Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

13.10.2018
438

Devlet Destekli Evlilik Kredisi, erken yaşta evlenmeye karar vermiş finansal durumu ise düğün masraflarının altından kalkamayacak olan gençlerimiz için sağlanan kredi çeşididir. Günümüzde bir düğün yapmak, yuva kurmak maddi anlamda gençlerimizi ve ailelerini finansal anlamda oldukça zor duruma sokmaktadır. Özellikle de erken yaşta evlenmeye karar vermiş düzenli bir işi olmayan gençlerimizde bu durum çok daha fazla görülmektedir. Devlet ise bu durumun yükünü biraz olsun hafifletmek için bir proje hazırlamış ve yürürlüğe sokmuştur. Bu proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu kredinin diğer kredilerden farklı olarak gençlerimize sağladığı en büyük avantaj, ödeme süresinin diğer kredilere nazaran daha uzun olmasıdır. Bundan dolayıdır ki gençlerimizin bu krediye ilgisi de oldukça fazladır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin Özellikleri

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin en önemli özelliği, faizsiz olmasıdır. Bu kredi Ziraat, Halk ve Vakıfbank gibi kamu bankaları tarafından verilmektedir. Bankalar, evlilik kredisinin üst limitini ise 10.000 TL olarak belirlemiştir. Bankalar tarafından belirtilen şartlar yerine getirildiğinde ise 18-24 yaşındaki tüm gençlerimiz bu evlilik kredisinden faydalanabilir. Ayrıca evlilik kredisinde, bankalar tarafından gençlere oldukça çeşitli ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Bu ödeme çeşitlerinin artması ise gençlerimize oldukça fayda sağlayacak ve her gün biraz daha evlilik kredisine olan ilgiyi arttırılacağı kanısı düşünülmektedir.

Evlilik Kredisini Almak için Hangi Şartlar Gereklidir?

Evlilik Kredisini almak için bazı şartlar gereklidir. Bu şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gençlerimiz mutlaka 18-24 yaş aralığında olmalıdır.
  • Eğer evlenecek olan gençler üniversite mezunu ise 26 yaşına kadar bu krediyi talep edebilirler.
  • Çiftler kesinlikle Ceza Kanuna göre ağır bir suç işlememiş ve ağır bir ceza almamış olmalıdırlar.
  • Gençlerin maddi durumu düğün masraflarını karşılamada yetersiz olmalıdır.
  • Her iki gencin de daha önce evlilik yapmamış olması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığında gençlerimiz rahatlıkla kamu bankalarından evlilik kredisini talep edebilir ve masraflarını karşılayabilirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi devlet teşvikinin Maliye ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmesi sebebiyle gençler ilk başvuruyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapmalıdır. Sonrasında ise istenilen evraklar toplanılmalı ve inceleme sonunda evlilik kredisi almaya uygun görülürse belgeler ile birlikte kamu bankalarına başvuruda bulunulmalı onlarda belgeleri inceleyip uygun bulduğu taktirde ve devlet destekli evlilik kredisini kolaylıkla alabilirler.

Kredi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi geri ödemesi, yukarıdaki paragrafta da belirtildiği gibi devlet destekli bir kredi çeşidi olmasından ve gençlere ödeme kolaylığı sağlaması açısından çok fazla çeşitlidir. Ama genel olarak kullanılan geri ödeme şeklinden bahsedecek olursak, evlilik kredisini alan gençler krediyi alma tarihinden itibaren bir yılın sonunda ödemeye başlıyorlar. Ayrıca gençlerin ödeme planına uygun olarak 3 yıla yayarak da ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Kredinin Ödenmesindeki Özel durumlar

Krediyi Ödemede bazı Özel Durumlar da mevcuttur. Bu özel şartların başında evlenecek çiftlerden birinin yetim ya da devlet yurdunda kalmış olması gelmektedir.Böyle durumlarda normal şartlarda oluşan kredi ödemelerinden farklı olarak 2 yıl sonra ödeme süresi başlayıp uygun ödeme planı ile 4 yıla kadar evlilik kredisi ödenebilmektedir. Diğer bir özel durum ise evlenen gençlerin evlendikten hemen bir yıl içinde çocuk sahibi olmaları durumunda normalde geçerli olan kredi ödeme şartlarından farklı olarak; bir yıl daha ek olarak gecikme yapılarak evlilik kredisi ödemesi gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2021 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.