Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Devletin Verdiği Hibe Krediler En Kolay Nasıl Alınır?

28.02.2017
281

Türkiye’de girişimciler artık aradığı desteği devlet güvencesi ile bulabiliyor. Girişimci sayısının artması, projelerin destek görmesi için devlet tarafından birçok teşvik çalışması yürütülmektedir. Bu konuda en önemli yere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sahiptir. Ayrıca devlet bu konuda ki çalışmalarını kendi kanalları sayesinde özellikle ÇSGB ile her geçen gün geliştirmekte, daha faydalı bir hale getirmektedir. Devletin böyle bir tutum sergilemesinin en önemli sebepleri ülkede yüksek oranda görülen işsizlik sorunu ve iş alanlarının klasik-dar olmasıdır. Yeni bir işe girmek isteyen, bu konuda adım atmak isteyen kişilerin nakit paraya ihtiyacı olacaktır. Girişimcilerin tasarladığı projenin hayata geçebilmesi için aradığı parasal destek için devlet elini uzatıyor. Ayrıca devletin yaptığı finansal destekler oldukça makul. Bu işlerle ilgilenen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren kurumun adı KOSGEB’dir. Yeni bir işe atılmak için, hayallerini gerçekleştirmek için sabırsızlanan girişimcilerin en çok merak ettiği sorular ise hibe kredisi hakkında geliyor. Bizde bu soruyu merak eden ve kullanmak isteyen okuyucularımız için bu krediyi almanın yolları nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

Devletin Verdiği Hibe Krediler En Kolay Nasıl Alınır

Öncelikle hibe kredisi nedir sorusunun cevabını vermeye çalışalım. Zaten anlamı isminde gizli ‘’Hibe’’. Yani geri ödemesi yapılmayan kredi türü. Bu krediyi kullanmak için gideceğiniz kurum tabi ki KOSGEB. Hibe kredisi kullanmak istiyorsanız öncelikle www.kosgeb.gov.tr’den KOSGEB veri tabanına kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekmekte. Veri tabanına kaydınızı yaptırdıktan sonra ikinci olarak KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekiyor. Başvuru yaparken verdiğiniz bilgilerin doğrulanması için KOSGEB yetkilileri devreye girecek ve kontrol edecektir. Başvurunuz için gerekli kontroller yapıldıktan sonra onaylanması halinde hibe kredisi kullanabileceksiniz.

Peki

hibe kredisi alırken

dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Hibe kredisi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar hibenin sadece belirtilen iş için kullanılacak olmasıdır. KOSGEB yetkilileri aldınız hibeyi işinizden farklı alanlarda kullanmanıza müsaade etmeyecektir. Zaten, belirttiğiniz rakam direkt olarak sizin elinize geçmemektedir. Bahsi geçen proje için yapılmış harcamalar faturalı bir şekilde sunulduğu taktirde bahsi geçen miktar kadar size ödeme yapılacaktır. Alınabilecek en fazla hibe kredisi miktarı da 50 bin TL’dir. Bu rakam sizin hangi alanda faaliyet göstereceğinize göre de değişebilir. Hibe kullanabileceğiniz noktalara baktığımızda ise işiniz için gerekli olan araç alımı, cihaz-ekipman-alet alımı, iş yerinin tadilat işlemleri gibi yerler olduğunu bilmeniz gerekir. Yani kullanabileceğiz alan sadece işinizle alakalı olacaktır.

KOSGEB hibe kredi almak

sadece nakit ihtiyacı yüzünden ise para isteminizin işinizle bir alakası yoksa bu krediyi çekemezsiniz. Bu durumu göz önünde bulundurarak başvuru yapmamanız daha iyi olacaktır. Eğer niyetinizde ciddi ve samimi iseniz, istediğiniz iş yerini projelendirmişseniz, işinizi geliştirmek istiyorsanız projenizi KOSGEB heyetine sunabilirsiniz. Bu noktadan sonra iş yeriniz için gerekli harcamaları faturalarla bildirerek hibe kredisini kullanabilirsiniz. Ancak saydığımız gerekliliklerden sizde eksik olanı varsa, niyetinizde de ciddi değilseniz amacınız sade finansal destek ise krediden yararlanmanıza imkân yok.

Ayrıca eğer girişim gerçekleştireceğiniz alan tarım, hayvancılık türünde ise devlet bu alanlarda da girişimcilere hibe kredisi sunmakta. Alan farklı olsa bile sistem aynı şekilde devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan 6 Madde de KOSGEB Kredisi Alabilmenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde KOSGEB Kredi Desteği ve KOSGEB Kredisi Alabilme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.