kredi kartıyla ödeyin. Başka zaman yine gidip aynı miktarda alışveriş yapın ve bu sefer aldıklarınızı cüzdanınızdan çıkaracağınız nakit paralarla ödeyin. Nakit yapılan alışverişlerin; kredi kartıyla yapılan alışverişlere göre tüketiciyi daha bilinçlendirdiği ve daha tutumlu harcama yapmaya yönelttiği gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

Alacağınız Ürünlerle İlgili Fiyat Araştırması Yapın:

Dünyanın hiçbir yerinde bir ürünün tek bir fiyatı yoktur. Siz de bu gerçekten hareketle ciddi meblağlar tutacak bir ürün alacaksanız ciddi bir fiyat araştırması yapın. Bazen bir ürünün yan yana aynı markette bile birbirinden farklı fiyata satılabildiğini unutmayın. Ayrıca almaya karar verdiğiniz ürün internet üzerinden de satılabilen bir ürün ise kesinlikle alışveriş sitelerini kontrol edin. Söz konusu sitelerde daha ucuza temin edebilirsiniz.

tasarruf-nasil-yapilir

Yeni Çıkan Teknolojik Ürünler İçin Acele Etmeyin:

Teknoloji ürünlerini piyasaya çıkar çıkmaz alıp kullanmak çok hoşumuza gider ama bu tutumumuzun çok lüks olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun yerine biraz beklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde ürünün özellikle farklı markalarda çeşitleri ya da bir üst modelleri çıktığında fiyatının zaman içinde düştüğünü göreceksiniz.

Faturalarımızı Azaltalım:

Son olarak ortalama her ailede telefon, internet, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi ciddi miktarda gider kalemleri mevcuttur. Evinizdeki aydınlatma ve ısı gereçleri ile beyaz eşyaları bilinçli kullanarak elektrik faturasında; telefon ve internet kullanırken ihtiyaca göre en uygun operatörü ve tarifeyi belirleyerek cep ve internet faturalarımızda ciddi tasarruflar yapmanız mümkündür.

Tüm bunların dışında tasarrufun bilinçli tüketimle gerçekleşeceğini ve bilinçli tüketimin de yalnızca ev ekonomisine değil ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını unutmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.