Finans Krediler

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

10.09.2018
192

Devlet Destekli Evlilik Kredisi, Devlet desteği alınarak Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yürütülen bir projeyle genç yaşta yuva kurmak isteyen ve düğün masraflarını karşılayacak finansal güce sahip olmayan gençlere sağlanan faizsiz bir kredi çeşididir. Günümüz şartlarında düğün yapmak oldukça masraflı olmaktadır ve aileler oldukça zorluk çekmektedir. Özellikle genç yaşta evlenmeye karar veren çiftlerde sürekli gelirleri olmadığından dolayı finansal anlamda zorlanmaktadırlar. Aile ve Sosyal Bakanlığı da bunu göz önünde bulundurarak bir proje düzenleyerek devlet destekli krediyi ortaya çıkarmıştır. Bu kredi tamamen faizsiz bir kredidir ve kamu bankaları tarafından verilmektedir. Genellikle vadesi ise “36 ay” olarak karşımıza çıkmaktadır. Üst limit olarak verilen kredi ise 10.000 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Almak için konulan şartlar şu şekilde sıralanmıştır:

  • Evlenmek isteyen çiftlerin yaş aralığı mutlaka 18-24 arasında olmalıdır.
  • Fakat gençler üniversite mezunu ise bu yaş sınırı 26 ya kadar çıkmaktadır.
  • Diğer bir önemli şart ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.
  • Türk Ceza Kanuna göre ağır bir ceza alınmamış ve ağır bir suç işlenilmemiş olunmalıdır
  • En önemli şartlardan birisi maddi durumun imkânsızlığını kanıtlayan bir belgenin beyan edilmesi gerekmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl ve Nereden Alınır

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alınması için, yapılması gereken ilk şey Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunmaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise çeşitli incelemeleri yaptıktan sonra evlenecek olan çiftleri anlaşmalı bankalara yönlendirmektedir. Bu kredi faizsiz bir kredi olduğundan dolayı kamu bankaları tarafından verilmelidir. Özel bankalar bu krediyi kesinlikle vermemektedir. Günümüzde ise kamu bankası olarak,

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıflar Bankası

Olarak karşımıza çıkar.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi

Ziraat Bankası evlilik kredisi, günümüzde en çok evlilik kredisi veren kamu bankasıdır. Düğün hazırlığı yapan evlenecek olan çiftlere 36 ay vade ile aylık maaşın 3-4 katına kadar evlilik kredisi verebilmektedir. Eğer düzenli bir işte çalışılmıyorsa, Ziraat Bankası çiftlere kefil aracılığıyla yahut kredi notunun yüksek olup olmadığını inceleyerek çiftlere evlilik kredisi vermektedir. Geri ödemede de kolaylıklar sağlayan Ziraat Bankası çiftlere 1yıla kadar ödeme erteleme fırsatını da sunmaktadır.

İLGİLİ KONU: Düğün Kredisi Veren Bankalar

Devlet Destekli Evlenme Kredisinin Özellikleri

Devlet Destekli Evlenme Kredisin Özelliklerinden en önemlisi ve diğer evlilik kredilerinden ayıran özellik faizsiz bir kredi olmasıdır. Bu kredinin diğer bir özelliği ise herkese değil sadece gerçekten ihtiyacı olanlara verilmesidir. Bu kredi talep edildiğinde mutlaka ve mutlaka finansal anlamada yetersiz olunduğu kanıtlanılmalıdır. Devlet Destekli Evlenme Kredisinde mutlak bir yaş kısıtlaması bulunmaktadır (18-24).Bu yaşın dışında kalanlar kesinlikle bu krediye başvuruda bulunamazlar

Devlet Destekli Evlenme Kredisinin Geri Ödenmesi

Devlet Destekli Evlenme Kredisinin Geri Ödenmesi, diğer kredilere nazaran daha esnektir. Diğer kredilerde ödeme günü değişmezken bu kredide ödeme tarihini 1 sene daha uzatmak mümkündür. Ödeme tarihi ise krediyi alım tarihinden itibaren 1 sene sonra başlamaktadır. Başka bir kolaylığı ise evlenen çiftler bir ödeme planı oluşturarak aldıkları krediyi 3 seneye yayarak ödeyebilirler. Bazı özel durumlarda ise bu ödeme kolaylığı daha esnek hale gelmektedir. Örneğin; çiftlerden birisi yetim ise veya devlet yurtlarında büyümüş ise kredi ödeme tarihi 2 yıl sonraya çekilebilir ve uygun bir ödeme planı ile 4 yıl içine yayılabilir. Son bir özel durumu incelersek, eğer evlenen çiftler bir yıl içinde çocuk sahibi olurlarsa normal şartlardan bir yıl daha ek süre isteyerek ödemeyi erteleyebilirler.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2020 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.